'Döner sermaye daha adil bir şekilde dağıtılmalı'
Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş: "Döner sermaye daha adil bir şekilde dağıtılmalı"
'Döner sermaye daha adil bir şekilde dağıtılmalı'
03 Mart 2018 16:18 -

Döner sermaye sistemini adil bulmadığını ifade eden Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkan Vekili Metin Memiş, "Döner sermaye yönetmeliğinin mutlaka değişmesi gerekiyor. Döner sermaye daha adil bir şekilde dağıtılmalı" dedi.

Sağlık-Sen İstanbul 2 Nolu Şube tarafından organize edilen İstanbul İl Divan Toplantısı gerçekleştirildi. Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü'nde gerçekleşen toplantıda sağlık sektörü çalışanlarının yaşadığı sorunlar ifade edilirken çözüm yolları konuşuldu. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, döner sermaye sisteminin adaletsiz olduğuna dikkat çekerken bu konuda gerçekleştirilen çalışmaları anlattı. Toplantıda ayrıca Afrin'de 1 ayı aşkın süredir Zeytin Dalı Harekatı'nı gerçekleştiren Mehmetçiğe verilen destek yinelenirken, Türk askerinin bölgeyi teröristlerden temizleyerek başarıyla yurda döneceği belirtildi.

"Sonuna kadar bu sürecin arkasındayız"

Afrin'de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı'na verdikleri desteği ifade eden Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkan Vekili Metin Memiş, "911 kilometre sınırı olan bir bölgede terör unsurlarının yapılanma oluşturup ülkemiz üzerine saldırıların önüne geçmek adına terörle mücadele süreci. Bu anlamda biz Sağlık-Sen, Memur Sen Ailesi olarak sonuna kadar bu sürecin arkasındayız" ifadelerini kullandı.

"Döner sermaye daha adil bir şekilde dağıtılmalı"

Döner sermaye konusunda gerçekleştirilen çalışmaları Sağlık Bakanlığı ile paylaştıklarını dile getiren Memiş, "Döner sermayeyi öteden beri ifade ediyoruz. Sonuçta sağlıkta bir dönüşüm gerçekleşti. Dönüşümde memnuniyet 39'lardan 76'lara çıktı. Ama maalesef buna oranla şiddet olayları arttı. Maalesef adaletsiz döner sermaye uygulaması sayesinde şu anda sağlık çalışanları arasında iş motivasyonu bozulmuş durumda. Bu anlamda döner sermaye yönetmeliğinin mutlaka değişmesi gerekiyor. Yeni sistem çalışmamızı yaptık bunu bakanlıkla paylaştık. Bakanlıkta atama süreçleri bitti inşallah yeni dönemde bakanlıkla masaya oturarak bu var olan adaletsiz sistemin daha adil hale dönüşmesini sağlamış olacağız. Döner sermaye daha adil bir şekilde dağıtılmalı" dedi.

Toplantıya Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkan Vekili Metin Memiş, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Sağlık-Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Cesur Öztürk ile çok sayıda sağlık çalışanı ve sektör temsilcisi katıldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Fzt Agit (Fizyoterapist)
10.06.2018 20:02:40
Şu doktor kaprisini bıraksanız artık ülkemizdeki doktorların çogunun imza doktoru oldugunu bütun angaryaları diğer calisanlara birakip pastanin buyuk parcasini yemeyi hak gorduklerini veya bunu onaylayanlarin sadece kendileri ve doktor bakanliğı oldugu aşikardir.öte yandan ftr hekimleri madem o kadar cok egitim aliyor sanirim bu egitimde us,tens,hotpack sadece ogretiliyor zira baska birsey yok tedavide ve bunun üstüne dünyanin tersine olarak hala biz fztleri kendine bagli goruyorlar oysa bizler ýuksek puanlarla bagimsiz bir saglik meslegini kazanan bireyleriz dünyaya yetişin artik
People
28
2) Kamil hekim (Doktor)
07.03.2018 21:25:58
Üniversite sınavında dereceye gir,6yıl çok yogun ve yorucu eğitim al,dünyanın en zor sınavlarından biri olan TUS u gece gündüz çalışarak kazan,asistan ol gün aşırı nobet tut enaz 4 yıl eğitim al.Pratisyen ve Uzman hekim olarak zorunlu hizmetini yap.Günde 80-120 arası hasta muayene et.Yapılan operasyonlarda aldıgın risk ve malpraktis cabası.Sonra sen 8000 ben 400 alıyom desin kamil olmuş biri.(döner sermaye uygulaması hekimler için başlatılmış bir uygulama sonradan yardımcı saglık personelı de dahil edildi.Gece gündüz çalışan başta hemşire arkadaşlarım olmak üzere yardımcı saglık personelinin az aldıgını düşünüyorum.(Bulundugum hastanede hemşire arkadaslarım 200 lira gıbı komık bır doner alıyorlar.Ki hepsi çarkın dönmesi için canla başla çalışıyorlar)
People
3
3) ali candan (fizyoterapist)
07.03.2018 11:44:33
kamil hekim "doktordan fazla döner almalıyım anlamı çıkarmanız hala kamil olmadığınızı göstermektedir.Dr ozan bahsettiğiniz meselelere cerrahlarda sahip ama yarı yarıya döner alan cerrahlar var. Mesele öğrenim süresiyse doktordan fazla maaş alan mesleklere ne demeli?
People
26
4) Kamil hekim (Dr)
05.03.2018 22:47:32
Adam fizyoterapist ama doktordan fazla almalıyım çabasında.Özgüven yerinde maşallah...
People
27
5) drozan (doktor)
05.03.2018 18:13:01
ali candan yorumuna yorumumdur;
sizin hangi hastaya hangi terapiyi vereceginizi, olusacak istenmeyen durumlarda ne yapilacagini, yandas medikal tedavileri ve dahasi tum bu surecteki sorumlulugu alan hekimle, ki bu hekimler sizin yuksekokul ogrenimizden fazlasini 6 yillik tip egitimi sonrasi aliyor, kendi doner sermayeniz karsilastirmaniz son derece yanlis ve yersiz bir karsilastirmadir.
saygilarimla
People
5
6) Mehmet Gülercan (UzDr)
04.03.2018 15:41:18
Çok doğru.Özellikle ameliyat yapıp risk alanlarla fazla nöbet tutan hekimlerin ödemeleri artırılmalı.Ör, 30 bin puana bir hastanede 3 bin, diğerinde 2 bin TL ek ödeme de olmamalı.Cerrahi girişim puanı yükseltilmeli.Ameliyat yapmaktansa hastaları sık sık kontrole çağırıp puan artırarak yüksek ödeme alma yolu kapatılmalıdır.
People
11
7) ali candan (fizyoterapist)
04.03.2018 01:18:04
bir fizyoterapist olarak bana verilen döner sermaye 400 tl. ftr hekimine verilen döner 8 bin tl. biz açlığa alıştık alışmayanların döneri düşerse kıyamet kopar, düşünsene döneri 8 bin olanın dönerinin 7500 e düştüğünü. Allah muhafaza düşünemiyorum!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)