KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği
PLASTİK VE REK. CERRAHİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Şefi Prof. Dr. Uğur Koçer

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz Eylül 1999 tarihinde benim klinik şefi olarak atanmam neticesinde, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği olarak kuruldu. Aralık 1999 tarihi itibariyle Eylül TUS’unda kazanan asistanlar, -ilk olarak 4 asistan- Aralık ayında kliniğimizde göreve başladı.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde 1999 tarihinden itibaren yaklaşık 9 yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 1 klinik şefi, 3 başasistan ve iki uzmandan oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personelimiz devletin verdiği koşullar açısından yeterli. Pek bir sıkıntımız yok. Hemşire sayısı da hizmetli sayısı da kliniğimiz için yeterli. İki hizmetli ve 5 hemşiremiz mevcut.

Eğitim programınız nedir?
Haftanın 5 günü ameliyat günü olduğu için, her sabah 07.30-08. 00 arası uzman viziti yapılır. 08.00- 08.30 arası klinik şefi viziti yaparız. Ardından da en geç 08.30’da ameliyatta oluruz. Ameliyatlar bir gün önceden belli olduğu için, kimlerin ameliyata gireceği önceden bellidir. Hangi uzmanın gözetiminde, hangi asistanların hangi ameliyatları yapacakları bir gün önceden kararlaştırılır. Ameliyatlar, maalesef devlet hastanesi, eğitim hastanesi olduğumuz için çok uzun sürüyor. Ameliyatları erken bitirdiğimiz günlerde makale saatlerimizi yapıyoruz.

Cuma günleri öğleden sonraları eğitim günümüzdür. Bir haftalık makale ve aylık mortalite-morbidite dediğimiz programlı geriye dönük olarak hastaların irdelemesini yapıyoruz. Yani “Bu hastaya bu ameliyat niye yapıldı, başka ne yapılabilirdi, ameliyat sonrası hastanın durumu neydi?” şeklinde hastaların analizi yapılıyor. Ondan sonraki haftada seminerler yapılır. Seminerler asistanlar tarafından anlatılır. Ancak hazırlanan seminerler matbu tekst halindedir. Seminerden iki gün önce bu tekstler bana, uzmanlarımıza ve asistanlara verilir. Herkes seminere hazırlanarak gelir. Seminer sonrası da soru cevap şeklinde o seminerin sağlaması yapılır. Seminerlerde mutlaka danışman olarak bir uzman arkadaşımız bulunur. Semineri hazırlayacak olan asistanımız, önce kopyasını uzman danışmanı ile hazırlar ve onun onayını aldıktan sonra sunumunu yapar.

Bunun dışında hastanemizde 2000 yılında tarafımdan kurulmuş olan bir deneysel hayvan laboratuvarı mevcuttur. Bu deneysel laboratuvar önceleri sadece hastanemize hizmet verirken, bugün neredeyse bütün İç Anadolu’dan ve çevre illerden gelen araştırmacılara da hizmet verir hale gelmiştir. Şu anda 6,5 yıllık bir deneysel hayvan laboratuvarı olmasına rağmen 400’e yakın çalışma bu laboratuvarda gerçekleştirilmiştir. Bu da Türkiye için çok verimli olmuştur. Asistanlarımız mutlaka bu laboratuvarda deneysel çalışma yapmak durumundadırlar. Çalışmalarımız sadece geriye dönük değil, ileriye dönük olarak da bilimsel bazda sürmektedir.

Asistanlarımızı eğitimlerine katkıda bulunsun diye 3 ila 6 ay arası yurt dışına gönderiyoruz. Ayrıca yurt dışında mikrocerrahi kurslarını takip ederek, asistanlarımızın mikrocerrahi sertifikası alabilmeleri için imkân tanıyoruz. 2007 yılında 3 asistanımız İsviçre’nin Zürich kentinde giderek bu kurslara katılıp sertifikalarını alarak geri döndüler. Bununla birlikte asistanlarımızı özellikle ve mutlaka üniversitelerde kas -iskelet ve damar- sinir bölümleri çalışmaları için kadavra çalışmalarına gönderiyoruz. Tüzüğümüzde olmamasına rağmen bu şekilde kendilerine anatomi rotasyonu da yaptırıyoruz.

Kliniğinizde kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 15 yatağımız bulunmaktadır. Plastik cerrahide hastayı çok fazla tutamıyoruz. Sirkülasyonu oldukça hızlı bir kliniğiz. Çıkan hastanın yerine hemen yenisi yatırılmaktadır. Bu nedenle yüzde 100’lük bir doluluk oranımız var.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yıllık poliklinik sayımız 7 bin ile 8 bin arasında değişmekte. Ameliyat sayımızı ise genel anestezi altında ortalama olarak yılda bin 500 büyük ameliyat, 2 bin 500 ile 3 bin 500 arasında lokal anestezi ile yapılan orta ve küçük ameliyat olarak söyleyebilirim.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistanlar ilk başta iki ay refakat nöbeti tutuyorlar. İki aydan sonra ilk bir yıl gün aşırı, bir yıldan sonra da iki yıl süreyle üç günde bir nöbet tutuyorlar. Bizdeki nöbetler ekip nöbetleri şeklindedir. İcapçı asistanlarımız vardır. Ankara’daki mikrocerrahiyi ilgilendiren bütün el kopmaları, parmak kopmaları alt ekstremite, üst ekstremite kopmaları veya organ kopmalarında hastanemiz bir merkez olarak çalıştığından dolayı hastalar buraya kanalize ediliyor. Mikrocerrahi de bizim kliniğimizin konusu olduğu için ekip halinde nöbet tutuyoruz. Çağırıldığımız zaman ben dahil olmak üzere, uzmanlarımız, kıdemli asistanlarımız, asistanlarımız hepimiz birden hastanede buluşuyoruz. Kısacası 24 saat çalışan bir kliniğiz.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
1999 yılında kliniği ilk kurduğumda çekirdek programa uyarak başlamıştım. Aynen onu devam ettiriyoruz. Asistanların belli aylarda, yıllarda asiste edecekleri ameliyatlarla girip kendi yapacakları ameliyatların isimleri mevcuttur. Örneğin birinci yıl asistanının yapacağı ameliyatlar, kliniğe başladığında kendisine verilir. Birinci ayda şu, ikinci ayda şunu yapacaksın şeklinde söylenir. Altı yıllık eğitimleri süresinde yapacakları bütün ameliyatlar, anlatacakları seminerler, haftada ya da ayda anlatacakları makaleler, katılacakları projeler ve son iki yılda da alacakları tezler belirlenmiştir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Plastik cerrahi asistanının gideceği yerler 24 ay genel cerrahi, üç ay ortopedi, üç ay çocuk cerrahisi, üç ay kulak burun boğaz, bir ay anestezi, bir ay patoloji şeklindedir.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Ortalama olarak konuşacak olursak, kliniğimiz kurulduğundan bu yana, 9 yıl içerisinde uluslar arası dergilere giren 100’e yakın yurt dışı yayınımız bulunmaktadır. Yurt içi yayın sayımız ise yine yaklaşık olarak 40 civarındadır. Bu şekilde baktığımızda yıllık olarak yurt dışı yayın sayımız 9-10 civarında, yurt içi yayın sayımız da 4-5 civarında diyebiliriz.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
İhtisas süresi boyunca asistanlarımızın bir ya da iki defa yurt dışındaki kongrelere katılmasını öneriyor ve gitmeleri için yardımcı oluyoruz. Ulusal kongrelerimiz de yılda bir yapılıyor. Bu kongrelere de kliniğimizin yüzde 70-80’i katılmaya çalışır. Ayrıca yurtiçi paneller ve sempozyumlara da her isteyen önceden haber vermek üzere katılabilmektedir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Plastik cerrahi ihtisası çok zor bir ihtisas dalı. Çünkü plastik cerrahi saçtan tırnağa kadar her konuyu ilgilendiren bir branş. Şu anda Türkiye’de ihtisas süresi en uzun olan ihtisas dalı. Eğitim süresi 6 yıl. Çok meşakkatli, çok zor bir branş. Kendi arasında küçük guruplara ayrılıyor. Plastik cerrahi dendiği zaman, rekonstrüksiyonu var, estetik cerrahisi var, plastik cerrahisi var, mikrocerrahisi var. Ayrıca el cerrahisi, maksillofasiyal yan dalları da biz vereceğiz. O bakımdan plastik cerrahi çok çalışmayı yılmamayı gerektirir. Çok çalışmayı, seven kişilerin seçmesi gereken bir dal olarak düşünüyorum.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer