Reçete yolsuzlukları başladı
İsmi bende mevcut bir okuyucumun yazdıkları ilginç. Sık sık sağlık sistemindeki adaletsizlikleri eleştirirken bizatihi sağlık sisteminin içinde bulunanların da zaman zaman karıştıkları yolsuzlukları okuyoruz, duyuyoruz. Bakın yeni bir hırsızlık sisteminin nasıl işlediğini okuyucum anlatıyor:
03 Şubat 2005 -
İsmi bende mevcut bir okuyucumun yazdıkları ilginç. Sık sık sağlık sistemindeki adaletsizlikleri eleştirirken bizatihi sağlık sisteminin içinde bulunanların da zaman zaman karıştıkları yolsuzlukları okuyoruz, duyuyoruz. Bakın yeni bir hırsızlık sisteminin nasıl işlediğini okuyucum anlatıyor:

"Eşim İzmir'in bir beldesinde ebe hemşire. Bir sağlık ocağında çalışıyor. Hükümetin sağlık konusunda bazı şeyleri düzeltmeye çalıştığını takip ediyoruz. Bu konuda yapılan gelişmelerden biri de yeşil kart sahiplerinin ilaçlarını artık ücretsiz almaya başlaması. Bu güzel bir uygulama. Ama bunu kendi çıkarları için kullanan bazı personeller var. Eşimin çalıştığı sağlık ocağındaki hemşirelerden bazıları kendilerine gerekli ilaçları yeşil kartlı vatandaşların karnelerine yazdırarak (tabii bunu doktorlar yazıyor) ücretsiz alıyorlarmış. Eşim bunu söylediğinde ne yapmam gerektiğini düşündüm ve size danışmak istedim. Bunu Sağlık Bakanlığı'na kadar duyurmayı istiyorum. İnsanların bizim vergilerimizi kötüye kullanmasına dayanamıyorum. Eğer bu konuyla ilgili gerekli isimleri isterseniz size verebilirim."

Maalesef birçok meslek grubunda sayıları hiç de azımsanmayacak kadar fazla insan görevlerini kötüye kullanıyor. Yarın bir hastane dizisi yapılsa ve bir hemşire burada başkalarının reçetelerine ilaç yazdırarak para kazansa eminim bunu yayınlayan televizyon kanalının önüne siyah çelenk bırakır hemşireler. Tabii ki yukarıdaki anlatılanları tüm hemşireler yapıyor değil. Ancak bu hırsızlığı yapmayan hemşireler de olan bitene göz yumarak kendi mesleklerinin içinde bu tür çürük elmaların bulunmasına müsaade ediyorlar.

Sağlık Bakanlığı'ndan bir yetkili olur da bu konuda bilgi almak isterse kendilerine ulaşmalarını sağlayabilirim. Umarım bir soruşturmaya gerek kalmadan sağlık çalışanları aralarındaki bu insanlan dışlamayı başarırlar.

Nihat Sırdar-Vatan

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA