YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Tam Güne Doğru - 2Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

19.10.2009, Pazartesi

Tüm Yazıları
TBMM Genel Kurulunun iki hafta boyunca fazla mesai yapacağı şeklindeki haber "tam gün çalışma" kanun tasarısının artık yasalaşmasının çok yakın olduğuna işaret ediyor. Muhtemelen kanun tasarısı bu ay bitmeden yasalaşmış olacak. Komisyonda kabul edilen ve Meclis Genel Kuruluna sevk edilen tasarının Genel Kurul çalışmaları sırasında bazı değişikliklere uğraması da mümkün.

Kamuda çalışan ve aynı zamanda mesleğini serbest olarak icra eden bazı meslektaşlarımız açısından bu düzenleme önemli bir hakkın kaybedilmesi olarak değerlendiriliyor. Mevcut ikili çalışma statükosunun, bugünkü sevimsiz işleyiş şeklinin artık halının altına süpürülemez olduğu görmezden geliniyor. Toplum nezdinde ikili çalışma modeli hekimleri yüceltmiyor, aksine çirkinleştiriyor. Maalesef muayenehanecilik öyle bir hale geldi ki bu hakkı, bu sistemi savunmak güçleşiyor. Bugün bu çok iyidir deseniz size kimse inanmıyor. Bozulmuş sütü içmenin gereği yok. Zaten bunu midesi kaldıramayacaklar da çok.

Bu yasa ile getirilen düzenlemeler bir bütün olarak incelendiğinde yüzde yüz mükemmel olmasa da bazı iyileştirmelerin olması iyi niyetin varlığını gösteriyor. Daha çok iyileştirme yapılamaması ileride yapılmayacak anlamına da gelmiyor. Bu yasanın sonuçları hastaların yüzünü güldürdükçe eksik kalan iyileştirmelerin yapılması da kolaylaşacak. Hiçbir otorite, ağırlıklı olarak nitelikli insan gücünün çalıştığı ve emek yoğun olan sağlık alanında, personelinin motivasyonunu bozacak ve onları hak kaybına itecek kararları alamaz.

Yasa yayınlandıktan sonra üniversitelerde çalışanlar açısından bir yıl, Sağlık Bakanlığında çalışan hekimler için ise altı ay sonra yürürlüğe girmiş olacak. Bu dahi yangından mal kaçırılmadığını gösteriyor. Hekimlerin önünde makul bir karar ve geçiş süresi bulunuyor. Herkesin önünde enine boyuna değerlendirecek yeterli zamanı var.

Çalışma alanları 3 kompartımana ayrılıyor ve her kompartıman için de birden fazla yerde çalışabilme hakkı getiriliyor. Bu uygulama kamu menfaati adına kıt hekim iş gücünün verimli kullanılmasını sağlarken, hekimler adına ise alternatifli ve esnek çalışma imkânını veriyor. Bu alternatifli ve esnek çalışma önemli bir hak değil midir?

Tam gün deyince odaklanılan nokta maddi özlük haklarında yapılacak iyileştirmeler oluyor. Hepimiz bunu çok önemsiyoruz. Bu konuda yapılan iyileştirmeleri tek tek yazalım. Unutmayalım ki bunlar bugünün ekonomik şartlarında, yani küresel ekonominin en dibe vurduğu anda verilebilen miktarlardır. Dünya ve ülkemiz ekonomisi büyüdükçe bu miktarlar daha memnun edici şekilde olacaktır.

1- Bir uzman hekimin garanti maaşı o ay çalışsa da çalışmasa da, yıllık izin alsa da almasa da, performans gösterse de göstermese de 2.630 TL olacaktır. Pratisyen hekimin 2.000 TL, bir klinik şefinin de 3.000 TL olacaktır.

2- Alacağı bu maaşı, bundan sonraki çalışma süresiyle ilişkili olarak emekliliğine yansıtılacaktır.

3- Mesai sonrası yapılan çalışmalar için mevcut ek ödeme tavan oranının yüzde 30'u oranında ilave ek ödeme alınabilinecektir. Yani bir uzman hekimin tavanı yüzde 700 + yüzde 210 = yüzde 910 olacaktır.

4- Bir uzman hekimin nöbet ücretinin tavanı 257 TL'den 696 TL'ye çıkarılmış olacaktır.

Bu iyileştirmeleri yeterli görmüyorsak bir fırsatımız var. O da Genel Kurul çalışmaları sırasında akıllı, mantıklı, menfi siyaset içermeyen, topyekûn ve ön yargılı bir karşı çıkışı aksettirmeyen müspet ve yapıcı taleplerin en azından Meclis çatısı altındaki meslektaşlara iletilmesidir.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer