Necdet Ünüvar: Yaşanan sorunlar normal
SSK hastanelerinin devrinin ilk günü çile vardı. İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Adana, Bursa, Eskişehir, Bolu ve Tokat başta olmak üzere dün devredilen hastanelerin çoğunda izdiham yaşandı. Altyapının hazır olmaması nedeniyle uzun kuyruklar oluşurken özellikle ilaç alımında sıkıntı görüldü
22 Şubat 2005 -
SAĞLIK Bakanlığı’nın geçen cuma günü resmen SSK hastanelerini devralmasının ardından dün SSK’lılar, ilk gün karmaşa yaşadı. Hazırlıkların ve gerekli evrakların yetersizliği, sağlık personelinin yeni sistem hakkında donanımlı olmaması nedenleriyle eski SSK, yeni devlet hastaneleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Hasta ve hasta yakınlarının mağduriyetleri artarken, özellikle ilaç almada sıkıntı yaşandı.


SORUNLAR NORMAL:
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, Ankara’daki SSK hastanelerini tek tek gezerek uygulamayı gözledi. Ünüvar, her ilk uygulamada olduğu gibi bu konuda da yaşanan sorunların normal olduğunu, ancak her yeni günün bir önceki günden daha iyi olacağını söyledi. Hürriyet’in hastaneleri dolaşarak yaptığı tespitlere göre, özellikle Anadolu’nun çeşitli kentlerinden sevkli olarak Ankara’daki SSK hastanelerine gelen vatandaşların daha çok mağdur olduğu görüldü.


İLAÇ ALAMADILAR:
SSK hastaneleri ile eczane arasında gidip gelen yurttaşların, buna rağmen ilaçlarını alamadıkları gözlendi. İlaç konusunda yetkililerin de çaresiz kaldıkları, yakınan hasta ve hasta yakınlarına, ‘Biraz sabredin düzelecek’ dedikleri görüldü. Bazı hastalar da, daha önce başlanan tedavilerinin devamını almakta güçlükle karşılaştılar.


HER ŞEY AKSADI:
İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Adana, Bursa, Eskişehir, Bolu ve Tokat başta olmak üzere dün devredilen hastanelerin çoğunda izdiham yaşandı. SSK döneminde telefonla randevu alıp gelenlerin yanı sıra yeni sisteme göre randevusuz hastalar da hastanelere gelince çok uzun muayene kuyrukları oluştu. Hastalar, muayene fişi alabilmek için saatlerce kuyrukta bekledi. SSK’lı hastalar eczanelerin özellikle pahalı ilaçları kendilerine vermediklerinden yakındı. Üniversite veya özel merkezlere sevki yapılan SSK’lı hastaların sevkleri bu kurumlarca kabul edilmedi. Türk Eczacı Birliği Başkanı Mehmet Domaç ‘Eczacılar ilaç veremiyorsa, bu provizyon sisteminden kaynaklı. Sistem yoğunluktan kilitleniyor’ dedi.


BÜROKRASİ ARTTI:
Bir doktor, ‘Eski sisteme göre hastayı endoskopiye sevk ettik. Ancak, yeni sistemde karşılığı yok. İnsanlar reçete ve ilaç alamıyorlar. Eskiden karne üzerinden tek işlem yapılıyordu. Şimdi, işlemler çok, bürokrasi arttı. Bu yüzden, gördüğünüz gibi, önceden olmayan kuyruklar oluştu’ değerlendirmesini yaptı.


Müsteşar: Daha iyi olacak
DEVRİN gerçekleştiği ilk gün yaşan sorunlar konusunda Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, şu değerlendirmeyi yaptı: ‘Her yeni uygulamada bilgilenme eksiklikleri olabilir. Bugünden itibaren çok yoğun bir bilgilendirme kampanyası yürüteceğiz. Görevli arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar. Bugün geçen cuma gününe göre daha iyiyiz. Yarın da bugünden daha iyi olacağız. Çok ciddi bir sorun yok.’


Hastalar: İşler zorlaşmış
Halime Yücel: İşler kolaylaşmak bir yana daha da zorlaşmış. Hastanenin içindeki eczanelerin tamamı kapalı. Serbest eczaneler kaşe istiyor, buradan ‘kaşeye gerek yok’ diye vurmuyorlar. Çalışan personel ve doktorlar bilgisiz.


Halil İbrahim Akdoğdu: Ankara’ya Balıkesir/Gönen’den geldik. Çocuğumun kafasında şant var, su topluyor. Belli aralarla alınması gerekiyor. Durumu acil ancak, kimse bize yardımcı olmuyor.
Behice Apay: Kayınvalidemi getirdim. Hiçbir şey yaptıramadım. Şu anda deprem olmuş gibi. Protokol formalitesi çok ağır.

Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA