Bu da eczacıların TUS'u olacak! İlk sınav Aralıkta!
Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Bülent Gümüşel, ilk eczacılık uzmanlık sınavının Aralık 2016’ta yapılmasının hedeflendiğini bildirdi.
Bu da eczacıların TUS'u olacak! İlk sınav Aralıkta!
09 Mayıs 2016 14:44 -

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Hacettepe Üniversitesi Farmasötik Gelişim Topluluğu’nun düzenlediği 3. Farmasötik Gelişim Günleri sempozyumu, Eczacılık Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti. Sempozyumda konuşan Prof. Dr. Gümüşel, eczacılıkta uzmanlık sınavının Aralık 2016’da yapılmasını hedeflediklerini belirterek, bu konuda ÖSYM’ye başvuru yaptıklarını söyledi.


Hacettepe Üniversitesi’nde 2012 tarihinde Klinik Eczacılık Birimi açtıklarını dile getiren Prof. Dr. Gümüşel, uzmanlık yasa teklifinin 11 Haziran 2013’de Meclis’e sunulduğunu belirtti. 6 Kasım 2014 tarihinde Meclis onayıyla eczacılıkta uzmanlık yasasının çıktığını anlatan Prof. Gümüşel, Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu’nun (EUK) oluşturulduğunu, kurulda yönetmelik çalışmasına başlanması ve iki uzmanlık alanıyla ilgili müfredat oluşturulmasıkararı aldıklarını dile getirdi. Uzmanlık dallarının Klinik Eczacılık ve Fitofarmasi olarak iki dalda belirlendiğini söyleyen Prof. Gümüşel, yatak sayısı 100 ile 300 olan hastanelerde bir, 300'ün üzerindeki her 200 yatak için ilave bir uzman “klinik eczacı” istihdam edileceğini kaydetti. Bu dallarda eğitim süresinin 3 yıl olacağını açıklayan Prof. Dr. Gümüşel, uzman klinik eczacı istihdamının 1 Ocak 2023'te zorunlu hale geleceğini duyurdu.


Prof. Dr. Gümüşel, 6 Nisan 2016’da Eczacılıkta Uzmanlık Eğitim Yönetmeliği’ni paydaşlarının görüşlerini alarak tamamladıklarını, 20 Nisan 2016 tarihinde yapılan EUK toplantısında oy birliği ile kabul edilerek Resmi Gazete işlemlerinin başlatıldığını, yine aynı tarihli toplantıda Klinik Eczacılık Uzmanlık Eğitim Müfredatının da oy birliği ile kabul edildiğini belirtti.


Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanmasını beklediklerini söyleyen Prof. Gümüşel, eczacılıkta uzmanlık eğitimi verecek merkezler ve uzmanlık eğiticilerinin yetki alması içinEUK tarafından bir başvuru formu hazırlanacağı ve bununlayapılan başvuruların kabul edilebileceğini belirtti. Prof. Gümüşel, bu süreçte kontenjanların belirleneceğini,soru bankası oluşturularak, Aralık 2016’da ilk sınavın ÖSYM tarafından yapılmasını hedeflediklerini açıkladı.


Eczacıların ilaç ve sağlık hizmeti sunucusu olduğunu ve eczacılık uzmanlığından beklentilerinin de bu yönde olduğunu söyleyen Prof. Gümüşel, Fitofarmasi Uzmanlık eğitim müfredatının 27 Mayıs 2016’da EUK’un İstanbul toplantısında tartışılacağını ve hayata geçirileceğini dile getirdi. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi olarak Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu websitesi çalışmalarını tamamlayarak Sağlık Bakanlığı’na sunduklarını ve yakında web sitesinin kullanıma açılacağını ifade etti. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) ilyas ertürk (eczacı)
11.05.2016 14:40:32
Eczacılıkta uzmanlık bir kandırmacadır. Bu sınav eczacıların KPSS'si olacak. Kazanamayan işsiz kalacak.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)