Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı: 'Diş hekimi enflasyonu yaşanıyor, yeni fakülte açılması engellenmeli'
KAYSERİ Diş Hekimleri Odası Başkanı Emrullah Maraş, Türkiye’de diş hekimi enflasyonu yaşandığını savunarak, "2002 yılında 19 olan diş hekimliği fakültesi sayısı bugün 86’ya çıkmış durumda. Eğer önlem alınmazsa önümüzdeki 10 yıl içerisinde diş hekimleri işsiz kalacak. 23 fakülte eğitime başlamamış durumda; bu fakültelerin açılması engellenmelidir" dedi.
Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı: 'Diş hekimi enflasyonu yaşanıyor, yeni fakülte açılması engellenmeli'
23 Kasım 2018 12:04 - DHA


22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü ve aynı zamanda Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında açıklama yapan Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Emrullah Maraş, mesleki sorunları gündeme getirdi. "Ülkemizde bilimsel diş hekimliğinin kuruluşunun 110’uncu yılını kutluyoruz" diyen Maraş, 2002 yılında 19 olan diş hekimliği fakültesi sayısının bugün 86’ya çıktığını ifade etti.

 


TDB’den önümüzdeki 10 yıl için felaket senaryosu: İşsiz dişhekimleri 


Maraş, "En büyük sıkıntılardan biri fazlaca diş hekimliği fakültesinin açılmış  bulunmasıdır. Diş hekimliği enflasyonu yaşanması kaçınılmazdır. Bu yıl diş hekimliği fakülteleri, 4991 diş hekimi mezun vermiş. Burada diş hekimlerimizin alanı da daralmakta ve sıkıntılar göz önüne alınarak yeni diş hekimliği fakültesine izin verilmemelidir. Bulunanların da istihdamı desteklenmelidir. Bunun yanında ülkemizde 23 fakülte eğitime başlamamış durumda  ve bu fakültelerin açılması engellenmelidir" diye konuştu.

Diş sağlığı konusunda vatandaşlar da uyarılarda bulunan Maraş, "Sağlıklı beslenme ve sigarasız yaşam öneriyoruz. Diş fırçamızı 3 ayda bir değiştirmeli ve diş ipi kullanmalıyız. Yılda en az 2 defa diş hekimi kontrolü yapılmalı" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) yusuf çelik (memur)
03.10.2019 09:54:15
tüm baştaki ve alttaki yöneticiler diş hekimi durumunu gözden geçirmeli yazıktır bütün zeki çocuklarımızı en masraflı ve zor eğitimi olan diş hekimliğinde okutup işsiz bırakmaya hiç kimsenin hakkı yoktur bu vebalıda kimse yüklenmesin yazıktır ben coçugumu varımı yoğumu harcamış okutmuşum şu anda 3 mezun yıldır iş yok iş yeri açamıyoruz asgari ücretle çalışıyor yazık günahtır allah sorsun
People
4
2) AHMET ATMANOĞLU (AKADEMİSYEN)
25.08.2019 00:50:12
SAYIN BAŞKAN ÇOK HAKLI. PLANLAMA ŞART. AMA BUNU YAPABİLECEK İRADE VE KARARLILIK YOK ÜLKEDE. ÜLKENİN BU KADAR DİŞ HEKİMİNE VE FAKÜLTESİNE İHTİYACI VAR MI ACABA? KUZEY AMERİKA VE BİR ÇOK AVRUPA ÜLKESİNDE SEÇKİN MESLEKLERDEN OLAN DİŞ HEKİMLİĞİ ÜLKEMİZDE GİDEREK SIRADANLAŞACAK BU GİDİŞLE. YAZIK BU GENÇLERE VE UMUTLARINA.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer