AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • “Akademisyen, sadece dersini değil mesleki deneyimlerini de paylaşan birisi olmalıdır”
    • Akademisyenlerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Ukşal

12 Kasım 2006, Pazar

“Akademisyen, sadece dersini değil mesleki deneyimlerini de paylaşan birisi olmalıdır”
Akademisyenlerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Ukşal

Özgeçmişinizi anlatır mısınız?
1950 yılında Ankara’da doğdum. Tüm öğrenimimi Ankara’da yaptım ve 1973 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Aynı fakültede 1976’da Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı, 1981 yılında doçent oldum. 1982 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda göreve başladım ve halen aynı klinikte görevime devam etmekteyim. Evli ve iki çocuk annesiyim.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız birisi var mı?
Yetişmemde emek veren tüm hocalarımdan örnek aldığım özellikler olmuştur. Rahmetli Lütfü Tat hocamın otoritesini, Nizamettin Erbakan hocamın sıcak ve esprili kişiliğini, Ahmet Akçaboy hocamın babacan ve alçakgönüllü tavırlarını, Atıf Taşpınar hocamın sanatçı ruhundan yansıyan inceliğini akademisyen kimliğimde taşıyabiliyorsam ne mutlu bana.

Başınızdan geçen mesleğinizle ilgili en ilginç anınız nedir?
Asistan iken nöbetçi olduğum bir gece cildiye kliniğinde doğum yaptırmak zorunda kalmıştım. Doğum gerçekleştikten sonra koşarak kadın-doğum kliniğine giderek durumu bildirmiş (o zaman Ankara Tıp Fakültesi Cebeci’de ve klinikler birbirine uzak ayrı binalarda idi) döndüğüm zaman bebeğin hastalar tarafında pamuklara sarıldığını görmüştüm. Biraz gerilimin bitmesinin verdiği rahatlama ile her tarafına pamuklar yapışmış bebeği görünce öyle gülmüştüm ki hastalarla birlikte.

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sağlık ortamını olması gerekenden çok geride buluyorum. Yıllar öncesinin idealist hekim tipi ne yazık ki giderek azalıyor. Halkımızın hekime duyduğu güven ve saygının da azaldığı bir gerçek. Hekim sayımızın eskisine oranla çok daha fazla olmasına karşın iyi organize olamadığımız için sağlık hizmetleri yeterince karşılanamıyor. Devlet sektöründe çalışan hekimlerin parasal yetersizlik nedeni ile giderek özel sektöre kaymaları ve bu nedenle yaygınlaşan özel poliklinik ve hastanelerin sayılarının inanılmaz bir hızla artışı sağlık hizmetlerinin kalitesini azaltıyor.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
Çocukken doktorlardan çok korkardım. Sonraları doktorlara duyulan saygı, insanlara yakın olmak ve insan sevgisi sanırım beni bu mesleğe yönlendirdi. Bu seçim beni her zaman mutlu etti, hiç pişmanlık duymadım.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
Bazen her türlü çaba ve özveriye rağmen hastaları tatmin edememek ve bunun içimizde yarattığı isyanı bastırmaya çalışmak, bence işimizin en zor tarafıdır.

Bir akademisyen nasıl olmalı? Nasıl tanımlarsınız?
Bir akademisyen, öncelikle kendisi disiplinli, ilkeli, yenilikleri izleyen, öğrencilerine yakın, sevecen, esprili ama ölçülü, sadece dersini değil mesleki deneyimlerini de paylaşan birisi olmalıdır.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
Her yıl yurtdışı kongrelere olabildiğince düzenli katılıyorum fakat yurt dışında çalışmadım.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz? Neden?
Kesinlikle hayır, fakat yurt dışında bir süre çalışmak ama öğrendiklerimi yurdumda uygulamak isterdim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlanmış kaç yayınınız var?
Toplam olarak 200’den fazla yayınım var, bunların 25 kadarı da yurt dışı yayındır.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi son yıllarda çok güzel bir bilimsel çaba içinde. Genç öğretim üyelerimiz yurt dışı deneyimler kazanarak dönüyorlar. Özellikle deneysel araştırma olanaklarımızın iyi olması, araştırmalar için sağlanan desteğin ülkemiz koşulları göz önüne alındığında oldukça iyi olması ve hepsinden önemlisi akademisyenler arası dostluk ortamı ve işbirliği, üniversitemizin gelecekte daha iyi bir konuma geleceği umudunu vermektedir.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Bu soruyu yanıtlamak için üniversitelerimizi yeterince tanımak, sorunlarını bilmek gerekir, kişisel düşüncelerle böyle bir soruyu cevaplamak uygun olmaz.

Eğitim verdiğiniz anabilim dalındaki kişilerle ilişkileriniz nasıl? Onlar sizi nasıl tanımlar?
Hepsinden yaşça büyük ve çoğunun hocası olduğum için hepsini çok severim, onlar da beni bugüne kadar hiç incitmediler. Beni nasıl tanımladıklarını bilemem ama sevip saydıklarından eminim.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Akademisyen asla hedeflediği yere ulaşamaz her ulaştığı hedefin ilerisinde yeni bir hedef vardır. Ben de şu an pediatrik dermatoloji için bir şeyler yapmaya çabalıyorum.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösteriyor musunuz?
Elimden geldiğince sağlığıma dikkat ediyorum.

Tıp dışında uğraşılarınız ya da hobileriniz var mı?
Spor yapmayı, dans etmeyi, sinemayı çok seviyorum.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Herkesin ‘keşke’leri, pişmanlıkları vardır ama ben geriye değil ileriye bakıp yapamadığım şeyleri gerçekleştirmeye çabalıyorum.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Ailem için elimden geleni yapmaya çalışırım, iyi bir anne olduğumu söylüyor çocuklarım. Eşimle ortak zevklerimiz çok olduğu için birlikte birçok gezilere katılır, bol bol spor yapar, dans ederiz. Güzel yemek pişirdiğimi de söylüyorlar övünmek gibi olmasın ama…

Teşekkür ederiz. 13.11.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA