KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hast. Radyodiagnostik Kliniği
RADYOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyodiagnostik Klinik Şefi Uz. Dr. Uğur Koşar.

Eğitim kadronuz kimlerden oluşuyor ?
Eğitim kadrosu : 1 şef, 2 şef yardımcısı, 14 uzman radyolog (semt poliklinikleri dahil)

Teknik donanımınız nasıl ?
Kliniğimizde bir tomografi, bir mammografi cihazı, üç tane ul trasonografi cihazı, sekiz tane direkt konvansiyonel röntgen cihazı, bir tane de mobil röntgen cihazı bulunuyor. Çok kısa bir dönemde iki ultrasonografi iki röntgen cihazı alındıktan sonra Sağlık Bakanlığı’nın projesi dahilinde yeni tomografi, MR ve renkli Doppler cihazları alınması da gündeme gelecek.

Hasta sirkülasyonunu değerlendirebilir misiniz ?
Kliniğimiz, hastanedeki diğer servislere bağlı olarak çalışan kliniktir. Geçen sene tek tomografi cihazı ile yaklaşık 14 bin tetkik yapılmış, yine üç ultrasonografi cihazımızla yaklaşık 17 bin 500 tetkik yapılmış, mammografi cihazımızla yapılan tetkik sayısı 2 bin civarında, acil röntgen 30 bin civarında, diğer röntgen sayısı da yaklaşık 60 bin civarında olmuş.

Nöbet düzenlemeleriniz nasıl ?
Yasal olarak radyolojide çalışan doktorların nöbet tutması yasak. Ancak, cihazların çok gelişmesi ve tanı koymada bu cihazların hayat kurtarıcı özelliğe sahip olmasından, nöbet tutmayı biz zorunlu hale getirdik. Dolayısıyla kliniğimizde asistan arkadaşlarımız da nöbet tutuyorlar. Uzmanlar da icapçı olarak evlerinde nöbet tutuyorlar. Bunun yanında Cumartesi, Pazar da tomografi çekimlerine devam ediyoruz. Yani haftanın yedi günü çalışıyoruz.

Asistanların rotasyon yerleri ve süreleri nasıl ?
Asistanların üç tane üçer aylık rotasyonları var. Üç hastalıkları rotasyonu hastanemizde yapılıyor. Radyasyon onkolojisi rotasyonu Onkoloji Hastanesi’nde yapılıyor. Nükleer tıp rotasyonu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılıyor. Ancak değişik rotasyonlar da yaptırılabiliyor. Şu anda sahip olmadığımız teknolojik cihazlardan dolayı gerek fakülteler, gerek bu cihazlara sahip olan Numune Hastanesi’nden zaman zaman yardım alıyoruz.

Asistan - uzman ilişkilerini değerlendirir misiniz ?
İlişkiler istenen seviyede. Karşılıklı hem usta çırak ilişkisi, hem ağabey kardeş ilişkisi şeklinde yürütülüyor.

Kendi branşınızdaki diğer kliniklerle bir farkınız var mı ?
Teknolojik yönden farkımız var. Radyoloji de iyi hizmet vermek için öncelikle teknolojiye sahip olmak lazım. Biz şu anda teknolojiye sahip olmanın başındayız. Onun dışında eğitim kadrosu yönünden, eğitim yönünden eksikliğimiz yok.

Yurtiçi ve Yurtdışı yayınlarınız oluyor mu ?
Yurtiçi ve yurtdışı yayınlarımız kişisel bazda, çok istenen düzeyde değil. Bunun da nedeni yine teknolojiye sahip olamamamız. Bizdeki teknolojiyle yurtdışı yayını yapabilecek düzeyde değiliz şu an.

Kliniğinize gelen bir asistandan ne beklersiniz ?
Radyoloji özel bir dal. Cihazların çalışmasını, fizik kurallarını öğrenmeleri gerekiyor. Çok iyi anatomi bilgisi gerektiriyor. Hasta muayenesi, reçete yazma olayı yok. Kullanılan ilaçlar tıp fakültelerinde gösterilen ya da pratisyenlerin kullandığı ilaçlar değil. Daha dar bir spektrumda kontrast maddeler kullanıyoruz. İlk günden itibaren çok karışık vakalarla karşılaşabiliyorlar. Alışmak için en az üç ay kadar geçmesi gerekiyor. Onun dışında da gösterilen doğrultuda çalışmaları gerekiyor.

Asistanlarınızın döner sermayeden aldıkları pay ne kadar ?
Hastanemizin döner sermayesi yeni toparlanmaya başladı. Son dönemde yanılmıyorsam maaşlarının yüzde 60’ı kadar pay alabildiler. Ben göreve başladığımdan beri döner sermaye payı yükselme aşamasında ve daha da artacağını umuyoruz.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer