Polisler 'mağduruz' dedi, 'Beyaz kod' veren doktor hakkında da soruşturma açıldı
Yatalak eşine ilaç yazmayı reddeden doktorla tartışınca 2 polisin ters kelepçe takıp biber gazı sıktığı ve yerlerde sürüklediği 82 yaşındaki Yusuf Dede yaşamını yitirmişti. Haklarında soruşma açılıp, açığa alınan polisler asıl mağdurun kendileri olduğunu öne sürerken, 'Beyaz kod' veren doktor hakkında da soruşturma açıldı.
Polisler 'mağduruz' dedi, 'Beyaz kod' veren doktor hakkında da soruşturma açıldı

Giresun’da eşinin ilaçlarını yazdırmak için gittiği sağlık ocağında tartıştığı doktorun ‘beyaz kod’ vermesi üzerine gelen polislerin biber gazı sıkıp, ters kelepçe taktığı sırada kalp krizi geçiren Yusuf Topal (82), hayatını kaybetmişti

29 Temmuz 2018 -

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Giresun’da eşinin ilaçlarını yazdırmak için gittiği sağlık ocağında tartıştığı doktorun ‘beyaz kod’ vermesi üzerine gelen polislerin biber gazı sıkıp, ters kelepçe taktığı sırada kalp krizi geçirip yaşamını yitiren Yusuf Topal’ın (82) ailesini telefonla aradı. Bakan Soylu, görüştüğü Yusuf Topal’ın oğlu Ahmet Topal’a olayla ilgili üzüntü ve taziyelerini ilettiği belirtildi. Haklarında soruşma açılıp, açığa alınan polisler asıl mağdurun kendileri olduğunu öne sürerken, ‘Beyaz kod’ veren doktor hakkında da soruşturma açıldı.


Sağlık Bakanlığı: Hekim açığa alındı


DHA'nın haberine göre Giresun’da, 24 Temmuz Salı günü, Gemilerçekeği Mahallesi’nde yürüme güçlüğü çeken Fatma Topal’ın kronik hastalığı için kullandığı ilaçları bitince, eşi Yusuf Topal ilaçları yazdırmak ve evde bakım hizmeti kararının uygulanmasını sağlamak amacıyla 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı Merkezi’ne gitti. Doktor Ö.Y.’ye başvuran Yusuf Topal, eşi adına düzenlenen sağlık kurulu raporunu göstererek ilaçları reçeteye yazdırmak istedi. Ancak, doktor, hastayı görmeden ilaçları yazamayacağını belirtti. Topal ise evde bakım hizmeti kararı olduğuna dair raporu göstererek, sağlık görevlilerinin eve gelmesini talep etti.

İddiaya göre, doktor Ö.Y. ile Yusuf Topal arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında doktorun ‘beyaz kod’ vermesi üzerine, polis ekipleri sağlık merkezine geldi. Polisler, Topal’ı gözaltına almak istedi. Yusuf Topal direndiği polisler tarafından yaka paça polis aracına bindirilmek istendi. Ters kelepçe takılan ve biber gazı sıkılan Topal, bu sırada fenalaşarak yere yığıldı. Polisler, yerde sürükleyerek araca bindirdikleri Yusuf Topal’ı Prof. Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Topal, yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Topal’ın zor kullanılarak gözaltına alındığı olayla ilgili ortaya çıkan görüntüler üzerine 2 polis memuru açığa alındı, haklarında soruşturma başlatıldı.

BAKAN SOYLU, TAZİYELERİNİ İLETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yusuf Topal’ın oğlu Ahmet Topal’ı telefonla aradı. Soylu’nun aileye olayla ilgili üzüntü ve taziyelerini ilettiği ifade edildi.

Ailenin akrabası ve avukatı Hicran Akkaya Şenol, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun aileyi telefonla aradığını belirterek üzüntülerini ve taziyelerini bildirdiğini söyledi. Şenol, “Kendisi bize olayın titizlikle soruşturulacağını belirtti. Yusuf Dedemizin eşi Fatma Hanımın evde sağlık hizmeti alıp alamadığını sordu. Biz de kendi imkanlarımızla özel doktor temin ettiğimizi ve bu sayede tedavi aldığımızı ilettik” dedi.

POLİSLERİN İFADELERİ ORTAYA ÇIKTI: ASIL MAĞDUR BİZİZ

Olayla ilgili haklarında soruşturma başlatılan ve açığa alınan 2 polis memuru ifade verdi. Doktorun ‘beyaz kod’ vermesi üzerine olay yerine gittiklerini anlatan polis memurları, gözaltına almak istedikleri Yusuf Topal’ın kendilerine direndiğini, bu nedenle ters kelepçe ve biber gazı kullanmak zorunda kaldıklarını belirtti. Topal’ın kendilerine güçlük çıkardığını ifade eden polisler, olayda asıl mağdurun kendileri olduğunu savundu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) Hürriyet (Dr)
31.07.2018 11:38:01
Bu halka davranış, öfke kontrolü, nezaket, ahlak eğitimi vermek gerekiyor acilen. Doktoru ve polisleri rahat bırakın. Kahrettiniz işe yarar okumuş işinde gücünde insanları bu saldırganlara peşkeş çekerek. Düşün yakasından işini yapan insanları.
People
12
2) Hürriyet (Dr)
31.07.2018 11:33:39
Polisleri de doktoru da rahat bırakın. Bu yaşa gelmiş ama nasıl davranılacağını öğrenememiş saldırgan bir adama nasıl davranacaklardı? Şunun yüzde birini Abd'de yaparsan hapisten çıkamazsın. Avrupa'da da kan alırlar. Yaşlılığın ardına sığınıp saldırmış. Yeter ya. Eğitimsiz , insan kıymeti bilmeyen, kural kanun tanımaz bu insan. İşini götürmek için herkesi perişan etmiş. Kral çıplak...
People
2
3) Fethat (Göz hekimi)
30.07.2018 23:38:40
Aydın sinal beyedendi senin bir hekim olduğuna inanmıyorum. Bu ülkede hekimlerin yaşadığı sıkıntıları gören biri bunları yazmaz yazıyorsada niyeti farklıdır, hekimin onlarca hastasını bırakıp eve gitmesini beklemende çok garip, bunun için birim kurulmuş ama senin yazdığına bak çok ilginç
People
3
4) abc (dr)
30.07.2018 23:23:37
adamın ruhsal sıkıntısı olduğu belli..çalıyı dolaş be güzel kardeşim..karıncayı sevip beli incitmeme diye bişi var..baktın adam tırt, sistemlerde bir problem var onay alamıyorum de roketle devlete güzel kardeşim boşu boşuna aldın başa belayı
People
3
5) Ay Yıldız (Dr)
30.07.2018 22:43:16
Saldırgan adama mecburen müdahale etmişler. Polis de doktor da haklı. Herkes şiddete başvurup bağırıp çağırıp ortalığı yıkıp işini hallderse bu nasıl olacak? Ha dediği yere hamam mı yaptıralım herkesin? Devletle, memur, işçi, bürokrat olarak işi olmayanlar nasıl olsa benim devletle işim yok, memuriyetten atılmam, üniversite sınavım yanmaz, emekliliğimden olmam nasılsa diyerek istediği gibi davranıyor.
İstediği gibi davranan istemediği davranışlara maruz kalır. İade edin doktoru da polisi de görevine. Kimse saldırmamalı bu kadar basit. Bırakın da bu durum herkese ibret olsun.
People
16
6) Erkan (Dr)
30.07.2018 14:16:29
Devam recetelerinin yazma yetkisi eczacilara verilmesi sorunu bi nebze çözebilir.
People
29
7) C76 (dr)
30.07.2018 14:12:14
1975 lı yıllarda Cerrahpaşa tıp fakültesinde "halk sağlığı" hocamız vardı.prof orhan demirhindi. koruyucu hekimlik dersinde sözü şu oldu. hayatta,sokakta,trafikte hekimlikte duştur edindim. eski hocaların sözleri aforizma gibiydi. odaya aslılacak türeden: Sözü şuydu: "Bir sorunla karşılaştığınızda (hayat,tıp,trafik,sağlık,günlük hayat) sorunu baştan savuşturmak,sorunun içine müdahil olduktan sonra çözmekten daha kolay,akılcı ve ucuzdur. İşte Koruyucu hekimlik budur. Doktora şddet konusunda da hekimleri futbolu defansif oynacak ofansif değil. hasta milleti almış gazı "akın akın kompela" geliyor. her şey kanun nizam değil sorun çözücü. telefonda tapuda bankada bir eleman seni mevzuata sokar diğeri hemen çözer. 85 hasta ilacını yazsan ne olacaktı ki...belli yaşa ya da huya bağlı sinirli bir yapısı var. yaz gitsin... polis te mubarek eylemciye müdahale ediyor sanki...ya da alabama da beyaz polis zenci adamı yakalmış..ne oluyor yaaa. şiddet toplumu olduk. enflasyon kadar önemli toplumda şiddeti dürmek
People
14
8) Hakan Koç (Doktor)
30.07.2018 12:55:32
Maalesef burada polisler haklı. Tam da görevlerini yapmış. Hekim arkadaş olayı yönetememiş. Bu hastanın ilaçlarını temin edebilmesi şart, kendisinin gelebilmesi mümkün değil. Çok açık. Çözmeyip topu taca atınca böyle dramlar çıkıyor. Herşeyin mevzuatta yazması gerekmez. Bir hekim problemi çözmeye çalışmalı. Çok yazık.
People
70
9) swerty (uzman)
30.07.2018 12:51:19
doktorun hiçbir suçu yok. bakanlık hasta olmada ilaç yazın desin yazalım. hem hasta olmadan ilaç yazma diyeceksin. hem yazmayınca hasta vukuat çıkarınca doktor suçlu olacak yok böyle bir şey.
People
74
10) yg (dr)
30.07.2018 11:39:27
Öncelikli olarak merhuma Allah'tan rahmet dilerim. Bakanlık doktorlara hastayı görmeden ilaç yazmayın diyor. İzmir'de bu konuda aşağıdaki linkte yer alan haber okunduğunda hastayı görmeden ilaç yazan hekimin ağır cezada yargılandığını göreceksiniz. https://www.medimagazin.com.tr/dis-hekimi/tr-hastayi-gormeden-ilac-yazan-aile-hekimine-sorusturma-3-21-43172.htmlBurada doktor eğer zorda kalmamış olsaydı polis çağırmazdı. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere merhumun polise davranışı doğru değil.80 yaşındaki insana bu yapılı mı diye eleştiri var. 80 yaşındaki adam bunu yapar mı diyen yok. Doktorun ve polislerin açığa alındığı söyleniyor. Seyirciye oynamayın.Doktoru ve polisleri göreve iade edin. Doktor ve polisler görevlerini yapıyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori