Metilprednizolon Şiddetli COVID-19 için Deksametazondan Daha İyi mi?
Randomize bir çalışmada, metilprednizolon alan hastalarda daha iyi sonuçlar elde edildi.
Metilprednizolon Şiddetli COVID-19 için Deksametazondan Daha İyi mi?
12 Haziran 2021 17:05 -

Deksametazon, COVID-19'lu hipoksemik hastalarda bazı ölümleri önler . Bununla birlikte, metilprednizolon, deksametazondan daha yüksek akciğer dokusu konsantrasyonlarına ulaşır ve daha etkili olup olmayacağına dair soruları gündeme getirir. 

İranlı araştırmacılar, hastaneye kaldırılan (oda havasında oksijen satürasyonu ≤%92 olan) doğrulanmış SARS-CoV-2 enfeksiyonu olan 86 yetişkin hastada IV metilprednizolon ve deksametazon kontrollü bir çalışamada karşılaştırıldı.  

Çalışma sonucu DSÖ'nün Ordinal Klinik İyileştirme Ölçeği'ne ( OSCI ) göre, değerlendirildi: Metilprednizolon alan hastalarda, deksametazon alan hastalardan önemli ölçüde daha fazla klinik iyileşme görüldü. Metilprednizolon hastalarında ayrıca önemli ölçüde daha düşük ventilatör gereksinimleri, önemli ölçüde daha kısa hastanede kalış süresi  ve daha düşük mortalite olduğu görüldü.  

Kaynak: https://www.jwatch.org/na53560/2021/06/01/methylprednisolone-better-dexamethasone-severe-covid-19

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) İlhan KORKMAZ (Aile Hekimi)
16.06.2021 03:10:32
Evet ; 31 Mart 2020 günü bir paylaşım yapmışım Türkiye Aile Hekimleri mail grubunda ve şu üstteki derginizde yayınlanan yazıda yer alan Metil prednisolon isimli kortikosteroidin yer almadığı covid-19 tedavi evrelerinde başarı şansının düşeceğini belirtmişim, geçen sene yayınlanan " Pandemi Dosyası" isimli kitabımda da ayrıntılarıyla nedenlerini açıklamışım ve tam 15 ay sonra bilim adamları bunu kabul etmişler yaptıkları randomize ! araştırmalar sonucunda ...Mutmain ! oldum ama ne fayda...Milyonlarca insan vefat ettikten sonra...!!...:((((...Arz ederim...İ.K.
( Not : 15 ay önceki yazım aşağıda kısaltılmış olarak yer almaktadır...)
" ilhan korkmaz
31.03.2020 Sal 03:14
CORONA –ETYOPATOGENEZ VE YBÜ HASTALARI hk.

*- Fakat viral ve sekonder pnömoniler ile sepsis gelişimi olduktan sonra bu üstte yer alan ilaçlara ek olarak akut etkili kısa süreli metil prednisolon gibi yüksek doz kortikosteroidler de eklenmedikçe tedavinin başarılı olması şansı düşüktür. İ.K. "
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)