Üniversitelerde sorunlar artıyor
Eğitim-Sen'in sayılarla yükseköğretim gerçeği raporuna göre, yükseköğretim sistemi çıkmazda. Rapor, üniversitelerde sorunların arttığını, çözüm üretilmediğini ortaya koyuyor
27 Şubat 2005 -
Sistem içinde en çok mağdur olanlar Anadolu'daki üniversiteler

Eğitim-Sen'in sayılarla yükseköğretim gerçeği raporuna göre, yükseköğretim sistemi çıkmazda. Rapor, üniversitelerde sorunların arttığını, çözüm üretilmediğini ortaya koyuyor.

Rapora göre, sistem içinde en çok mağdur olanlar Anadolu'daki küçük üniversiteler. Yükseköğrenimde aslan payı ise üç büyük şehirdeki 13 kamu üniversitesine gidiyor.

Anadoluda'ki üniversiteler ve öğrenciler ise büyük bir mahrumiyet içinde.Rapora göre, yükseköğretim öğrencilerinin yüzde 34'ü İstanbul, Ankara ve İzmir'deki 13 kamu üniversitesinde eğitim görüyor. Bu üniversitelerin imkanları diğerlerine göre çok daha fazla. Örneğin, Türkiye'deki toplam öğretim üye ve elemanlarının yüzde 45'i, bu üniversitelerde çalışıyor. Anadoluda'ki 40 kamu üniversitesinde öğrencilerin yüzde 66'sı öğrenim görüyor ancak bu öğrencilere öğretim üyelerinin sadece yüzde 55'i düşüyor. Anadoludaki üniversitelerde 14 eğitim fakültesinde hiç porfesör, 19 eğitim fakültesinde de hiç doçent yok.

Türkiye Urugay ve Filipinler'den sonra geliyor

Yükseköğretim sistemi, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında da Türkiye çok geride.ABD'de öğrenci başına 17 bin 466 dolar harcama yapılırken, Türkiye'de sadece 3 bin 170 dolar harcama yapılıyor. Türkiye sıralamada Uruguay ve Filipinlerden de sonra geliyor. Almanya'da bir öğretim üyesine beş lisans , beş ön lisans öğrencisi düşerken, Türkiye'de bir öğretim üyesine 19 lisans, 71 önlisans öğrencisi düşüyor.

Raporda bu sorunlar, bütçeden yükseköğretime ayrılan payın düşüklüğüne bağlanıyor. 1981'de yükseköğretimin toplam bütçe içinde payı yüzde 3.1'ken 2005'te sadece yüzde 3.3'e çıkabilmiş. Yükseköğretim bütçesi, öğrenci sayısındaki artışa paralel olarak artmıyor. Eğitim-Sen bu durumun temel sorumlusu olarak ise YÖK'ü ve siyasi iktidarları görüyor.

Yeni üniversite açmak sorunları çözmüyor

AK Partinin politik kaygılarla 15 yeni üniversite açma hazırlığında olduğu ancak bunun sorunları çözmeyeceği belirtiliyor. Raporda Eğitim-Sen'in çözüm önerileri de yeralıyor.

Eğitim-Sen'in çözüm önerileri


Üniversitelerden eşit parasız yararlanma ilkesi esas olmalı
Harç, ikinci öğretim ücreti uygulamalarına son verilmeli
Üniversitelerdeki personel ihtiyacı karşılanmalı
Akademik yükselme ve özlük hakları önündeki engeller kalkmalı
Bütçeden yükseköğretime ayrılan pay en az iki katına çıkmalı
YÖK sistemi ortadan kaldırılmalı


CNN Türk

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA