KLİNİKLER
Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı
ADLİ TIP
18 Nisan 2021, Pazar
Süleyman Demirel Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sunay Yavuz.
Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız Ekim 2001 yılında kuruldu. O tarihten günümüze kadar bölüm başkanlığı görevini ben sürdürüyorum. Anabilim dalı olarak kuruluşumuzdan itibaren gerek öğrenci eğitimi gerekse adli olguların muayenesi, adli raporlarının düzenlenmesi ve adli otopsi çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda iki yardımcı doçent öğretim üyesi ve iki araştırma görevlisi olmak üzere toplam dört arkadaşımız görev yapıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda adli olguların kayıtlarının ve raporlarının düzenlenmesinde görevli bir tıbbi sekreterimiz ve bir otopsi teknisyenimiz olmak üzere iki personelimiz görev yapmaktadır.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Rotasyonlar, tüm asistanlık süresince 12 ay patoloji, 3 ay klinik psikiyatri, 3 ay çocuk psikiyatrisi, 3 ay adli psikiyatri, 9 ay psikiyatri ve 1 ay radyoloji olmak üzere 22 ay sürüyor.

Eğitim programınız nasıl?
Anabilim dalımızda haftada bir gün dönüşümlü olarak literatür sunumu ve asistan seminerleri yapıyoruz. Fakültemizde görevli diğer araştırma görevlisi ve öğretim üyesi arkadaşlara yönelik olarak da mezuniyet sonrası adli tıp eğitim seminerleri düzenlemekteyiz. Ayrıca tıp fakültesi dönem V öğrencilerine iki haftalık staj şeklinde adli tıp eğitimi veriyoruz. Dönem VI öğrencileri de bir aylık seçmeli staj eğitimlerini anabilim dalımızda yapabilmekteler.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda adli olguların muayenesinin yapıldığı adli tıp polikliniğimiz ve adli otopsilerin yapıldığı otopsi salonumuz mevcut. Bunlarla birlikte alanımızı ilgilendiren çalışmaları yapabilmemiz için gerekli tüm tıbbi alet ve ekipmana sahibiz.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Anabilim dalımız, yeni kurulan bir anabilim dalı olmasına rağmen, bu süre içerisinde altısı uluslararası dergilerde, sekizi yerli dergilerde olmak üzere yayınlanmış çalışmalarımız bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli sempozyum, kongre ve toplantılarda da sunum yapmış bulunuyoruz.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kongreler bizim için hem bilgimizi tazelemek, hem yenilikleri izlemek hem de bilgilerimizi meslektaşlarımızla paylaşabilmek açısından önemli. Bu düşünce ile anabilim dalımızda görev yapmakta olan öğretim görevlileri ve asistan arkadaşlar dönüşümlü olarak ulusal ve uluslararası kongrelere katılmaktalar.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nedir?
Adli tıp asistanlığı; özveri, dikkat ve disiplin isteyen ve araştırıp bulma, bilimsel çalışma ruhu gerektiren bir branştır. Bu nedenle, arkadaşlarımızın asistanlıkları süresince multidisipliner çalışma becerisini göstermelerini, adli tıp alanındaki hızlı gelişmeleri takip edebilmeleri için yabancı dil bilgilerinin tam olmasını ve en önemlisi bu branşı sevmelerini ve severek mesleki uygulamaları yapmalarını bekliyor ve istiyoruz.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer