32 Saatlik Ameliyatın Ardından Cerrah Yere Yığıldı - Uyandıklarında Herkesi Şaşırttılar
Tıp tarihinin derin bir geçmişi var. Daha önce tıp tarihinde büyük bir öncü olan Britanyalı kadın doktor James Barry’nin, tıp adına bir şeyler yapabilmek için kendini erkek olarak gösterdiğine dair haber yapmıştık.
32 Saatlik Ameliyatın Ardından Cerrah Yere Yığıldı - Uyandıklarında Herkesi Şaşırttılar
15 Mart 2017 -

Günümüzde de insanların hayatını kurtarabilmek için gece gündüz çalışıp canlarını dişlerine takan emekçi doktorlar var.

Bunun son örneğini de Çin’in Fujian eyaletindeki bir doktorla görmüş olduk.

İnternette hızla yayılan aşağıdaki fotoğraf 32 saatlik ameliyatın ardından yorgun düşüp yere yığılan doktora ait.

 

 

Ameliyata toplamda üç cerrah, altı anestezi uzmanı ve sekiz hemşire girdi. Hep beraber üç farklı operasyonla bir hastanın beynindeki tümörü almaya çalıştılar.

Cumartesi sabahı saat 8:30’dan pazar gününe kadar süren operasyonda cerrahlar, anestezi uzmanları ve hemşireler harika iş çıkardılar.

Çin’in önde gelen gazetelerinden Global Times, bunun şimdiye dek Fujian Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen en uzun operasyon olduğunun altını çizdi.

Cerrahlardan Dr. Chen Jianping, “Hastamızda hem anevrizma hem de hemanjioblastom vardı. İki tümörü tek operasyonda almamız gerekiyordu. Operasyonun çok riskli ve zor olacağını biliyordum. Bu gibi durumlarda bütün tümörleri art arda almanız gerekir” dedi.


 Operasyon boyunca doktorlar çeşitli aralıklarla mola verdiler. Hastanın yakınları bile doktorların operasyonu başarıyla tamamlayabileceklerini sanmıyorlardı.

Neyse ki operasyon başarıyla tamamlandı. En üstteki fotoğrafta da göreceğiniz gibi doktorlardan biri operasyon bittikten sonra zafer işareti yaptı.

Fotoğraf Çin’de hızla yayıldı. Chen Jianping ise büyük bir mütevazı ile operasyonun başarılı geçmesinde en büyük rolün takım arkadaşlarına ait olduğunu ifade etti.

Chen Jianping, “Bunu sadece bir ameliyatla nitelendirmek doğru olmaz. Basında yüzlerini görmediğiniz onlarca meslektaşım her gün aynı zorluklarla karşılaşıyorlar” dedi.


Sağlık çalışanlarının özveri ve fedakarlıklarının ispatı sadece 19 fotoğraf!


Aşağıdaki fotoğraf ise 1987 yılında çekildi. National Geographic bu fotoğrafı ‘Yılın fotoğrafı’ seçti. Fotoğrafta gördüğünüz kişi Polonyalı doktor Zbigniew Religa.

30 yıl önce Dr. Religa hastası Tadeusz Zytkiewicz’in imkansız olarak görülen kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmişti.

 


Geçmişteki bu operasyon ise toplamda 23 saat sürdü. Zbigniew Religa hastasının monitörünü takip ederken meslektaşlarından biri yerde uyuyakaldı.

Bu operasyon Polonya’da gerçekleştirilen ilk kalp nakli ameliyatıydı ve Dr. Religa 2007 yılında hayatını kaybetti. Hastası Tadeusz ise bugün hala yaşıyor.

 Kaynak: http://tr.newsner.com/

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) hasan (dr)
16.03.2017 15:22:53
Bu tür olumsuzlukları önlemenin en iyi yolu hekimin ekibine güvenmesi gerketiğinde hastasını meslektaşına devredebilmesidir. Ancak, tek adam olayım deyip her şeyi tek başına yaparsan siyasette olduğu gibi hekimlikte de malesef sonu pek iyi olmuyor. Tek adamlık malesef hekimlikte yanlış bir uygulama olarak ülkemizde devam ediyor. İnsan gücü sınırlı bir varlık olup, gücü çevresi sayesinde artar.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar