Bakanlık: Yeni diyaliz merkezine ihtiyaç yok
Sağlık Bakanlığından yapılan duyuruda hasta/cihaz oranlarının 5 (beş)’in altında olması nedeniyle 2016 yılı için diyaliz merkezine ihtiyaç olmadığı kaydedildi
Bakanlık: Yeni diyaliz merkezine ihtiyaç yok
31 Aralık 2015 11:54 -

2016 Yılı Diyaliz Merkezi Planlaması Hakkında Duyuru

Bilindiği üzere, hemodiyaliz tedavisinin kaynak israfı ve atıl kapasiteye yol açılmaksızın kaliteli, hakkaniyete uygun ve verimli bir şekilde sunulması ve denetim kolaylığı sağlanması amacıyla 18.06.2010 tarih ve 27615 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmeliğin 8 inci maddesinin 2 inci fıkrasında “… Bakanlıkça, her yıl Kasım ve Aralık ayında bir sonraki yılın planlaması yapılarak ülke genelinde yeni merkez açılmasına ihtiyaç duyulan hizmet bölgeleri ve ihtiyaç kapasitesi belirlenerek Bakanlık internet sitesinde ilan edilir.” hükmolunmuştur.

Anılan Yönetmelik hükmü kapsamında; 2015 yılı 2. Dönem (Temmuz) Diyaliz Merkezleri Başvuru Değerlendirme Komisyonu kararlarının uygulanması sonrası 2015 yılı Ekim ayına ait İl Sağlık Müdürlüklerinden alınarak oluşturulan, mezkur Yönetmeliğin 8 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında belirtilen “Bir bölgede yeni bir merkez açabilmek için o bölgenin hedef doluluk oranı hemodiyaliz cihazı başına düşen hasta sayısının (hasta/cihaz oranının) beş veya üstü olarak kabul edilir. Bölgedeki toplam hasta/cihaz oranı bu sayının altında ise yeni merkez açılmasına izin verilmez….” hükmü gereğince hesaplanan hasta / cihaz oranlarının 5 (beş)’in altında olması nedeniyle 2016 yılı için ülke genelindeki Diyaliz Hizmet Bölgelerinde yeni diyaliz merkezi ihtiyacı bulunmamakta olup, konuya ilişkin alınan 30.12.2015 tarih ve 56733164-020-E.2908 sayılı Makam Onayı ekte ilgililere ilanen duyurulur.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
31.12.2015 15:32:38
Doğru ve isabetli bir karar..

Eksik kalan konu ; organ bağışının zorunlu hale getirilmemesi...

Başkanlık sistemi konusunu referanduma götürecek zihniyet ( götürsün hiç sorun değil ) , zorunlu organ bağışı konusunda yasa çıkaramıyorsa , bu konuyu da "kamuoyunda tartışılmasını sağlayarak" gerekirse referanduma götürmelidir..

Elbette organ yetmezliği konusu ve bağlantılı şekilde artan can kayıpları ile maliyetler bu ülkenin önemli bir sağlık sorunuysa...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)