YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Özel Sektöre MuskaDr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

02.04.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

İyi geçinen, birbirini seven ve anlayan eşleri çekemeyenlerin ayırmak, sevenlerin de biraraya getirmek için yazdırdıkları muska, toplumsal hafızamız içinde yer etmiş bir olgu. Bu olgu, görünür veya görünmez bir dizi faaliyetin simgesi veya son noktası.

 

Son günlerde hastaları özel hastanelerden soğutmaya yönelik bazı gelişmeler dikkat çekiyor. Sanki her fırsat değerlendirilerek içi doldurulan modern muskalar, hastaların zihnine saklanıyor. Muskalar işe yarıyor, zihinler bulanıyor, ortalığı evhamlı bir hava kaplıyor. Biraz kıyısından köşesinden dokunarak bulanık suyu durultmaya çalışalım.

 

Ülkemizde sağlık hizmet sunumunun hastanecilik ayağında güzel bir tablo oluştu. Türkiye sağlıkta, kamu ve özel sektörün sistem içindeki rollerini belirleyerek verimli ve dengeli bir harman oluşturdu. Özelleştirme veya yabanileştirme komplo teorilerini bir kenara bırakırsak, bu yeni yapının, bütün tarafların hak ve menfaatlerini koruyacak mekanizmaları içerdiğini söyleyebiliriz.

Bunlara karar veren siyasi ve etik irade değişmediğine göre, son günlerde bu konudaki gelişmeleri iyi niyetle kamu ve özel sektör arasındaki dengeyi korumaya yönelik kamusal sorumluluk olarak değerlendirmek fazla iyimserlik olur. Kantarın topuzu biraz fazla kaçmış gibi görünüyor. Özel hastanelere bir “mobbing” mi var sizce?

 

 Medimagazin’in okuyucu görüşleri ve yorumlarında, kamuda çalışan sağlık mensuplarının sanki bu durumdan biraz memnuniyet duydukları hissediliyor. Sağlık çalışanları açısından kamu hastanelerinin ve özel hastanelerin varlığı, seçenek oluşturması bakımından bir sigorta olarak görülmeli. Bu sigorta durumu aynı zamanda hastalar ve devlet için de var. Bundan sonrası için, kamu hastanelerinin varlığı kadar özel hastanelerin varlığı da herkes tarafından önemsenmelidir. Bu dengeli ve kontrollü yapının mevcudiyetinden herkes yararlanmalıdır, diye düşünüyoruz. Mevcut sistemde güçlü, etkili ve verimli bir kamu hastanesi, özel hastanelerin varlığı için gerekli olduğu gibi, güçlü bir özel hastane de kamu hastanelerinin varlığı için gerekli. Fazla pembe bulanlar olabilir ama, bizim tezimiz bu.

 

Peki, özel hastanelerin vatandaşın gözünden düşürülmesi algısına neden olan son günlerdeki gelişmelerin kaynağı nedir? Sağlıkla ilgili haberler, mülakatlar ve değişiklikler ve özellikle bunların basın tarafından yansıtılış şekli böyle bir havanın oluşmasına neden oluyor. Oluşan bu ağır hava kısaca diyor ki, “Devlet ve vatandaş soyuluyorsun, çalışan sömürülüyorsun.”

 

İlave ücret tavan oranının yüzde 70’ten yüzde 90’a çıkması dahi vatandaşta özel hastaneye başvurma isteğini azaltacak şekilde lanse ediliyor. Zaten kimse alternatifsiz değil ki. Sistem ciddi ve ani gelişen hastalıklarda ilave ücret almaya da müsait değil. Planlı ve tercihle şekillenen sağlık hizmet talebinde ise ilave ücretler aslında hastaları özel hastanelerden soğutacak oranda da değil. “Bedava sirke baldan tatlıdır” havasını estirmeye gerek var mı?

 

Hastanızı özel hastaneye mi, yoksa bir kamu hastanesine mi götürmeyi tercih edersiniz? Sorusuna, hiç değilse Sayın Bakanımızın “Hastam olsa devlet hastanesine götürürüm” yerine “Fark etmez, hepsi bizim hastanemiz, içinize sinen iyi hizmet aldığınız yere götürün” demesi daha dengeli olacaktı.

 

Havayı bu günlerde kara bulutlar kaplamış durumda.

…özel hastanelerde bir saatte bakılacak hasta sayısı 6 ile sınırlandırılıyor…

…hastalara ölümü gösterip sıtmaya razı ettiler. Artık özel hastanelerde tedaviye daha fazla para ödeyeceğiz…

…özel hastanelerde çekilen gereksiz filmlerin önüne geçmek için çalışma başlıyor…

…özel hastaneler vatandaşı soyuyor…

… 1 Mart’ta “özel” harekât başlatılacak…

…köylerden, ilçelerden hastalar toplanarak özel hastanelere getiriliyor…

…10 özel hastaneye ani baskın yapılıp ceza kesildi…

Bunlar biraz fazla ve insafsızca değil mi?

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer