KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Çocuk Hastalıkları Kliniği
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
18 Nisan 2021, Pazar
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Çocuk Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Yıldız Dallar.

Kliniğin tarihçesi hakkında
bilgi verebilir misiniz?

Hastanemizin kuruluş tarihi 1957 yılı. Çocuk Hastalıkları Kliniği de aynı yıldan itibaren faaliyet göstermeye başladı. Ekim 1999 tarihinde Klinik I ve II olarak ayrılmışsa da, poliklinik-departman hizmetleri ile eğitim toplantıları ortak olarak yürütülmüş. Aralık 2001 tarihinde I. Klinik şefinin emekli olmasıyla birlikte yataklı servis de dahil fiilen tek klinik olarak faaliyet göstermeye devam etmiştir.

Akademik kadronuz
kaç kişiden oluşuyor?

Bir şef, iki şef yardımcısı, iki uzman, sekiz asistandan oluşuyor. Gündüz saatlerinde oldukça yoğun olan departmanlar, poliklinik, acil hizmetleri, gece ise serviste ağır iş yükü nedeniyle nöbet tutan eleman sayısının fazla olmasının gerekliliği, asistan sayısının yetersiz kalmasına yol açmaktadır. Bu yetersizliği iki kliniğin ortak faaliyet göstermesiyle kısmen kapatabildikse de, yine de boşluklar doğmakta, bu boşlukları da kliniğimizde rotasyon yapmakta olan aile hekimleri ile telafi etmekteyiz.

Yardımcı personel
durumunuz nasıl?

Kliniğimizde sorumlu hemşire dışında servis kısmında 6, yeni doğan ünitesinde 4 olmak üzere toplam 10 hemşire görev yapmakta.
Bu belki de en sıkıntılı olduğumuz konu. Çocuklara hizmet veriyor olmamız nedeniyle diğer kliniklere göre daha fazla sayıda eleman ihtiyacımız var. Çünkü bebeklerimiz ve süt çocuklarımız bire bir özel bakım gerektiriyor. Tetkik yoğunluğumuzun da fazla olması nedeniyle bunların hepsine yetişebilecek elemanların eksikliğini hissetmekteyiz.

Yatak kapasiteniz ne kadar?
Süt çocuğu ve büyük çocuk servislerimizde toplam 18 yatak, yeni doğan ünitemizde ise 9 küvöz, 6 kot ve 1 radiant ısıtıcılı yatakla hizmet veriyoruz.
Günlük ortalama hasta
kapasiteniz nedir?

Kısıtlı oda ve eleman imkanlarına rağmen özveri ile hizmet vermekteyiz. 24 saat içerisinde günde ortalama 120 yeni hasta kayıtlarımıza geçiyor. Kontroller, sonuç getirenlerle birlikte bu sayı 300-400\'e ulaşıyor. Yatan hasta sayımız geçen yılda 1208, yatak dolum oranımız yüzde 96.7 olarak gerçekleşti.

Nöbet düzenlemeleriniz
hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yeni başlayan asistanlarımız ayda 10 nöbetle başlıyor. Bu sayı 6 ayda bir düzenli olarak bir eksiliyor. Mesai saatleri dışında icapçı akademik ekibimiz dışında vardiyada bir uzman ve bir asistan, acilde bir asistan, serviste de toplam iki doktor olmak üzere nöbet ekibimiz 5 doktordan oluşuyor.

Rotasyon uygulamalarınızın durumu nedir?
Bilindiği gibi çocuk ihtisası çeşitli departmanlarda eğitim almayı da gerektiriyor. (Endokrin, nefroloji, kardiyoloji, allerji...) Şef yardımcılarımız ve uzmanlar arasında bu departmanların sorumluluğunu paylaştırmış durumdayız. Bir şef yardımcımız çocuk allerji uzmanı. İlgili alanlarda üst ihtisas veren birimlere de asistanlarımızı dönüşümlü olarak ikişer aylık dönemlerle göndermekteyiz. Ayrıca biyokimya, kadın doğum, enfeksiyon hastalıkları bölümlerine de asistanlarımız hastanemiz içerisinde rotasyon yapmaktadır.
Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Bu en çok üzerinde durduğumuz konu. Hastalara hizmet vermenin asıl görevimiz olduğunun bilincindeyiz, ancak asistan eğitimine de en az o kadar önem veriyoruz. Haftada 4 gün, yılda 9 ay süreyle eğitim faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bu faaliyetler arasında; misafir konuşmacıların da davet edildiği konferans ve seminerler, vaka takdimleri, son yıl içerisinde yerli ve yabancı literatürde yayımlanmış çalışmaların özetlenip tartışıldığı literatür, aylık poliklinik faaliyetlerinin ve ilginç vakaların sunulduğu poliklinik mortalite kliniğimizce gerek yerli, gerekse yabancı literatüre sunulacak olan yayınların sayı ve kalitesinin yükseltmek, ayrıca kliniğimizden tez konusu almış olan asistanların tezlerinin amaca uygun biçimde yürümesini sağlamayı hedefleyen tez-araştırma, kongrelere katılan arkadaşlarımızın kongre izlenimlerini sundukları kongre toplantıları sayılabilir. Ayrıca 15 günde bir hastanemizin tüm kliniklerinin katıldığı eğitim toplantıları düzenlenmektedir.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Geçen sene içerisinde kliniğimizce 6 adet yerli, 7 adet de yabancı dergide yayımlanan çalışma yapılmıştır. Bu sayının bu yıl içerisinde en az iki katına çıkmasını umuyoruz, çünkü halihazırda yapılmakta olan pek çok araştırma faaliyetimiz var. Kongreleri yakından takip ediyoruz. Kongrelere katılamayan arkadaşlarımız da ilgili eğitim toplantılarında, kongrede sunulmuş olan faaliyetlerden haberdar oluyorlar.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Teknik donanım düzeyimiz orta derecede denilebilir. Tabi daha fazlasına ihtiyacımız var. Halen bir respiratör, 10 fototerapi cihazı, 1 apne monitörü ile hizmet veriyoruz. Yoğun bakım ünitemizin kurulması ile bu konudaki eksiklerimizin tamamlanacağı inancındayız.

Bu bölüme gelmek isteyen
uzman ve asistanlara neler
söylemek istersiniz?

Kliniğimizin temel hedefi hasta memnuniyeti, bilimsel faaliyetler ve asistan eğitimi. Burada her türlü vakayı görme her konuda tecrübe kazanma şansına sahipler. Gerek sosyal, gerekse bilimsel anlamda asistanlarımıza bizden istedikleri yardımlar konusunda her zaman destek veriyoruz. Karşılığında istediğimiz şeyler çok basit; çok okusunlar, hastalara sempati ile yaklaşıp onların dertlerini çözümlemede gayret göstersinler ve akademik anlamda tam bir çocuk doktoru olarak yetişsinler. Kliniğimizden yetişen pek çok uzman şu anda çeşitli yan dallarda üst ihtisas eğitimi yapmakta, bazıları da üniversitelerde kariyerlerine devam etmekteler. Kliniğimize gelecek asistanların da aynı zihniyet içerisinde, sadece süresini doldurup uzmanlık almak değil, iyi bir doktor ve iyi bir akademisyen olmak hedefiyle burada başlamalarını istiyoruz.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer