YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Dünya Beyin Cerrahisi Kongresi'nin Ardından İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

25.09.2017, Pazartesi

Tüm Yazıları

Dünya Nöroşirurji Federasyonunca (WFNS) her dört yılda bir düzenlenen Dünya Beyin Cerrahisi Kongresi, "WFNS 2017, İstanbul, Turkey" adı ile, 20-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezinde yapıldı.

Yaklaşık 35 yıldan beri böyle bir kongreyi Ülkemize kazandırabilmek için, Türk Beyin Cerrahları olarak çok gayret sarfettik. Çok zor oldu, tüm Dünya Beyin Cerrahisi Derneklerinin oluşturduğu bu Federasyonun, her ülkeyi temsil eden delegelerini ikna etmek... Zira her türlü spekülasyon etkili oluyordu, Kongrenin yapılacağı yerin belirlenmesinde...

Başta Türk Nöroşirurji Derneği olmak üzere, bir diğer derneğimiz olan Sinir Sistemi Cerrahisi Derneği  ve ferdi olarak da her bir Nöroşirurjiyenin, bu çorbaya katkısı olmuştur. Daha önce yine bu köşede yazdığım bir makalede (https://www.medimagazin.com.tr/authors/ismail-hakki-aydIn/tr-basarinin-kokusu-72-87-3096.html) belirttiğim ve hemen bu Kongre öncesi bir Televizyon Haber Programında (https://youtu.be/Aq7cOu3PQOo)  ifade ettiğim gibi,  WFNS 2017 Kongresinin Türkiye'de, İstanbul'da yapılması için, Merhum Turgut Özal'dan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a kadar, bütün Cumhurbaşkanlarımız her yönü ile destek vermişler ve ellerinden geleni esirgememişlerdir. Nitekim, böyle bir Dünya Kongresi ilk kez Ülkemizde yapılacaktı. 

Bu Bilimsel Toplantıyı, Kore'deki WFNS 2013 Kongresinde kazanımı sağlandıktan sonra bile, Türkiye'deki çeşitli terör olaylarını ve özellikle de 17 Temmuz 2016 Darbe Kalkışmasını bahane göstererek, makul endişelerin yanında, hiç bir zaman dostluklarından  emin olmadığımız çevrelerin provokasyonu ile, elimizden almaya çalışmışsalar da, Türk Nöroşirurjisinin istikrarlı ve azimli gayretleri ile, belirtilen tarihlerde İstanbul'da, kazasız belasız ifa etmek ve alnımızın akı ile başarmak nasip olmuştur. Bu gurur, sadece Türk Beyin Cerrahlarına değil, bütün Aziz Milletimize ait müstesna bir gururdur. 

"WFNS 2017, İstanbul" Dünya Beyin Cerrahisi Kongresine, Dünyanın hemen her ülkesinden en önde gelen Bilim İnsanları, Beyin Cerrahları katılmış, kök hücreden Işın cerrahisine, robotik ameliyatlardan damar içi müdahalelere kadar, bir çok bilimsel, teknolojik ve istikbale yönelik düşünceler ve tecrübeler tartışılmış, bilgi alış verişinde bulunulmuş, genç nöroşirürjiyenler için eğitici kurslar tertip edilmiştir.

Bu Kongrede bizi en mutlu eden olay, 2000 yılında Dünya'da Asrın Bilim Adamı seçilen, yaptığı buluşlar ve Nöroşirurjiye katkıları sebebi ile insanlığın kendisine ebediyyen minnettar kalacağı, geçen yıl Amerika'da yayımlanan bir makaleye göre, Dünyayı ilmi açıdan sarsan 50 Bilim İnsanından, İbni-i Sina ile birlikte, doğu kökenli iki Bilim Adamından biri olan,  ve talebesi olmaktan namütenahi gurur duyduğum, "The Father of Neurosurgery"  müsteâr isimli, Prof. Dr. Mahmut Gazi Yaşargil'e WFNS tarafından Onur Madalyası takdim edilmesi olmuştur. Her Türk'ü gururlandıran bu husus, bilim tarihi için altın bir sayfa olmuştur.

WFNS 2017, İstanbul'un kapanış  töreni, muhteşem bir şekilde icra edilmiş, eski başkanlara minnet ve şükran ifadesi ile İnterim Kongre için 2019 da Çin'de, WFNS 2021 için Colombia'da buluşmak üzere katılımcılarla vedalaşarak, Türkiye'de ilk kez yapılan böyle bir Dünya Bilim Kongresini tamamlamış olduk.

Münhasıran, bu kongrenin kazanılmasına katkıları olan ve Ahirete irtihal eden Yücel Kanpolat, Nurcan Özdamar ve Kemali Baykaner'i rahmetle anarken, dünyaya karşı verdiğimiz bu sınavadan yüzakı ile çıkmamıza destek olan, katkı sağlayan, canla başka gayret gösteren herkese kalbi şükranlarımı ifade etmek istiyorum! 

Yine makalelerimizin artık olmazsa olmazı, "Yâ Hayy!"dan bir rubaimizle bitirelim. 

İFTİHÂRIM YOK    

(Mefâîlün, Mefâîlün, Mefâîlün, Mefâîlün)

Delî,  dîvâneyim, aşkınla  mecnûn, itibârım yok. 

Gönül eğlenmiyor zîra,  figândan başka kârım yok. 

Şuûrum yok, huzûrum yok, ne insaf  gülde, gülşende,

Seni sevmek dışında bir  medâr-ı iftihârım yok.

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer