8 yıl sonra aynı konu: Eczacılardan 'reçetelere etken madde yazılsın' talebi
Reçetelerde ilaç ismi yerine ilacın etken maddesinin yazılmasını talep eden eczacılar, bu sayede devletin ilaç harcamalarının en az yüzde 20 düşebileceğine dikkat çekti.
8 yıl sonra aynı konu: Eczacılardan 'reçetelere etken madde yazılsın' talebi
05 Mart 2019 11:31 -

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilaca yılda 25 milyar lira harcadığını belirterek, eczacılık ürünlerinin 100'e yakın ülkeden ithal edildiğini vurguladı.


TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan 8 yıl önce de gündeme getirmişti:

‘Reçeteye ilaç değil, etken madde yazılsın'


 

Eczacılar olarak ülkedeki döviz kaybının önüne geçebilmek için çoğunluğu yerli üretim olan eşdeğer ilaçları desteklediklerini bildiren Saydan, şunları kaydetti:

"AB ülkeleri incelendiğinde, her ülkede jenerik ilacın ve yerli üretimin desteklendiği görülmektedir. AB ülkelerinde reçetesini alıp eczaneye gelen hastalar, eczacıya bir istekte bulunmazlarsa eczacı, kendilerine en uygun eşdeğer ilacı vermekte, sosyal güvenlik kurumunu korumaya yönelik bu hareketi nedeniyle eczacıya ekstra bir meslek hakkı ödenmektedir. Reçeteye yerli üretilen ilacı yazan doktor da bu ülkelerdeki yasal düzenlemeler sayesinde devletten teşvik almakta olup yerli ilaç tercih eden hastalarda da katkı payları belli oranlarda düşmektedir."


Muadil tartışması: 'Hekim eş değer ilaca karşı çıkmaz'


"Firmaların hekimler üzerindeki baskısı son bulur"

Saydan, eşdeğer ilacın yaygınlaştırılması için devletin eczacılar ve eczacı örgütleriyle iş birliği yoluna gidebileceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Avrupa'daki pek çok ülkede de reçetelere ilaçların ticari ismi yerine etken maddesi yazılmaktadır. Gerçek ilaç harcamasının görülmesi ve ödeme planının ona göre yapılabilmesi için reçetelerin etken madde ile yazılması şartının getirilmesini talep ediyoruz. Kronik hastaların ilaç raporlarına yaklaşık 10 yıldır etken madde yazılıyor. Bunun çok olumlu faydaları görüldü. Aynı yöntemin reçetelerde de uygulanması hem eczacı hem hekim hem de SGK için yararlı olacaktır. Hekimler, reçeteye ilaç ismi yerine etken madde yazmaya başlarsa devletin ilaç harcamaları en az yüzde 20 oranında düşecektir."

Uygulamayla ilaç pazarındaki etkinliği azalan yerli ilaç sanayisinin kalkınacağına da vurgu yapan Saydan, "Bu uygulama hayata geçerse ilaç firmalarının, hekimler ve eczacılar üzerindeki baskısı son bulur. Hekimlik ve eczacılık daha bilimsel bir boyut kazanıp, firmaların etkisinden çıkacak ve ticari kaygılardan uzaklaşarak asli görevine odaklanacak." ifadelerini kullandı.

"Uygulama eczacıların işini kolaylaştırır"

Eczacı Dursun İbili de reçetelere ilaç ismi yerine etken madde yazılmasının gerekli olduğunu belirterek, ilaç isminin yazılmasının büyük ilaç firmaları ile ithal ilaçların avantajına olduğunu söyledi.

Reçeteye yazılacak ilaçta hekim tercihinin önemli olduğuna dikkati çeken İbili, bu nedenle hekimlerin ilaç firmalarının yakın markajına girdiğini vurguladı.

İlaç şirketlerinin tanıtım-promosyonlarla hekim ve eczacıları etkilemeye çalıştığını ifade eden İbili, şunları kaydetti:

"Bazı hekimler ve hastalar, özellikle belli marka ilaçları tercih ediyorlar. Eş değeri daha ucuz olmasına rağmen farklı marka ilacı tercih etmeyen çok sayıda hasta var. Mesela bazı ağrı kesicilerin etken maddesi aynı ama isimleri farklı. Hasta daha ucuz eş değer A ilacı yerine özellikle pahalı olan B ilacını istiyor. Reçeteye ilaç ismi yerine etken madde yazılması ilaçta marka takıntısını sona erdirir. Uygulama, hastanın cebini koruyacağı gibi eczacıların da işini kolaylaştırır."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) Hasan (Eczacı )
12.03.2019 22:19:29
Olması gereken bu. Kimsenin jenerik isimle işi olmamalı. Kapital sistemin kökü kazınmalı..Yerli üretime olanak sağlanmalı. Eczacılık hakkında bilgisi olmayan bilhassa doktorlar yorumlayıp durmuşlar. Etken madde yazmak neden zor geliyor? İlacın yeri eczanedir marketlerde verilmesini isteyenler eczacılara ve bu ülkeye bilip bilmeden düşmanlık ediyorlar. Zaten eczacılar mesleki Standartlarından uzaklaştırılmışlar. Biz eczacılar hak ettiğimiz yerlere geleceğiz ve bu tabiki bilhassa doktorları rahatsız edecek. Neden? Çünkü rahatınız bozulacak, istediğiniz gibi kafanıza göre ilaç yazamayacaksınız. Ülkemizde ilaç güvenliği ve uygulama sonrası takibinde ne yapılıyor ve neden yapılmıyor? Son bir söz ilaçlar devlet tekeline alınıp eczacılar bu kapital sistemden çekilip kırunmalıdır. Eczacıların ve eczacılığın geri kaldığı bir ülkede asla istenilen sağlık standartları yakalanamaz. Hastalar iyileşmez sadece kandırılır. Sağlık mensuplarından ricam para yerine önceliğiniz halkın sağlığı olsun. Yoksa bu işi bırakın daha iyi.
People
5
2) Port (Op.dr)
07.03.2019 13:35:59
MF kaldırılmasın bi de dr sadece teşhis koysun gereken ilacı da eczacı versin.
People
9
3) Hakan (Dr)
07.03.2019 09:38:09
Ülkenin en zeki insanları eczane adı altında marketçilik yapıyor

Bu saçma düzen olmasa sizler ilaç araştıran geliştiren üreten insanlar olurdunuz

Ülkemiz hayrına yapılacak iş market eczane zinciri yapmak
Eczacıların inşaatçı olmasını engellemek ve onları ilaç üretimine teşvik ve sevketmektit

People
8
4) Uzman dr (Uzman dr)
06.03.2019 20:43:27
Bence de etken madde yazılsın eş zamanlı MF ler kaldırılsın ilaç fiyatları otomatik % 50 düşer devlet o zaman harcamayı azaltır. Eczaneye gelen sıfır maliyetli %100 kar edilen ilaç yükünden kurtulur SGK.
People
24
5) ümit bostancı (uzman doktor)
06.03.2019 10:01:55
Bence doktorlara gerek yok. Hastalar eczaneye gidip kalfaya şikayetlerini söylesin. Onlar gereğini yapar.Böylece hastane harcamaları da azalır.
People
21
6) adem (doktor)
06.03.2019 08:36:57
oldu olacak doktorlar etkende yazmasın sadece tanı yazsın, ilaçları eczacılar yazsın.
People
20
7) Özkan Dinler (Doktor )
05.03.2019 22:51:13
Zaten iki ilaç arasındaki farkı hasta ödüyor ne tasarrufu oluyor. Amaç eczanenin mal fazlası vs gelirini arttırmak gerisi hava gözünüz doysun gördük muadilleri kanser yapıyor diye topladılar alayını. Hastanın sağlığını düşünürseniz işinizi yapmış olursunuz kendi cebinizi değil
People
30
8) Ali Sezayi (Hekim)
05.03.2019 22:40:28
MF nedir? Mal Fazlası. Bir firma eczacıya derki benim ilacımı 10 kutu sat(reçeteli veya recetesiz) ben sana MF olarak 40 kutu verecem. Şaka değil bilmeyenler 1e 4 mü olur demesin, bu 1e 10 bile veren var. Bu MF nin tamamı eczacının cebine kalıyor. Önce eczacılar kendi kapılarının önünü süpürsün.
People
25
9) Ayse (Dr)
05.03.2019 22:27:51
Firmacilarin çoğunun ismini bilmem. Firmaların çoğunu insanlık aduna kabul ederim . Es değer fark cikarmayan yerli ilac yazmaya çalışırım. Ekonominin zor durumda olduğumuz bugünlerde hasta en azindan 50 liraya fazladan sebze-meyve alır diye düşünürüm.
Eczanecilerin çoğu ise elindeki mal fazlasını veriyor katkı payını da söke söke aliyor. Peki bu dürüstlük mü?
People
13
10) Gökhan Gökırmak (Dr)
05.03.2019 20:41:34
İlaçlar market zincirlerinde reçete karşılığı verilsin mal fazlası olmasın bazı ilaçlar reçete zorunluluğu kaldırılsın her markete bir eczacı kalfası yeter .Eczacılarda eczanelerinde sadece ilaç yapsın ,etken madde yazılsın o zaman bak tasarruf olur.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)