KLİNİKLER
Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
KARDİYOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız köşemizin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semra Atalay

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Çocuk Kardiyolojisi Bölümü 1960’lı yıllarda Prof. Dr. Binnaz Ege ve Prof. Dr. Ayten İmamoğlu tarafından kurulmuştur. 1991 yılında Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı olmuştur. 1992 yılında Doç. Dr. Semra Atalay Bilim Dalında göreve başlamıştır. 1993 yılında Prof. Dr. Binnaz Ege emekliye ayrılmıştır. 1999 yılında Yrd. Doç. Dr. Ercan Tutar Bilim Dalında çalışmaya başlamış ve aynı yıl doçentlik unvanını almıştır. 2000 yılında Prof. Dr. Ayten İmamoğlu emekli olmuştur.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Birimimizde 1991 yılından beri Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı yan dal ihtisası verilmekte. Bugüne kadar 10 pediatri uzmanı yan dal uzmanlık eğitimini tamamlamış durumda. Halen bir pediatri uzmanı yan dal eğitimine devam etmekte.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz ben ve Prof. Dr. Ercan Tutar olmak üzere iki kişiden oluşuyor. Kalp kateterizasyonu çalışmalarımızda Prof. Dr. Halil Gümüş de bizimle birlikte çalışmakta ve cerrahi konseylerimize katılmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Ekokardiyografi, Holter ve Efor Testi Laboratuvarlarımıza bakan bir adet yardımcı personelimiz var.

Eğitim programınız nedir?
Yan dal ihtisası yapan doktorlara çocuk kardiyoloji hastalarına erken ve doğru tanı koyabilmek ve tedavi etmekle, EKG’yi öğretiyoruz. Yenidoğan, çocuk ve yoğun bakım ünitelerindeki hastaları izlemeleri, konsültasyonlara gitmeleri ve cerrahi konseylere katılmaları da gerekiyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Ortalama 10 yatağımız var. Doluluk oranımız ise genellikle yüzde 65 civarında. Ancak acil durumlarda yatak kapasitemiz artabilmekte.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yılda ortalama 2 bin civarında poliklinik ve 500 civarında konsültasyon yapıyoruz. Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? Bir asistan ilk yıl ortalama kaç nöbet tutuyor?
Yan dal uzmanlarımız ayda ortalama 2 nöbet tutmakta. Ancak bir veya iki günde bir de icapçı nöbeti tutmaları gerekmekte.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çekirdek müfredatımız aylık rotasyona gelen pediatri asistanlarına uygulanmakta.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Çocuk kardiyolojisi yan dal eğitimi sırasında rotasyon uygulamamız yoktur. Ancak kalp-damar cerrahisi ile yakın işbirliği içinde çalışılmaktadır. Asistanlarımız ameliyatlara girmekte ve cerrahi yoğun bakımda postoperatif dönemde hasta izlemektedirler. Pediatri asistanları ise 5 yıllık eğitimleri sırasında en az 2-3 ay Çocuk Kardiyolojisi Bölümünde çalışmaktadırlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
2006 yılında 7 yurt dışı, 1 de yurt içi yayınımız oldu.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Evet. Yurt içi ve yurt dışında yapılan pediatri, pediatrik kardiyoloji, disritmi, ekokardiyografi ve invazif kardiyoloji kongrelerine katılıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Çocuk kardiyolojisi bölümü acili fazla ancak sonuçları erken tanı ve tedavi ile çok iyi olan bölümlerden biridir. Kalp cerrahisinde ameliyat yöntemlerinin gelişmesi ve girişimsel kardiyoloji ile hastaların büyük çoğunluğu tedavi edilebilmekte. Bölümümüz iyi pediatri eğitimi gören uzmanlardan fizik gücü yeterli olanlara önerebileceğimiz bir bölümdür.

Teşekkürler.

14/01/2008

Bilim Dalında görev yapan akademisyenler

Prof. Dr. Semra Atalay
Prof. Dr. Ercan Tutar

Bilim Dalında görev yapan uzmanlar
Uzm. Dr. Tayfun Uçar
Uzm. Dr. Ebru Aypar
Teknisyen Nezahat Eroğlu
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer