AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • “Anesteziyologların iş riski diğer hekimlere göre daha yüksek”
    • Akademisyenlerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Şentürk

25 Şubat 2007, Pazar

“Anesteziyologların iş riski diğer hekimlere göre daha yüksek”
Akademisyenlerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Şentürk


Özgeçmişinizi anlatır mısınız?
1950 yılında Antalya’da doğdum. Tıp tahsilimi 1973’te Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladım. Askerlikten sonra 1976’da, Almanya’da anesteziyoloji ve reanimasyon dalında asistanlığa başladım. 1980’de uzman olduktan sonra, dört yıl baş asistanlık sonrası 1984’te Türkiye’ye döndüm. 1985’te Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nda yardımcı doçent doktor olarak akademik kariyerime başladım. 1989’da doçentliğe, 1995’te ise aynı anabilim dalında profesörlüğe yükseltildim.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız birisi var mı?
Birçok saygıdeğer hocalarımı örnek almışımdır. Ancak beni en fazla etkileyen yanında uzman olduğum Dr. Walter Neussel’dir.

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ücret ödeyerek veya ödemeyerek tüm vatandaşların iyi veya kötü de olsa sağlık hizmetlerinden yararlanan sayılı ülkelerden biri Türkiye’dir. Batılı, kalkınmış, kendini insan hakları savunucuları ilan etmiş çoğu ülkede bile bu söz konusu değildir. Ancak yapılacak çok şeyimizin olduğu da bir gerçek.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
Bir tesadüf eseridir. Hep orman mühendisi olmak istemişimdir. Sınavı kazanıp kaydımı da yaptırmıştır. Daha sonra ikna edilmem sonucu, İzmir, Bornova’daki tıp fakültesine kayıt oldum. Bu mesleği seçtiğim için son derece memnunum.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
Tüm hekimler zaman zaman hatalı kararlar verebilir, yanlış tedavi planı yapabilir fakat bunlar büyük oranda düzeltilebilir hatalardır. Bizim yaptığımız hataların telafisi için 2-3 dakikalık sınırlı bir zaman söz konusudur. Bu nedenle anesteziyologların iş riski diğer hekimlere göre biraz daha yüksektir.

Bir akademisyen nasıl olmalı? Nasıl tanımlarsınız?
Bir akademisyenin mesai saati diye bir kavramı yoktur. Başladığınız işin ne zaman sonlanacağını siz değil hastalarınızın sağlık durumu belirler. Ayrıca mesleğini Türkiye’de en üst düzeye çıkarma ideali duymalı, yeniliği takip etmeli, kendisi öğrenirken etrafa da öğrendiklerini seve seve aktarmalıdır.

Yurt dışındaki mesleki deneyiminizden bahsedermisiniz?
1976’dan 1984’e kadar Almanya’da üç ayrı hastanede asistanlık ve başasistanlık görevlerinde bulundum. 1982-1984 yıllarında yine Almanya’nın Wittlich kentinde ilk kurtarma merkezinde anestezi uzmanı olarak görev yaptım. 1997 yılında üç aylığına Bonn Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nda misafir öğretim üyesi olarak gözlemlerde bulundum.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?
Zaman zaman sağlık politikaları nedeniyle problemlerimiz olsa da Türkiye’de çalışmaktan son derece mutluyum.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlanmış kaç yayınınız var?
Yurt içi ve dışı toplam 30 yayınım var. 2-3 de poster sunumum bulunmaktadır.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
İyi yetişmiş akademik kariyere sahip 7 öğretim üyesi, 25’in üzerinde araştırma görevlisi ile çalışmaktayım. Ayrıca iyi donanımlı yoğun bakımımız ve algoloji bilim dalımızın 10 yataklı servisi bulunmaktadır. Öyle sanıyorum ki gerek tıp talebelerine, gerekse araştırma görevlilerine iyi eğitim vermekteyiz.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Kadro dağılımında ihtiyacı olmasına rağmen bazı üniversitelere kısıtlı bazı üniversitelere de bonkörce davranılmaktadır. Bazı üniversitelerin bazı bölümlerindeki akıl almaz öğretim üyesi birikimleri mutlaka önlenmelidir.

Eğitim verdiğiniz anabilim dalındaki kişilerle ilişkileriniz nasıl? Onlar sizi nasıl tanımlar?
Anabilim dalındaki görevlilerle ilişkilerim son derece arkadaşçadır. Yardım etmeyi çok severim. Personel veya araştırma görevlileri bana bir şekilde yardım için başvururlarsa elimden geleni yaparım.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Kesinlikle evet.

Başınızdan geçen mesleğinizle ilgili en ilginç anınız nedir?
Almanya’da ilk kurtarma merkezinde helikopter nöbetim esnasında Frankfurt yakınlarında bir benzin istasyonundan acil çağrı geldi. Oraya vardığımızda 35 yaşlarında bir kadının nefes almada zorlandığını gördüm. Kızına kısaca ne olduğunu sorduğumda kola şişesinden bir yudum içtiğini sonra nefes alamadığını anlattı. Hastayı acilen uyutup entübasyon için laryngoskopi uygulama esnasında epiglotta yapışmış vaziyette bir arının sokması sonucu ödem geliştiğini ve nefes alamadığını tespit ettim. Entübasyon sonu hastayı yoğun bakıma alıp üç günlük tedavi sonrası taburcu ettik. O anı hiç unutamam.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösteriyor musunuz?
Sigara içmiyorum. Yürüyüş yapıyorum, sebze meyve tüketirim, tatilimi aksatmam.

Tıp dışında uğraşılarınız ya da hobileriniz var mı?
Bahçemde ağaç yetiştirmekten zevk alırım. Kendim çalışırım, sularım, budarım, gübrelerim.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Lüzumsuz yere istemeden bazı kişileri kırmışımdır.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
İyi bir eşim var, üç çocuk sahibiyim, çocuklarıma iyi bir baba olduğumu düşünüyorum. Çocukken ve öğrenimleri sırasında onlara vakit ayıramadığımı söylerler, keşke fazla vakit ayırabilseydim.

Teşekkür ederiz.
26/02/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Saadet Arsan (Prof Dr)
14.09.2019 12:05:21
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı başkanıyım. 20 yıl öncesine dayalı bu bilgilerin sitenizde güncel bilgilermiş gibi sunulması uygun değil. Pediatri Eğitimi google aramasında 2. sırada çıkıyor ve güncel gerçekleri yansıtmıyor. Hızla kaldırılmasını rica ederim.
Saygılarımla
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA