Ekrana çıkacak uzmanlar 12 maddelik 'Hipokrat yemini' edecek!
Sağlık Bakanlığı, RTÜK’e başvurarak, televizyon kanallarının Canan Karatay ve Ahmet Maranki gibi isimlere ‘yaygın tıbbi kuralların ve uzmanlık alanlarının dışına çıkmayacaklarına’ dair bir taahhütname imzalatmasını istedi. Bakanlık, medyatik isimlerin ‘tartışmalı’ sağlık önerileriyle toplumda oluşan ‘kafa karışıklığı’nı önlemeyi hedefliyor
Ekrana çıkacak uzmanlar 12 maddelik 'Hipokrat yemini' edecek!
09 Temmuz 2015 - HABERTÜRK Aykut YILMAZ

Canan Karatay ve Ahmet Maranki gibi medyatik uzmanların ekranlarda dile getirdiği sağlık önerilerinin kamuoyunda tartışma ve kafa karışıklığı yaratmasının önüne geçmek isteyen Sağlık Bakanlığı ilk adımı attı. Bakanlık, RTÜK’e gönderdiği bir yazıyla, ekrana çıkacak doktorlara ve uzmanlara, sağlık meslek mensuplarının uyacağı kuralları ve etik değerleri içeren bir taahhütname imzalatılmasını istedi. Taahhütnameyi uzmanlara, yayınına katılacakları televizyon ya da radyo kuruluşları imzalatacak. Sağlık Bakanlığı’nın televizyon kanallarına ve radyolara duyurulmasını istediği taahhütnamede, yayına katılacak uzmanın adı-soyadı, imzası ve diploma numarasının yazılacağı alanlarla, yayın boyunca ‘uyacakları’ 12 madde yer alıyor. İşte o maddeler:

 ‘UZMANLIK SINIRLARIM İÇİNDE KALACAĞIM’

-Kanunlara, genel ahlaka, tıbbi deontoloji ve sağlık meslekleri etik kurallarına uyacağım.

-Dürüstlük ve tarafsızlık, saygınlık ve güven, nezaket ve saygı gibi temel etik ilkelerine uygun davranacağım.

-Bilgilendirmelerimde uzmanlık/mesleki alanım sınırları içinde kalacağım

-Belirli hasta veya hastaların teşhis ve tedavisine yönelik bilgilendirme yapmayacağım.

-Kişileri yanıltacak, yanlış yönlendirecek ve paniğe sevk edecek şekilde konuşmayacağım.

-Kişilerin bilgi ve tecrübe eksikliğini istismar edecek şekilde veya abartılı iddialar ileri sürerek yanlış izlenim oluşturmayacağım.

-Doğruluğu bilimsel ve klinik olarak kanıtlanmamış veya mevzuatla tıbbi işlem olarak tanımlanıp düzenlenmemiş tedavi ve yöntemler hakkında; bu yöntemlerin hastalıkları tedavi ettiğine dair bilgilendirme yapmayacağım.

-Hastaları belirli bir hekim veya belirli sağlık kuruluşlarına yönlendirmeyeceğim.

-Sağlık hizmetlerinin sonuçlarını garanti eden bir dille ve kesinlik vaat edecek şekilde konuşmayacağım.

-Bilimsel yayınlardan alıntıları ve bilimsel terimleri yanıltıcı şekilde kullanmayacağım.

-Sağlık kuruluşları ve sağlık meslek mensuplarına yönelik, şiddete sevk edici, aşağılayıcı ve alay edici ifadeler kullanmayacağım.

-Ülkemizde uygulanması yasaklanmış olan tıbbi işlemlere yönelik bilgilendirme yapmayacağım.

TAAHHÜT VAR YAPTIRIM YOK

Konuyla ilgili görüştüğümüz RTÜK yetkilileri, taahhütnameye uyulmamasının bir yaptırımı olmadığını belirterek, “Tamamen kanalların, yayıncıların inisiyatifinde” dedi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise “Uzmanların, imzaladıkları taahhütnameye uymamaları halinde bir cezai müeyyide yok. Tıp ve etik kurallarla ilgili genel hükümler uygulanabilir. Ayrıca taahhütnameyi uygulayıp uygulamamak noktasında karar televizyon kanallarının” diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Ragıp Kayar (Genel Cerrahi Doçenti)
25.12.2015 18:02:17
Çok üzülerek okudum ki maranki denen zatı muhtereme televizyon programlarından önce hipokrat yemini ettirilecekmiş.Acaba Sağlık Bakanlığı'nın saygıdeğer yetkilileri maranki'nin bir tıp doktoru olmadığını,yalnızca "tütün ziraati" konusunda bir uzman olduğunu ve "prof" ünvanını ise azerbeycan'da birkaç ay süren"biyoenerji eğitici kursu" alarak elde ettiğini ve azeriler'de "her eğiticiye" prof dendiğini bilmiyorlar mı?
People
1
2) Ahmet Rasim Küçükusta (Dr)
10.07.2015 23:43:12
EKRAN TAAHHÜTNAMESİ BİZE YAKIŞMIYOR

Bu taahhütname işinin menfaatleri zedelenen tıp çevreleri ile ilaç-gıda endüstrisinden gelen baskılar sonucu gündeme geldiğini sanıyorum.

Her ilacı sorgusuz sualsiz yutturmak, her aşıyı zorla yaptırmak; gereksiz tahlil ve tetkikleri şart koşmak varken, vatandaşın “Bu ilacı neden içiyorum?” veya “Bu aşının koruyuculuğu ne kadardır?” ya da “Daha yeni tomografi çektirmiştim, neden yenisini istiyorsunuz?” gibi soruları sormasından rahatsızlık duyanlar olduğu açıktır.

İlaç ve gıda endüstrisi de “istedikleri sözleri, sloganları” çıkar ilişkisi içinde oldukları doktorlara söyletirler.

Tamamını okumayı arzu edenler için:

http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/07/10/yazilar/elestirel-yazilar/saglik-sistemi/ekran-taahhutnamesi-bize-yakismiyor/
People
1
3) Vural Arda Çokyazı (dr)
10.07.2015 09:44:32
Değerli Medimagazin;
haberin başlığında kullandığın kolajdaki Maranki doktor bile değil.!!!

kaynak http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=6223

"...Tütün Eksperleri Yüksek Okulu’nu bitirip 1976 yılında stajını tamamlayarak devlet görevine başladı. Sırasıyla 1981 yılında İstanbul Üniversitesi T. Endüstri Mühendisliği’ni, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Siyaset Bölümünde ‘master’ını, 1990 yılında aynı bölümün Sosyal Siyaset Çalışma Ekonomisi Endüstri İlişkileri alanında doktorasını tamamladı. 1991 yılında ABD'de mesleki alanda mahalli idareler, sosyal güvenlik sistemleri ve tarım alanında doktora üstü bilimsel çalışma ve araştırmalarda bulundu...."
People
0
4) ayt12 (uzm.)
10.07.2015 09:31:00
Yukardaki gibi haberleri okuduğum zaman, rahmetli Aziz Nesini hatırlarım. Ne kadar millet hakkındaki doğruları gördüğüsede, o meşhur %60 diliminde o kadar da yanıldığını fark ederim. En az % 90 olmalıydı.
People
0
5) Ahmet Rasim Küçükusta (Dr.)
09.07.2015 20:26:14
EKRAN UZMANLARINA ‘HİPOKRAT’ TAAHÜTNAMESİ ZORUNLULUĞU

Habertürk’ te yer alan “Ekran uzmanlarına Hipokrat taahhütnamesi zorunluluğu” başlıklı haber dolayısıyla üç ay kadar önce bu mevzu ilk defa gündeme geldiğinde Habertük televizyonundaki konuşmamı tekrar sunuyorum:

Seyretmek için:

http://www.tvarsivi.com/program-konugu-prof–dr–ahmet-rasim-kucukusta-ekran-sertifikasi-ve-akreditasyon-13.04.2015-376885ya.html
People
3
6) bigmücahid2002 (hekim )
09.07.2015 16:01:05
Kadir mısıroğlu üstadın dediği gibi: Türkiye bir açık hava tımarhanesi
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA