AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Bilal Gümüş
    •   Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Gümüş

04 Mart 2013, Pazartesi

Prof. Dr. Bilal Gümüş

 

Prof. Dr. Gümüş: “Öncelikle bir akademisyen şahsiyetli, dürüst ve hak nedir, bilir olmalıdır. Bu özellikler zaten uğraş verdiği alana da yansıyacaktır.”

 

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

 

Konya’nın Hasanşeyh köyünde doğdum. Köy ilkokulundan mezun olduktan sonra üniversite eğitimim de dâhil olmak üzere tüm eğitim sürecim İzmir’de tamamlandı. İzmir Atatürk Lisesinden sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1982 yılında mezuniyeti takiben Gaziantep Aktoprak Sağlık Ocağında zorunlu hizmetimi yaptım.1986-1990 yılları arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde üroloji asistanlığım geçti.1990-1994 tarihleri arasında aynı hastanede üroloji başasistanı olarak çalıştım. Yardımcı doçent olarak 1994 yılında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalında çalışmaya başladım. Böylece üniversite hayatım başlamış oldu. Halen aynı üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmaktayım. Evliyim. Eşim de meslektaşımdır. Bir kızım, bir de oğlum var. İngilizce biliyorum. Ulusal ve uluslararası üroloji derneklerine üyeyim.

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

 

Her mesleğin tercihinde zirvede oldukları dönemler vardır. Benim de liseden mezun olduğum yıllarda tıp okumak ve hekim olmak öyle bir olguydu. Ama benim bu mesleği seçmemdeki asıl neden, amcamın anestezi teknisyeni olarak çocuk cerrahisi ana bilim dalında çalışıyor olması ve ortaokul yıllarından itibaren çocuk cerrahisi ameliyatlarına girip o havayı soluyup, “Ben de doktor olmalıyım.” hedefiydi.

 

Seçtiğim için memnun muyum, elbette evet, fakat mutlu muyum, elbette hayır. Ülkemizdeki bugünkü koşullar içinde hekimlerin mutlu olabileceğini düşünemiyorum.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

 

Hekimliğin uğraştığı özne, yaratılmışların en şereflisi olan insandır. Sıfır hatayla en iyi işi yapmak zorundasınız. Bozup dağıttığınız bir organın yedek parçası yok. Bu kadar risk katsayısı yüksek meslek üyelerine karşı gerek hasta ve yakınlarının gerekse de ülke sağlığına yön veren yönetim kadrolarının davranış modelleri de keşke aynı özende olsaydı.

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

 

Öncelikle bir akademisyen şahsiyetli, dürüst ve hak nedir, bilir olmalıdır. Bu özellikler zaten uğraş verdiği alana da yansıyacaktır. Bilim üretirken dürüst olacaktır, akademik ilişkilerde şahsiyetli davranacaktır ve hak ve hakkaniyeti uygularken vicdan teli tir tir titreyecektir.

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

 

Üroloji birden fazla organın hem anatomik hem de fonksiyonel durumuyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Üzerimde emeği olan tüm hocalarım benim örnek modellerimdir.

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Tek kelimeyle mükemmel. Hastalar ve yakınları sağlık çalışanlarına şiddet uygulayabiliyorlar, hekimler mutlu, diğer sağlık çalışanları mesut, hekim emeği en üst düzeyden ücretlendiriliyor, performans adı altında hiç gereksiz girişim yapılmıyor, üniversite hastanelerinin döner sermayeleri kâr rekorları kırıp çalışanlarını tatmin edebiliyor ve de Sosyal Güvenlik Kurumu genel bütçeye hiç yük getirmiyor.

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

 

Almanya’nın Mainz kentinde J. Gütenberg Üniversitesi Üroloji Kliniğinde mesleki deneyimlerim oldu. Üroonkoloji ve rekonstrüktif cerrahi konusunda yeni ameliyatları ve uygulamalarını yerinde gördüm. Bunun dışında, diğer Avrupa ülkelerinde eğitim amaçlı kurslara katıldım. 2011 yılında da Kamerun Yaunde Üniversitesi Üroloji Kliniğinde kısa süreli çalıştım.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

 

Gönül insanı olarak kalkınmasını tamamlayamamış ülkelerin insanlarına hizmet ve eğitim amaçlı olarak düşünebilirim.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

 

Tam sayısını bilemiyorum, ama 100’e yakın vardır. Ayrıca, yurt içi yazılan kitaplarda bölüm yazarlığım mevcuttur.

 

Türkiye’deki tıbbi yayıncılığı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda sizce yapılması gerekenler nedir?

 

Türkiye’de uluslararası indekslere giren tıbbi dergi sayımız maalesef yeterli değildir. Derneklerimizin sahipliğinde çıkarılan dergilerin bilimsel içeriği yüksek tutularak daha iyi hale getirilebilir. Bu, Türkiye’de üretilen bilime katkıyı da uluslararası düzeye taşır.

 

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

 

YÖK’ün temsil düzeyinde kalmasını, üniversitelerin idari ve mali yönden özerkliğini sağlamaya çalışırdım.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

 

Bugünkü koşullarda evet, fakat yeni hedefleriniz olmazsa akademisyen olamazsınız.

 

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

 

Meslekle ilgili çok anım vardır. Konu üroloji olunca bu anıları burada paylaşmak çok yerinde olmaz sanırım.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

 

Göstermeye çalışıyorum, bütün tetkiklerimi yaptırırım. Fakat yine de “Terzi söküğünü dikemez.” örneğinde de olduğu gibi, yoğun tempodan dolayı kendimize ve sevdiklerimize yeterince zaman ayıramamanın üzüntüsünü de yaşamıyor değilim. Çünkü sağlık aynı zamanda manevi de bir iyilik halidir.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

 

İyi bir fotoğrafçıyım. Bunun dışında sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarım var.

 

Hiç keşke dediğiniz pişmanlıklarınız oldu mu?

 

Hiç dönüp arkama bakmışlığım yoktur.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

 

Bu görüşmenin en zor sorusunu en sona saklamışsınız. Eşim ve çocuklarım verdikleri destek nedeni ile haklarını helal etsinler. Akademisyenliğin en kötü taraflarından biri de, en yakınlarınıza yeteri kadar ilgili olamayışınızdır. Bence aile, insan hayatında kurulması ve kollanması gereken en önemli kurumdur.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer