KLİNİKLER
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
KADIN HAST. VE DOĞUM
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Cengiz Çolakoğlu

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, 20 Temmuz 1982 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştur. 3216 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 22 Kasım 2001 tarihinden itibaren fakültemizin ismi Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi olarak değiştirilmiştir. Tıp fakültesi 1982 yılında 52 öğrenci ile eğitim ve öğretime başlamıştır. Tıp fakültesi toplamda 1.262 yatak kapasitesine sahiptir.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı, 1985 yılında kurulmuştur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine bağlı olarak E Blok giriş katta Gebe ve Jinekoloji-Menopoz ve Ultrasonografi Polikliniği mevcuttur. Gebe polikliniğinde NST takibi de yapılmaktadır. Jinekoloji-Menapoz Polikliniğinde müdahale odamız mevcut olup, burada anestezi gerektirmeyen müdahaleler yapılmaktadır. Hastanemizin ameliyathane katında 2 adet ameliyathanemiz mevcut olup, her gün ameliyat yapılmaktadır. S Blok 5 Kat’ta servisimiz ve doğumhanemiz mevcuttur. Doğumhanede 3 adet doğum masası ve müdahale odası vardır. Ayrıca S Blok 5. Kat’ta öğretim üyelerinin odaları mevcut olup, burada da muayene, kolposkopi ve ultrasonografi odası mevcuttur.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Bilindiği gibi asistan eğitimi zor bir görevdir. Kliniğimiz ilk kurulduğu yıldan itibaren asistan eğitimi vermekte olup, bugüne kadar onlarca uzman vermiştir. Bu uzman arkadaşlardan çoğu şu anda birçok yerde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Ana bilim dalımızda 3 profesör, 1 doçent, 3 yardımcı doçent olmak üzere toplam 7 öğretim üyesi, 1 uzman doktor, 15 araştırma görevlisi (asistan) mevcuttur.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Dört sekreterimiz bulunmakta, 1’i bebek bakım hemşiresi olmak üzere toplam 17 hemşiremiz ve 16 yardımcı personelimiz ile hizmet vermekteyiz.

Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizde belirlediğimiz haftalık ve aylık toplantılarımız mevcuttur. Haftalık olarak cuma günleri literatür, makale ve seminerlerimiz olmaktadır. Bazen diğer kliniklerden de seminerlerimize öğretim üyeleri davet edilmekte olup, kendilerinin bilgilerinden faydalanmaktayız. Aylık toplantılarımızda ise geçmiş olan ayın istatistikleri yapılıp özelliği olan vakalar hakkında tartışmalar yapılır.

Ayrıca, hemşirelerimize yönelik eğitim programlarımız da mevcuttur.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Ana bilim dalımız infertilite ve üreme endokrinolojisi, jinekolojik onkoloji, perinatoloji, menopoz ve genel jinekoloji bilim dallarında yataklı servis ile hizmet vermektedir. Toplam odalardan 13 tanesi 4 kişilik olup, bu odalardan biri preeklampsi ve eklampsi hastaları için ayrılmıştır. Beş adet tek kişilik oda mevcuttur. Doğumhane-travay ise 2 bölümden oluşup, toplam olarak 18 yatak mevcuttur. Böylece toplamda 75 yataklı servis ile halkımıza hizmet vermekteyiz.

Genellikle servisteki yataklarımız tam doluluk ile hizmet vermektedir. Ana bilim dalımızda yılda ortalama 2 bin 200 civarında doğum gerçekleşmektedir.

Bunların yaklaşık yarısı sezaryen doğumlardır. Ana bilim dalımızda takip edilen gebe hastaların çoğunluğu yüksek riskli gebelerdir (preeklampsi, eklampsi, erken doğum tehdidi, prematür EMR, genetik + sistemik hastalıklar gibi). Yılda ortalama 2 bin 500 civarında Jinekolojik ameliyat yapılmaktadır. Bunun yaklaşık 300’ü jinekolojik onkolojiyi ilgilendiren hastalardır. Yılda yaklaşık 600 civarında amniyosentez, 100 civarında kordosentez, 30 civarında koryon villüs örneklemesi ve 30 civarında multi-fetal gebelik redüksiyonu yapılmaktadır. Ayrıca kliniğimizde endoskopik cerrahi (laparoskopi, histeroskopi) yapılmaktadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Bünyemizde ultrasonografi, jinekoloji-menopoz ve gebe polikliniği olmak üzere 3 adet poliklinik hizmet vermektedir. Kliniğimiz bölge hastanesi olması sebebi ile çevre illerden de hasta kabul etmektedir. Bu nedenle hem poliklinikler hem de kliniğimiz tam doluluk ile hizmet vermektedir. Polikliniklerimiz randevu sistemi ile çalışıyor olsa da, bölge hastanesi olması sebebi ile sevk kurumu olduğu için çoğu zaman verilen randevu sayısının üzerine çıkılmaktadır. Yıllık yaklaşık olarak 10 bin obstetrik hasta ve 8 bin jinekolojik hasta bakılmaktadır. Ayrıca ultrasonografi polikliniğinde bu hastaları kendimiz değerlendirir, gerekli olması halinde radyolojiden yardım talebinde bulunuruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bir gecede ortalama 3-4 asistan nöbete kalmaktadır. Ayrıca, gece acil durumlar için icaba kalan öğretim üyelerimiz vardır. Bir gecede bir kıdemli, bir iki orta kıdemli ve bir de ilk yıl asistanı nöbete kalmaktadır. İlk yıl asistanı genellikle 10-12 nöbet ile göreve başlar. Asistanlarımız kıdem kazandıkça nöbet sayıları azalmakta olup, son dönemlerde aylık 3-5 nöbet tutmaktadırlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Eğitim programımız klinik, poliklinik, konsültasyon ve araştırma alanında gelişimleri destekleyecek şekilde düzenlenmiştir. Asistanlarımıza araştırma yapmaları için her türlü yardım ve imkânı sağlamaya çalışmaktayız.

Asistanlarımıza kliniğimizde operatif laparoskopi ve histeroskopi eğitimi de vermekteyiz. Ayrıca, haftalık toplantılarda verilen seminerler ile diğer kliniklerle bilgi paylaşımı yapılmakta, hastayı sadece kadın-doğum hastası değil, bir bütün olarak ele alma öğretisi kazandırılmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Altı ay genel cerrahi, 3 ay patoloji, 2 ay üroloji ve 1 ay anesteziyoloji olmak üzere toplam 1 yıllık rotasyonumuz mevcuttur. Genelde ilk 1 yıldan itibaren rotasyonlara başlanır. Rotasyona gidilen bölümlerde asistanlarımız aktif olarak eğitim alıp katkıda bulunmaktadırlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Hastanemizin bölge hastanesi olması sebebi ile pek çok ilginç ve nadir vaka tespiti mümkündür. Makale, poster ve olgu sunumu olarak son 1 yıl içinde yaklaşık 20 yurt dışı ve 40’a yakın yurt içi yayınımız mevcuttur. Arkadaşlarımız yayın yapmak istediğinde kendilerine her türlü konuda yardımcı olunmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Öğretim üyesi arkadaşlarım kongreleri düzenli olarak takip etmekte ve katılmaktadırlar. Fırsat buldukça yurt dışı kongrelere katılmaktayız. Ülkemizde yapılan birçok kongreye hem öğretim üyesi bazında hem de asistan bazında katılımımız mevcuttur. Asistan arkadaşlarımızın her yıl en az bir kongreye katılmasını sağlamaktayız.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Hekimlik dünyanın belki de en zor görevleri arasında yer almaktadır. Bilindiği gibi cerrahi klinikler özverili ve çalışkan kişilere ihtiyaç duymaktadır.

Kliniğimizin bölgeye hitap etmesi nedeni ile ayrıca bir cerrahi klinik olmamız ve cerrahi klinikler içinde yoğun bir tempomuz olması sebebi ile özverili ve çalışkan doktor arkadaşlarımıza tabii ki ihtiyaç duymaktayız. Bu yoğunluk içinde dahi başka insanları mutlu edecek doğum gibi olaylara katkımız olması sebebi ile onların mutluluğu bizi de mutlu etmekte, bu mutluluk üzerimizdeki yorgunluğu tatlı bir anı haline getirmektedir. Ayrıca, ekibimize katılacak olan yeni doktor arkadaşlarımız da bu ekibin bir parçası olacak; paylaşan, okuyan, araştıran ve fikir üreten bir topluğun içinde kendilerini bulacaklardır. Kolay bir meslek yoktur, sadece zorlukları göğüsleyecek inancımızın olmasının her türlü sıkıntı ile baş etmekte bizi hedefe götüreceği inancına sahibiz.

Ana Bilim Dalında görev yapan akademik kadro

Ana Bilim Dalı Başkanı:
Prof. Dr. Mehmet Cengiz Çolakoğlu

Prof. Dr. Metin Çapar
Prof. Dr. Ali Acar
Doç. Dr. Hüseyin Görkemli
Yrd. Doç. Dr. Kazım Gezginç
Yrd. Doç. Dr. Osman Balcı
Yrd. Doç. Dr. Harun Toy
Uzm. Dr. Kaddafi Özçelik
Arş. Gör. Dr. Halime Göktepe
Arş. Gör. Dr. Mehmet Sait İçen
Arş. Gör. Dr. Fatma Yazıcı
Arş. Gör. Dr. Elmas Taşcı
Arş. Gör. Dr. Tuba Koyuncu
Arş. Gör. Dr. Refika Selimoğlu
Arş. Gör. Dr. Elif Utku Dalkılıç
Arş. Gör. Dr. Dilay Gök
Arş. Gör. Dr. Ali Haydar Kantarcı
Arş. Gör. Dr. Feyza Özçelik
Arş. Gör. Dr. Alaa S. Mahmoud
Arş. Gör. Dr. Tuğba Sekmenli Tursun
Arş. Gör. Dr. Fikriye Karanfil
Arş. Gör. Dr. Emine Türen
Arş. Gör. Dr. Adeviye Elçi


17/05/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Bülent AVCI (Öğretmen )
29.09.2016 15:36:22
Neden ameliyat icin 1500 TL ücret alınıyor bunu öğrenmek istiyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer