KLİNİKLER
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği
FTR
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği Şefi Doç. Dr. Nil Sayıner Çağlar

Mete Generaloğlu/ Ankara


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi 16 Ocak 1960 tarihinde İşçi Sigortaları Kurumu Samatya Hastanesi adı altında hizmete girmiştir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Kliniği hastanenin ilk açıldığı tarihte faaliyete geçmiştir. Daha sonraki yıllarda adı Sosyal Sigortalar Kurumu İstanbul Hastanesi olarak değiştirilmiştir. Daha sonra Sağlık Bakanlığına bağlanarak İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını almıştır.
Kliniğimizin ilk şefleri Uzm. Dr. Resa Aksoy, Uzm. Dr. Ahmet Raşit Gerçek ve Uzm. Dr. Tarık Erşen\'dir. Uzm. Dr. Tarık Erşen 1982 yılında emekli olduktan sonra Uzm. Dr. İsmet Gürel Klinik Şefi olarak 2005 yılı başına kadar bu görevi sürdürmüştür.
Emekli uzmanlarımız ve kuruluşundan bugüne İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde görev yapan uzman doktorlarımız;
Uzm. Dr. Resa Aksoy (şef), Uzm. Dr. Ahmet Raşit Gerçek (şef), Uzm. Dr. Tarık Erşen (şef), Uzm. Dr. İsmet Gürel (şef), Prof. Dr. Canan Erdoğan (şef yardımcısı), Uzm. Dr. Leman Tokuş, Uzm. Dr. Ayben Sertal, Uzm. Dr. Cevval Çelen, Uzm. Dr. Ayfer Kanberoğlu\'dur. Kendilerini bu vesile ile bir kez daha anmak isterim.
Hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde uzmanlık eğitimlerini tamamlayan birçok doktor vardır. Birçok merkezde veya ana bilim dalı başkanlığında kliniğimizden uzmanlık almış olan hekimler görev yapmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Hastanemiz ilk açıldığından bu yana asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde akademik kadro olarak, 1 klinik şefi, 1 klinik şef muavini, 5 uzman doktor, 9 asistan doktor olmak üzere 16 kişi görev yapmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde yardımcı personel olarak 4 fizyoterapist, 3 fizik tedavi teknikeri, 3 hemşire, 3 hizmetli olmak üzere toplam 13 arkadaşımız görev yapmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımız, asistan semineri, literatür saati, vaka tartışma saati şeklinde her hafta yapılmaktadır. Seminer saatinde işlenen konular başlık halinde FTR’nin esasları olan temel bilimler, klinik bilimler, kinezyoterapi, fizik tedavi uygulamaları, laboratuvar testleri ve görüntüleme yöntemleri, enjeksiyonla terapi, Özürlü kişilerin yeniden entegrasyonu, nörolojik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, romatolojik rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, enflamatuar hasta takibi, lokomotor sistem muayenesi ve hastalıklarını v.s. içermektedir.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Hastanemiz sağlamlaştırma ve onarım çalışmaları döneminde 2 yıl kadar yataksız olarak poliklinik ve ayaktan fizik tedavi hizmeti vermiştir. Ancak 2005 yılı Ağustos ayında şimdiki yeni servisimize geçtik. Yirmi üç yatakla hizmet vermekte iken hastanenin diğer bölümünün tekrar tadilata girmesiyle kliniğimizde yatak sayımız yüzde 50 oranında azaltılmış durumdadır. Doluluk oranımız yüzde 100’dü.


Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
2008 yılında FTR polikliniklerinde muayene olan hasta sayısı bir yıl içinde 75 bin 653, aylık ortalaması 6 bin 304’tür. Ayaktan gelen hastaların tedavi gördüğü fizik tedavi ünitemizde günde ortalama 100 civarında hastaya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamaları yapılmaktadır. Ayrıca romatoid artrit, ankilozan spondilit ve bel ağrılı hastaların takip edildiği özel polikliniklerimiz mevcuttur.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistanlarımız ortalama 7 gün arayla servis nöbeti, ayda 1 gün olmak üzere acil nöbeti tutarlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Kliniğimizde uzmanlık eğitimine başlayan her asistana hazırlamış olduğumuz asistan rehberi verilir. Bu rehberin içinde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon diploması almak için gereken çalışmalar ve teorik bilgi müfredat programı belirtilmiştir. Bu programda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yeterlilik kurulunun oluşturduğu müfredat programı esas alınarak diğer kurumlardan ihtisas alan FTR uzmanı doktorlar arasında standardizasyonun sağlanması amaçlanmıştır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlarımız hastanemizin nöroloji, ortopedi ve dahiliye kliniklerinde her biri 3\'er ay olmak üzere toplam 9 ay rotasyon yapmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız kaçtır?
2008 yılı itibariyle yurt dışı yayın, bildiri ve poster sayısı 7, yurt içi yayın, bildiri ve poster sayısı ise toplam 12’dir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Çok yoğun çalışan bir klinik olmamız nedeniyle buradaki işlerimizi aksatmamak için uzman doktorlarımız ve asistan doktorlarımız yurt içi ve yurt dışı kongrelere sırayla katılabilmektedir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlık süresi 5 yıl olmuştur. Teknolojideki gelişmeler branşımızı da olumlu etkilemiştir. Fizik tedavi uygulamaları kadar rehabilitasyon da dünyada ve ülkemizde büyük ihtiyaç duyulan bir branştır. Branşımızın ülkemizde hak ettiği yeri alması, öğrenilenlerin uygulanabilmesi ve hayata geçirilmesi, yeni rehabilitasyon merkezlerinin açılması ile mümkün olacaktır. Bu mesleği tercih eden genç hekimlerin bunu gerçekleştirebilmeleri için çok çaba ve gayreti gerekmektedir.

Teşekkürler.


Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar:
Klinik Şefi: Doç. Dr. Nil Sayıner Çağlar
Klinik Şef Muavini
Uzm. Dr.
Şule Gülsüm Tütün

Uzmanlar
Uzm. Dr. Nilgün Toker
Uzm. Dr. Oya Şener
Uzm. Dr. Esra Çetin
Uzm. Dr. Levent Özgönenel
Uzm. Dr. Özer Burnaz

Asistanlar:
Dr. Şafak Günaydın
Dr. Derya Saylık
Dr. Melda Çimen
Dr. Gül Tuğba Örnek
Dr. Firuzan Altın
Dr. Türkan Akın Eren
Dr. Ahmet Bal
Dr. Hakkı Arslan
Dr. Özcan Ayşar

Fizyoterapistler
Fzt. Rabia Yalım
Fzt. Nalan Avcı
Fzt. Yeliz Büyüktepe
Fzt. Özlem Peksayılır

Hemşireler
Hüsniye Balcı
Sabriye Mutlu
Şerife Harmancık
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer