İnsülin enjeksiyonu orucu bozar mı?
İnsülin enjeksiyonu orucu bozar mı?
20 Haziran 2015 -

 Diyanet İşleri Başkanlığı, gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonların yemek ve içmek anlamına gelmediği için orucu bozmayacağını belirtirken, "Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi bu nitelikte olmadığı için orucu bozmaz" açıklaması yaptı.

 

Diyanet şunları da kaybetti: "Diğer yandan ehil doktorların, oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı teşhisini koyduğu bir hasta, ramazanda oruç tutmayabilir. Böyle bir kişi, ramazan ayının her günü için birer fidye verir. İnsüline bağımlı olarak yaşayan hastaların da oruç tutmaları sağlıklarına zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler. Tutamadıkları oruçlarının sayısınca her gün için bir fidye verirler."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Kubilay Karşıdağ (Doktor)
26.06.2015 11:16:10
Allah rızası için bir lokma akıl!..

1. İnsülin enjeksiyonu yapan kişi oruç tutamaz

2. İnsülin yaptıktan bi süre sonra mutlaka yemek yemek gerekir. Yenilmez öldürücü hipoglisemi olabilir.

3. Diyelim insülini yaptı ve yemek yemedi. Ağır hipoglisemi gelişecek inden gıda alınmak zorunda kalınacak ve oruç bozulacak.


People
0
2) arda (dr)
26.06.2015 10:46:41
bozar.
People
0
3) R_onalan (Doktor)
21.06.2015 21:41:38
Bu gorus batildir.zındıklık işleri başkanlığının uydurmalari.insülin orucu bozar o gün için kaza gerekir.nakli esas almayan din bölücülerine aldanmamalidir.selam ve dua ile....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori