KLİNİKLER
Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1. Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği
KALP VE DAMAR CERR.
27 Aralık 2010, Pazartesi

 

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1. Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Şefi Doç. Dr. Ahmet F. Özyazıcıoğlu

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz 1992 yılında Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesinin boşalttığı binada Sağlık Bakanlığına bağlı Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kuruluşu ile hizmete başlamıştır.

Kliniğimiz kuruluş yılından itibaren şeflik görevini yürüten hocamız; Prof. Dr. İ. Ayhan Özdemir’in 2002 yılında hastanemizden ayrılıp Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine geçmesiyle, faaliyetlerini şef yardımcısı bazında devam ettirmiştir. 2005 yılında ise ben, Doç. Dr. Ahmet F. Özyazıcıoğlu Klinik şefi olarak atandım. Daha sonra 2. ve 3. klinik şefleri ve bunlara ait klinikler açılmıştır.

Kliniğimiz, kalp ve damar cerrahisinin bütün dallarında hizmet vermektedir. Bunlar erişkin kalp cerrahisi (koroner, kapak), damar cerrahisi (aort cerrahisi, periferik arter cerrahisi, ven hastalıkları ve cerrahisi), erişkinlerde ve çocuklarda doğumsal kalp cerrahisi, endovasküler girişimlerdir. Kuruluşundan 2010 yılına kadar 8 bin civarında açık kalp ameliyatı uygulanmıştır.

Hastanemiz bünyesindeki klinikler Güney Marmara bölgesinde Sağlık Bakanlığına ait eğitim verebilen tam kapasiteli kalp ve damar cerrahisi klinikleri olma özelliğini taşımaktadırlar.

 

Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 1994 yılından bu yana asistan eğitimi verilmektedir. 2005 yılından itibaren de benim klinik şefliğimde asistan eğitimi verilmeye devam edilmektedir. Her gelen klinik şefi yeni bir şeyler katarak bu hizmeti büyütmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Ben, klinik şef yardımcısı ve bir uzman olmak üzere 3 kişiyiz.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Çalışma prensiplerimize uygun şu an için yeterli yardımcı personelimiz var. Ancak hasta bakımı konusunda yardımcı personele hâlâ ihtiyacımız var.

 

Eğitim programınız nedir?

Cerrahi bir branşın özelliklerinden dolayı eğitimin çoğu ameliyathane koşullarında pratik olarak yapılmakta ise de haftada bir gün teorik eğitimimiz var. Cuma günleri sabah vizitinden sonra 09.00-10.00 saatleri arasında klinik içerisinde bir eğitimimiz var. Burada her gün bir konu tartışılır. Makale saatimiz yapılır. Sırası gelen asistan burada seminerlerini verir.

Bunun dışında haftalık konsey yapılır. Burada vakalar kendi aramızda tartışılır.

Bunlarla birlikte asistanlarımıza vizitlerde de eğitim verilir. Türkiye’de yapılan kongrelere de asistanlarımız ve uzmanlarımızın katılmalarına mümkün olduğunca destek vererek eğitimlerini pekiştirmelerine yardımcı olmaya çalışıyorum.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Bizim yoğun bakımda 20 yatağımız (üç klinik birlikte kullanıyoruz) bunun dışında 12 klinik yatağımız var. Bu yataklarımız genelde yüzde 100’e yakın bir oranla çalıştığımız için sürekli doludur.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Bizim yıllık poliklinik sayımız yaklaşık olarak üç binin üzerindedir. Açık kalp ameliyat sayımız da ortalama olarak yıllık 250-300 olup periferik arter girişimlerimizde 100 civarındadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Şu anda asistan sayımız azaldı. Üç asistanımız var, ancak diğer iki klinikle birlikte nöbet paylaşımı yaptığımız için ortalama olarak bir ilk yıl asistanı ayda 7-8 nöbet tutar. Kıdem aldıkça da bu sayı azalır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitimimizde belirlenmiş çekirdek eğitim müfredatımız mevcuttur ve bu çerçevede eğitimlerimizi aksatmadan başarılı bir şekilde yürütmekteyiz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Bizim asistanlarımız, göğüs cerrahisi (6 ay), genel cerrahi (6 ay), kardiyoloji, göğüs hastalıkları ve anestezi rotasyonu yapmaktadırlar. Toplam 17 ay süren bir rotasyon trafiği var. Genelde aralıklı olarak gittikleri için klinikten kopma yaşanmıyor.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yıl içerisinde yurt içi 4, yurt dışı ise 6 makalemiz yayınlandı.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt dışı kongrelere katılımda zorlandığımız oluyor. Genelde sponsor katkısıyla bu sorunu çözüyoruz. Ancak yurt içi, özellikle ulusal büyük kongrelere tüm uzmanlarımızın ve asistanlarımızın dönüşümlü olarak gitmelerini sağlamaya gayret gösteriyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kalp ve damar cerrahisi emek isteyen, ancak sonuçlarına bakınca keyifli, güzel bir branş. Cerrahiyi seven, özellikle kalp cerrahisi yapmak isteyenler, kendilerini bu alanda geliştirmek isteyenler seçebilirler. Yapılan operasyonların sonuçları genelde oldukça iyidir.

Bunun dışında damar cerrahisi her gün artan potansiyeli ile gelecekte çok daha iyi yerlere gelecektir. Endovasküler girişimlerin ise özellikle yaş ortalamasının yükselmesiyle geleceğin favori alt branşı olacağı beklenmelidir.

Ayrıca Sağlık Bakanlığına Transplant merkezi olmak için başvurduk ve hazırlıklara başladık.

Bunun dışında venöz hastalıkların skleroterapi, endovenöz girişimler vb. tedavisi giderek popüler ve aranılan alt branşları oluşturmaktadır. Merkezimiz bunun için yeterli donanıma sahiptir.

Sonuç olarak, Kliniğimizde kalp ve damar cerrahisi ile ilgili tüm eğitimlerin gerektiği şekilde verilebilmesi için gerekli her donanıma sahibiz. İlgilenen arkadaşlarımızı aramıza katılmaya davet ediyoruz.

 

BYİEAH 1. Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde görev yapan  hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Ahmet F. Özyazıcıoğlu

 

Klinik Şef Yrd:

Doç. Dr. A. Hakan Vural

 

Uzman:

Op. Dr. Osman Tiryakioğlu

 

Asistanlar:

Dr. Mihriban Demir Yalçın

Dr. Ahmet Demir

Dr. Engin Akgül

 

27/12/2010

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Devran Cengiz (Fizyoterapist)
30.08.2014 20:21:43
merhabalar babamda kalpteki kapaklarda kireçlenme var ve kalbin %80 oranında işlev yitirmiş acaba hastanenizde bu tip rahatsızlığa sahip hastaları ameliyat eden doktorlar mevcut mu?cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer