Parkinson hastalarında beyin pilini geride bırakacak yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi
Harvard Üniversitesinde, parkinson hastalarında MR ve ultrason altında ilgili çekirdek hücreleri yakarak hasta şikayetlerini kaldıracak ve beyin pilini geride bırakacak tedavi yöntemi geliştirildi.
Parkinson hastalarında beyin pilini geride bırakacak yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi
10 Nisan 2018 15:22 -

Harvard Üniversitesindeparkinson hastalarında MR ve ultrason altında ilgili çekirdek hücreleri yakarak hasta şikayetlerini ortadan kaldıracak ve beyin pilini geride bırakacak yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi.

Türkiye Parkinson Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Akbostancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, parkinsonun beyinde dopamin ismi verilen hücrelerin azalmasına bağlı ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 120 bin parkinson hastası bulunduğunu ifade eden Akbostancı, "Bu hastalar çok yavaş hareket ediyor, yazıları küçülüyor, sesleri kısılıyor, yüzleri ifadesiz hale gelmeye başlıyor, yürümede sıkıntı yaşıyorlar ve yatakta sağa sola dönerken sıkıntı yaşıyorlar." diye konuştu.

Beyin pili ameliyatlarına yönelik yeni çalışmalar yolda

Prof. Dr. Akbostancı, hastalığın tedavisinde beyin pili uygulamalarının yapıldığını, ancak bunun her hasta için uygun olmadığını belirtti. Beyin pili ile hastalık belirtilerinin yüzde 70 azaltılabildiğini anlatan Akbostancı, "Beyin pili, uygun hastaya yapıldığında en etkin tedavi seçeneğidir." diye konuştu.

Akbostancı, beyin pili tedavisine ilişkin yeni çalışmaların da söz konusu olduğunu, bu alanda üç yeni bilimsel araştırmanın yürütüldüğünü anlattı.

Söz konusu gelişmelerin, mevcut beyin pili operasyonuna göre önemli avantajlar sunacağını dile getiren Akbostancı, "Şu anda yapılan uygulamada, sistemin bataryası ve bilgisayarı köprücük kemiğinin altına yerleştiriliyor ve kablolar beynin içine yerleştiriliyor. Cerrahi uygulama sonrasında beyin pili hekim tarafından bir cihaz aracılığıyla programlanıyor." diye konuştu.

Akbostancı, programlamanın yapılması için uygulama sonrasında hastanın hekime gelmesi gerektiğini ifade etti.

"Programlama bluetooth ile yapılabilecek"

Prof. Dr. Akbostancı, yeni çalışmalardan birisinin aralarında Türk bilim insanlarının da yer aldığı Oxford Üniversitesinde yürütüldüğünü dile getirerek, mevcut beyin pili uygulamasında olduğu gibi hastanın kafasında bir delik açılarak elektrotların yerleştirildiğini ancak pilin bilgisayarının köprücük kemiği yerine kafasında saçlı derinin altına yerleştirildiğini belirtti.

Böylece hastanın köprücük kemiğiyle kafatası arasında cilt altından geçen kabloların olmadığını anlatan Akbostancı, "Yöntemin bir diğer avantajı ise programlamak için hastanın hekimin yanına gelmesine gerek kalmadan, hekim uzaktan programlama yapabiliyor. Çünkü bir bluetooth sistemi kullanılıyor. Yöntemin, 4-5 yıl içinde kullanıma girmesi öngörülüyor." bilgisini verdi.

"İlgili çekirdek hücreler yakılarak sorun ortadan kaldırılıyor"

Bir diğer çalışmanın ise Harvard Üniversitesinde yapıldığını aktaran Akbostancı, şöyle devam etti:

"Tüm sistemlerde hastanın kafasının içinde bir delik açılarak, elekrotların buradan yerleştirilmesi gerekiyor. Şimdi ise bunun hiç kesi yapılmadan uygulanabilmesine olanak sağlayan bir yöntem mevcut. Bu sistemde, uygun olan hasta bir MR makinasına giriyor ve orada 2-3 saat süren bir işlem yapılıyor ama hastaya herhangi bir cerrahi işlem uygulanmıyor. Bu sistemde de hasta parkinson tedavisi için bıçaksız bir ameliyat geçiriyor ve oradan kalktığında titremesi geçmiş olarak evine dönebiliyor."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Sevcan gündüz (Ev hanımı)
12.07.2020 00:58:31
Hocam benim babam 58 yaşında parkison hastalığına 7, 8 seneden beri yakalandı baştan kendi yürüyor du er hareketlerini kendi yapiyordu ama başından beri doktorların verdiği dedaviyi uygulamadı iç aplarini kullanmadı ama artık kendi tek başına yuruyemiyor denge sağlayamıyor kendi başına yemeyini yiyor tek başına olsada kalkmasina biri yardım etmeden kalkamiyor kasları hareketsizlik ten sertleşti bagzen sesi gidip geliyor eycanlan dıgında konuşurken sizin gibi profesör doktolarin görmesi gerekir sizin gibi büyük gerçekten ilgilenen ve anlayan birilerine güvenip dedavi görmek istiyor ne önerirsiniz ve yeriniz nerededir sizibulmak istrim babamı göstermek isterim imkansizdeyilse
People
16
2) Hülya AKTAŞ (Emekli)
02.01.2020 20:11:07
Çekirdek hücrelerin yakılması işleminde uygun hasta kriterleri nelerdir? Babam 78 yaşında 35 yıldır parkinson hastası ve çok halüsinasyon görüyor bu görüntler onu rahatsız ediyor ve neredeyse 2 gün hiç uyumuyor.
Babam sağdan sola dönmeyeli yıllar oldu, nasıl yatırırsak öyle kalkıyor hasta alt bezi kullanıyoruz çünkü neredeyse hiç yürüyemiyor, bakımı çok zorlaştı biz bu işlemi yaptırmak istiyoruz lütfen bize yol gösterin bunun için ne yapmalıyız?
People
18
3) Serkan Caneroğlu (Hekim)
10.04.2018 18:51:24
120 bin hastanın kaçında pil var acaba. Binde birinde mi?
People
16
4) nurettin nas (anestezi tek)
10.04.2018 18:18:46
hadi hayırlısı inşallah en yakın zaman da ülkemizde de olumlu uygulamalarla iyi bir netice alınır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)