KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Genel Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Haldun Gündoğdu.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 20 Kasım 2002 tarihinde Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi’nde 2. Genel Cerrahi Kliniği olarak kurulmuştu. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Mart 2004’te faaliyete geçmesinden sonra, 5 Nisan 2005 günü 3. Genel Cerrahi Kliniği olarak çalışmaya başladık.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Klinik şefi olarak benim genel cerrahi yanında gastroenteroloji cerrahisi ihtisasım da var. Kliniğimizde şef yardımcısı olarak Doç. Dr. Hakan Kulaçoğlu’nun yanı sıra 2 başasistan, 1 uzman ve 5 uzmanlık öğrencisi çalışmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Biz 1. Cerrahi Kliniği ile aynı koridor üzerinde yerleşmiş durumdayız. Bu nedenle yardımcı sağlık personelinden ortak yararlanarak daha verimli çalışıyoruz. İki kliniğe toplam 8 hemşire, 3 hizmetli ve 2 sekreter hizmet vermektedir.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?Yatak sayımız 15 olduğu için yüzde 100 doluluk oranı ile çalışıyoruz. Hastanemizde 3 tane genel cerrahi kliniği olduğundan 3 haftada bir, acil karşılama sırası bize geliyor ve bu hafta boyunca normal günlük aktivitelerin yanı sıra acile de bizim klinik yanıt veriyor. Böyle haftalarda ciddi bir yatak sıkıntısı yaşanıyor. Acil haftalarında, 1. Cerrahi ile yatakları karşılıklı olarak ortak kullanıp bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Klinikte normal olarak her gün mutlaka bir uzmanlık öğrencisi nöbetçi oluyor. Ameliyat günlerinde bu sayı ikiye çıkıyor. Ayrıca, nöbetçi doktorunun kıdeminin durumuna göre bir de icapçı nöbetçi oluyor. Bunun yanı sıra, haftalık olarak değişmek kaydıyla, her gün bir uzman da icap nöbeti tutuyor. Acil haftalarında ise her gün bir uzman ve 4 uzmanlık öğrencisinden oluşan bir ekip hastanede nöbet tutuyor. Ben ve şef yardımcısı arkadaşım acil ameliyatlara, gerekli olduğunda hastaneye gelerek katılıyoruz.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Kliniğimizin döner sermaye payları arasında klinikteki kıdeme göre bir fark yoktur. Asistanlar ve uzmanlar kendi grupları içerisinde hemen hemen birbirine yakın miktarlar alırlar. Bizim kliniğimiz için bu miktarlar, asistanlarda 1500-1700, uzmanlarda ise 1900-2200 YTL arasındadır.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Bizim kliniğe rotasyona gelen uzmanlık öğrencilerinin tüm aktivitelerimize katılmalarına özen gösteriyoruz. Bu nedenle rotasyon için belirlenmiş sürelerinin tamamını bizimle geçirdikleri gibi, nöbetlere de katılarak kliniğin bütün olanaklarından yararlanıyorlar. Bizim uzmanlık öğrencilerimiz de rotasyona gittikleri zaman aynı prensipler çerçevesinde çalışıyorlar.

Eğitim programınız nedir?
Her gün sabahları ben ve akşamları şef yardımcısı arkadaşım 45-60 dakika süren eğitim viziti yapıyoruz. Her akşam 30 dakika süren klinik konseyinde, poliklinikten ameliyat endikasyonu konan hastalarla birlikte klinikte yatan kritik hastalar tartışılıyor. Salı ve cuma günleri yaklaşık 1,5 saat süren eğitim saatlerinde de dönüşümlü olarak seminerler, literatür saatleri, olgu sunuları, video-eğitimler, proje saatleri ve patoloji toplantıları yapıyoruz. Ayrıca, her cuma Tıbbi Onkoloji Kliniği ile birlikte konsey yaparak, hastaların adjuvan veya neoadjuvan tedavilerine karar veriyoruz. Tedavideki hastaların da progreslerini değerlendiriyoruz.

Tıbbi araç gereç durumunuz nasıl?
Hastanemiz yeni açıldığı için doğal olarak modern teknolojinin uygulanabilmesine olanak sağlayan bazı cihazlar konusunda eksiklerimiz var. Ancak, hastane idaresinin konuya olumlu baktığını gözlüyoruz ve bu eksiklerin de kısa zamanda tamamlanacağını umuyoruz.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
2005 yılını değerlendirdiğimizde, kliniğimiz doktorlarının Pub Med’de taranan uluslararası dergilerde yayınlanmış 4, ulusal dergilerde yayınlanmış 6 çalışması olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra çeşitli kongrelerde sunulan 6 çalışma var. Yine çeşitli bilimsel toplantılarda 11 kez konuşmacı veya oturum başkanı olarak görev alınmış. 2005 yılında yayınlanan bir kitapta da bir bölüm kliniğimize ait.

Teşekkürler. 02.01.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer