KLİNİKLER
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı
DERMATOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnci Mevlitoğlu


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
1982’de kurulan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi eğitim ve öğretime 52 öğrenci ile başladı. Bu tarihten itibaren anabilim dalları yavaş yavaş yapılanma sürecine girdiler. 2001’den itibaren fakültemizin ismi Meram Tıp Fakültesi olarak değiştirilmiştir.

Doç. Dr. Hüseyin Endoğru, 1985’te göreve başlayarak Dermatoloji Anabilim Dalını kurmuştur. 1986’da 2 asistan, 1 yardımcı doçent alınarak kadro genişletilmiştir. Asistan sayısı kademeli olarak önce 5’e sonra 8’e çıkarılmıştır. 1989’da profesörlüğe yükseltilen Dr. Endoğru, 2004’e kadar anabilim dalı başkanlığını yürütmüştür. Bu yıldan itibaren Prof. Dr. İnci Mevlitoğlu anabilim dalı başkanlığına seçilmiştir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
22 yıldır asistan eğitimi verilmektedir. Şu ana kadar 21 uzman yetiştirdik.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde şu an itibari ile 3 profesör, 3 yardımcı doçent görev yapmaktadır. Anabilim dalımızda asistanlıktan profesörlüğe yükselen tek öğretim üyesi Dr. Şükrü Balevi’dir. 8 araştırma görevlisi kadromuzun bir tanesi yabancı uyrukludur.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 6 hemşire, 3 personelle beraber çalışıyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
2004 yılına kadar 6’şar kişilik 2 koğuştan oluşan kliniğimiz, şartlarını her geçen gün daha çok ilerletti. Şu an 4’er yataklı banyo ve tuvaletli 5 oda, bir de özel odadan oluşan 21 yatağa sahibiz. Yatak işgalimiz çoğu zaman yüzde 100’dür.

Yıllık poliklinik sayınız ne kadar?
Yıllık poliklinik sayımız yaklaşık 12-14 bin civarındadır. Bunun dışında spesifik polikliniklerimiz var. Psöriasis, nevus, vaskülit, saç-tırnak hastalıkları, Behçet, ürtiker, gibi hastalıklar öğretim üyeleri tarafından polikliniklerinde muayene ediliyor, kayıtları düzenli tutuluyor, tedavi ve takipleri yapılıyor. Böylece takipler daha sağlıklı, oluyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bizde kıdem ayrımı olmaksızın tüm asistanlar aynı sayıda nöbet tutuyor. Nöbetleri baş asistan hazırlıyor ve anabilim dalı başkanının onayına sunuyor. Uzmanlık sınavına 3 ay kala asistan isterse nöbetten çıkabiliyor.

Eğitim programınız nedir?
Haftada bir gün seminer, hem asistan hem öğretim üyesi semineri; bir gün olgu sunumu, bu toplantıya patoloji anabilim dalından öğretim üyesi arkadaşımız da katılıyor. Ayda bir akşam Konya ve çevresindeki dermatolog ve patologlarla birlikte dermatopatoloji toplantıları yapıyoruz. Bu toplantılarımızın 3. yılındayız, yılda 8 toplantı yapıyoruz. Yılda 2 kere asistan değerlendirme sınavı yapıyoruz. Belirlenen oranların üstünde puan aldıklarında onları kongre ile ödüllendiriyoruz.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde kullandığımız çekirdek eğitim programı var. Bu program genellikle derneklerimizin öngördüğü konuları içeriyor. Asistanlara olgu sunumları hazırlatıyoruz, araştırmalarını istiyoruz.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Tabii, dekanlık ve Tıp Eğitimi Anabilim Dalı tarafından hazırlanan ve uygulamaya koyulan asistan karneleri dolduruluyor. Asistanın minimum yapması gereken işlemleri ve yaptıran öğretim üyesinin imzasını içeren karnelerde ayrıca asistanın katıldığı kongre, sempozyum, toplantılar, sunduğu seminerler ve bildiriler yer alıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Tüzük gereği enfeksiyon ve klinik mikrobiyoloji ile iç hastalıklarında 3’er aylık rotasyonlar var.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Kliniğimiz bünyesinde elektrokoter, kriyoterapi, galvanoterapi, prick test, patch test, lazer uygulaması, peeling, botoks uygulaması ilgili polikliniklerde rutin olarak yapılmaktadır. Fototerapi ünitemizde genişbant UVA, UVB ve darbant UVB cihazları bulunmaktadır. Pigmentli lezyonlara yönelik olarak hem el dermatoskopisi hem de bilgisayarlı dermatoskop muayenesi yapılmaktadır. Wood muayenesi ve enfeksiyöz hastalıklara yönelik olarak yaymalarla ışık mikroskobi muayeneleri yapılmaktadır. Donanımlı bir eğitim salonumuz vardır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nasıl?
25 yurt içi, 10 adet yurt dışı yayınımız mevcuttur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Ulusal ve uluslararası kongre sayımız oldukça fazla. Ayrıca spesifik konularla ilgili toplantılar da yapılıyor. Genellikle kongrelere konuşmacı, moderatör bazen de dinleyici olarak katılıyoruz.

Son beş yılda istifa eden asistanınız oldu mu?
Hayır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Poliklinik ve servis takibi yoğun olan bir kliniğiz. Bilimsel olarak doyurucu bir eğitim verdiğimizi düşünüyoruz.

Teşekkürler. 19/02/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) musa çıtır (emekli başmüfettiş )
26.01.2014 22:00:12
Benim. çok önemli bir konu olduğu için ilgimi çekti. Günümüzde radyasyon, stres genel olarak pisikolojik ve sosyolojik sorunların artması uyku konusunda derdinliğine araştırmalar yapılmasını gerektirmektedir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer