KLİNİKLER
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Üroloji Kliniği
ÜROLOJİ
10 Ocak 2011, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Üroloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Ahmet Bölükbaşı

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz tarihi 1970’lere dayanır. II. Üroloji kliniği 2001 yılında kurulmakla beraber, alt yapısı, temeli, daha evvel kurulmuş olan, Atatürk Sağlık Sitesi, İzmir Devlet Hastanesi Üroloji Kliniğine dayanmaktadır.

1981 yılından bu yana hizmet veren İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kiniği biri özel olmak üzere 33 hasta yatak kapasitesinde faaliyet göstermekteydi. O süreç içinde 31 Ocak 2001 tarihinde Üroloji Kliniği ikiye ayrıldı, toplam eğitim kadrosu iki şefliğe bağlı üç şef yardımcısı, dört baş asistan, üç uzman, 16 asistan ve 10 hemşireden oluşmaktaydı.

1’inci Üroloji Kliniğinde Şef. Prof. Gözen Gürel, şef yardımcıları Op. Dr. Mustafa Şaroğlu ve Op. Dr. Cengiz Girgin, başasistan, Op. Dr. Ruşen Aydın, Op. Dr. Akif Sezer, Op. Dr. Mehmet Emiroğlu, Op. Dr. Serdar Berkmen bulunmaktaydı.

Yeni ayrışmaya göre II. Üroloji Kliniğinde ise klinik şefi olarak ben, şef yardımcısı Op. Dr. Fikret Şengül, başasistanlar Dr. Kutan Özer, Op. Dr. Sadrettin Tuğcu ve 2002 yılında aramıza katılan Op. Dr. Kaan Bal’dan oluşmaktaydı.  2002 yılında Prof. Gözen Gürel’in emekli olmasından bir süre sonra Doç. Dr. Çetin Dinçel 1’inci Üroloji Kliniği şef yardımcısı ve şefi olmuş, Op. Dr. Ruşen Aydın, Op. Dr. Akif Sezer, Op. Dr. Mehmet Öder ve Op. Dr. Oğuz Şahin, 2’inci Üroloji kliniğinde görevlerine devam etmişler, kliniğimizde başasistan olarak  hizmet vermişlerdir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Bölümümüzde yaklaşık dokuz yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Halen Kliniğimizde bir şef, bir şef yardımcısı ve iki başasistan bulunmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde yardımcı personelimiz bulunmamaktadır.

 

Eğitim programınız nedir? 

EAU/TUYK’un çizdiği, SB Tıp Uzmanlık Yönetmeliği aynen uygulanıyor. Üroloji kliniğimizde ESWL ünitesi Endoüroloji ünitesi perkütan nefroskobik cerrahi, üreteroskopik cerrahi ve her türlü transüretral cerrahi uygulanmaktadır. Urodinami laboratuvarımız 10 yıldır çalışmaktadır. Ayrıca kliniğimizde girişimsel ultrason uygulaması perkütan nefrostomi, transrektal ultrason ve TRUS-rehberliğinde prostat biyopsi uygulaması ve eğitimi 10 yıldır yapılmaktadır.

Kliniğimizde her gün sabah 07:30’da başasistan viziti, saat 08:00’de şef ya da şef yardımcısı tarafından hasta başı vizitleri yapılmaktadır. Bu vizitlerde klinikte yatan hastaların durumları tartışılmakta, aynı zamanda yapılacak tetkik ve tedaviler planlanmaktadır. Bunun dışında her salı ve perşembe günü, klinik eğitim salonunda asistan seminerleri yapılmaktadır. Seminerlerde, Avrupa ve Amerikan üroloji derneklerinin kılavuzlarının yanı sıra üroloji kaynak kitaplarından faydalanılarak hazırlanan güncel ürolojik konular işlenmektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Halen biri özel olmak üzere 17 yatağımız mevcut olup, yüzde 110-120 doluluk oranında çalışmaktadır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Mevcut hastanemize ek yeni bir poliklinik binası yapılmıştır. Yürüyen merdiven ve “air condition” soğutma ve ısıtma sistemi ile klimatize edilmektedir. Poliklinik sayımız yıllık 18-19 bin civarındadır. Hâlihazırda 11 katlı otopark/ameliyathane kompleksi için inşaat başlamış olup 7/24 saat çalışan inşaat, son derecede hızlı yürümektedir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?

Nöbet düzenlenmesi ihtiyaca göre artmakta ya da azalmaktadır. Kliniğimiz bir gün poliklinik eğitim ve acil girişimler; diğer gün ameliyat  düzenine göre çalışmakta olduğu için nöbet sayısı değişmekle birlikte, birinci yıl ayda 9, 2-5 yıl ayda 6-7 nöbet tutulmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Bütün asistanlar bir üroloji uzmanı olmak için yeterli eğitim almakta ve pratik yapmaktadırlar. Zaten TUYK ve EAU asistan sınavlarında oldukça iyi, notlar almaktadırlar.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Tabii, Uzmanlık Tüzüğü hükümlerine göre asistanlarımız, nefroloji 2 ay, pediatrik cerrahi 3 ay ve talep olursa pediatrik üroloji, androloji rotasyonlarına da katılabiliyorlar.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Geçtiğimiz yıl yurt dışı dergilerde 2 adet makalenin yanı sıra 1 makalemiz de yurt içi bir dergide yayınlanmıştır. Ayrıca 3 adet yurt dışı kongre sunumu ve 2’si video sunumu olmak üzere 10 adet yurt içi kongre sunumu yapılmıştır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Mensubu bulunduğumuz AUA, EAU, SIU kongrelerine 1991’den bu yana katılmaktayım. Kongrelere kliniğimizden katılım oldukça yüksek sayıda olmakta, asistan arkadaşlarımızın kabul görmüş çalışmaları ile bizzat sunum yapmaları desteklenmektedir.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Asistanlık usta-çırak eğitim sistemine dayanır. İyi öğrenmek için iyi gözlemci, iyi araştırıcı, çok meraklı, öğrenme heves ve heyecanına sahip olması gerekir. Biz cerrahlar, insan mühendisi olarak, ressam ve heykeltraşın inceliğine sahip olmamız, fiziği, fizyolojiyi fizyopatolojiyi iyi değerlendirebilmemiz, yani iyi analiz ve sentez yapabilmemiz gerekir. Bu nedenle araştırma, öğrenme ve yaratıcı düşünme heyecanı hiç bitmemelidir, taki meslek onu terk edene kadar. Kliniğimizden ihtisas almış asistanlar yurdun her köşesinde başarılı olarak hizmet vermektedirler. Bu nedenle geçtiğimiz yıl TUS’da en çok tercih edilen üroloji kliniği olmamız yalnızca bir tesadüf ya da maddesel olay değil, aynı zamanda eğitime olan saygı ve bağlılığımızın göstergesidir. Bu da bizim  övünç kaynağımızdır.

 

2.’inci Üroloji Kliniğinde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Ahmet Bölükbaşı

 

Başasistan:

Op. Dr. Akif Sezer

 

Başasistan:

Op. Dr. Kaan Bal

 

Asistanlar:

Dr. Burak Özçift

Dr. Yaşar Issı

Dr. Orkun Coşkun

Dr. Mustafa Kaygusuz

Dr. Aziz Ergin

Dr. Bilal Çetin

Dr. Orkun Yılmaz

Dr. Alper Cihat Erdal

Klinik Şef Yardımcısı:

Op. Dr. Fikret Şengül

 

Klinikten İhtisas Alan Op. Doktorlar:

Dr. Zafer Kozacı

Dr. Niyazi Yağıbasan

Dr. Adem Yüce

Dr. Selçuk Ertas

Dr. Tamer Çomaklı

Dr. Ömer Faruk Badem

Dr. Yusuf Özdamar

Dr. Ergün Elaltuntaş

Dr. Özgür Çakmak

Dr. Ercan Aydınoğlu

Dr. Cemil Öztürk

Dr. Orhan Bayır

 

10/01/2011

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) Ali İrfan Sağbaş (Emekli Memur)
03.02.2014 15:03:28
Böbrek taşı sıkıntısı ile baş vurduğum Dr.Alper Cihat ERDAL 4 ay boyunca bıkmadan usanmadan süreci takip ederek sağ böbrek taşlarımın kırılması ve dökülmesinde büyük bir sabır göstermiş ve sol böbreğimde bulunan takribi 16-18 milimetre büyüklükteki taş için ameliyat olmamı önermesiyle kendisine inanarak ne gerekirse yapmasını söyledim ve 27.01.2014 trh. de Yrd.Doç.Dr. Sacit Nuri Görgel ve Op.Dr. Osman Köse tarafından gerçekleştirilen operasyon ile taşlarımdan kurtuldum. Başta yakın ilgisini esirgemeyen Dr. Alper Cihat Erdal,a ve ameliyatımı yapan Yrd.Doç.Dr. Sacit Nuri Görgel ve Op.Dr. Osman Köse ye çok teşekkür ederim, klinikte yattığım 5 gün boyunca emeği geçen diğer Dr. larımıza, Hemşire ve yardımcı personele ayrıca teşekkür eder şahsınızda tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer