TUS’ta büyük değişiklik geliyor
Tıpta Uzmanlık Sınavı geçen hafta ÖSYM’de masaya yatırıldı. Toplantıya Bakanlık yetkilileri ve ÖSYM başkanı katıldı.
TUS’ta büyük değişiklik geliyor
08 Ocak 2018 -

Toplantının amacı TUS'un niteliğini artırma ve karşılaşılan sorunlara çözüm üretmeydi. Özellikle soru iptal davaları nedeniyle geciken sonuç açıklama süreçlerini iyileştirmeye yönelik önlemler de ele alındı.

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer toplantıyı şöyle özetlemişti:
TUS sınavlarında e-Sınav yapabilme imkanı, itiraz edilen sorular, soru iptal davaları, geciken sonuç açıklama süreçleri detaylı bir şekilde tartışıldıı ve alınabilecek önlemler de müzakere edildi.

Toplantı sonrası TUS'daki değişikliklerin ayrıntısına Medimagazin ulaştı. Planlanan değişiklikleri Medimagazinin hafta içi her gün yaptığı MEDİGÜNDEM haber bülteninde Dr.İbrahim Ersoy şçyle anlattı:


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
47
1) op.dr. (hekim)
15.01.2018 16:37:31
Şevki yıldırım (Biyolog) peki hekim olan uzmanların mecburi hizmet yaparken sizin yapmamanıza ne dersin. Hastanelerdeki tüm kadroların hekim olmayan uzmanlarca doldurulmasına hekim arkadaşların halk sağlığında çalışmak zorunda bırakılmasına. Size göre ör.hekim mikrobiyolog ile biyolog mikrobiyolog aynı şey öyle mi? Peki TUS tabi oldukları sınav aynı zorlukta mı?

Bu arkadaşlar söz konusu unvan olunca, gelir olunca varlar doktorlar ama mecburi hizmet nöbet vs. olunca biz hekim değiliz yokuz diyorlar. Ne güzel adalet değil mi?
People
1
2) Şevki yıldırım (Biyolog)
14.01.2018 16:12:23
Yazılanları üzülerek okuyorum bu ülkedeki Saglik sorununun kimden kaynaklı olduğu gayet açık tus yani tıpta uzmanlık sinavi ve bu sinavi kazanmanin yolu temel tip bilimlerinden geçer kliniğin etkisi ortada zaten.temel bilimler demek ise biyokimya.mikroboyoloji.organik kimya.bakteriyoloji.ve benzeri temel bilimler.bu bilgiler ise tıpta ilk 3 yıl verilir şimdi hak konusunda nasil bir doktor biyokimya uzmanı oluyorda adı da kimya olan bir kimyacı yada nasil bir doktor mikrobiyolog oluyorda adı biyolog olan biri olamıyor.yada bir doktor fitoterapi yaparken eczacı olamıyor farmakolog olamıyor.acaba bu tip alanı doktorların tekelinde mi?evet doktorların tekelinde herşey onların tekelinde bu ülkede sadece doktor yapabilir herşeyi.pastayi onlar hakediyor çünkü onlar doktor benim ricam Saglik bakanlığı yada yök birazda bu doktorların hekim olmalarını sağlar inşallah.bir biyolog olarak 20 yıldır antibiyotik kullanım ve recetekenmesini eleştirirken bu topluma dayatan doktorlar degilmiydi.yada koruyucu hekimlik nerelerde...bence doktorlarımızın önce klinik kısmında söz sahibi olmaları gerekiyor ki tıp dışı branşlara sıra kendiliğinden gelir.doktorlarin bundan 30 yıl önce yüzüne bakmadığı branşlar bunlar.bakanlıkta kimsenin sevmediği bu branşlar için böyle bir önlem aldığı ortada kaldı ki sınav bu kimseye ek puan verilmiyor herkese eşit sınav yapılıyor.lutfen eleştirirken birazcık bilerek eleştirelim.
People
41
3) hakkı savun (dr)
11.01.2018 14:29:23
Bu konuyla mücadele etmesi gereken merciler biyokimya/mikrobiyoloji uzmanlık dernekleri, tabipler birliği ...bu konu yıllardır var 1923 'ten beri böyle. O zaman doktor sayısı az ve bu dalları tercih eden yoktu teknoloji farklıydı. şimdi artık doktor azlığı yok. her yönetmelik değişti yandal blie tus sınavına bağlandı ama tıp dışı mezunların tus'a girip uzman olmaları düzeltilmedi.ya birilerinin işine geldi ya da uzmanlık dernekleri ve tıp mezunu uzmanlar haklarını savunmadılar.dernek yönetiminde tıp dışı mezunlar olabilir ama binlerce tıp mezunu biyokimyacı mikrobiyolog var ortak platform kurup bakanlık,yök düzeyinde haklarını arasınlar yasal yollara başvursunlar. iyi savunulursa yasal düzeyde (danıştay ve anayasa mah düzeyinde)mücadele etsinler. bu arada bu yök görevi bu dallara üniversitelerin sağlık bilimlerinden de master doktora yapmaları engellensin. master dan sonra doktora olunca yard doç ve prof olabiliyorlar. örnekleri kıyamet kadar bu tam bir arpalık. herkes kendi fakültesinde master doktora yapsın. veteriner eczacı kimyager kendi fakültelerinde master yapsın dikkat buyurun bu fakülteler asla tıp mezunu birine kariyer imkanı vermez. zavallı tıp kendi kendisini savunmayı bilmiyor. bir tıp mezunu gitsin eczacılıka "fitoterapi doktorası" yapsın bakalım???
People
29
4) m.yıldız (dr(dr))
11.01.2018 12:35:41
bir klinisyen olarak anladığım kadarıyla tıp dışı uzmanlık eğitimi konusunda kanayan bir yara varmış ve yıllardır kimsenin önemsemediği tıp mezunlarının aleyhindede olan adaletsiz ve haksız bir duruma müdahelede edilmemiş.umarım bu branslardaki tıp mezunu hekimleri rencide eden bu konuyu bakanlık yetkilileri ve YÖK etraflıca gözden geçirir.
People
41
5) salih demir (dr)
11.01.2018 12:18:09
Kaleminize sağlık .duygularımıza tercüman oldunuz.Bu eşitsizlik ve adaletsizliğin önüne geçmek için yetkililere sesleniyoruz. Üniversite sınavında çok düşük puanla kimya, biyoloji vs gibi bölümlere gir. TUS da sadece temel bölüm sorusu yap. eşitlik sağlanacaksa doktorlarla aynı TUS a girsinler görelim bakalım.Klinik sorusuda yapsınlar.Uzman Doktor unvanı alıyorlar ya. Heryerde Doktoruz demeyi biliyorlar.Bide yabancı uyruklu ve Tıp dışıysan yaşadın. 40 - 50 li puanla uzman Doktor ol.TUS derecesi yapmış(4.cü gibi) zavalli doktorlarda 70 li notlar alsın canları çıksın.İhtisasta klinik rotasyonlarına doktorlar gitsin .Tıp dışı olanlar uzak dursun. Bitince doktora mecburi doğu kuraları.Tıp dişı olanlara izmir balıkesir.Vay zavallı doktorlar. Şef nöbetleri doktorlara. onlara nöbet yok.Hani doktorlar uzman doktor kadrosundalar neden doğuya gidip, nöbet tutamıyorlar acaba.Keşke daha az çalışsaydınız doktor arkadaşlar bu kadar emeğin karşılığı malesef bu.Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir ayrıcalığa müsade edileceğini sanmıyoruz.
People
66
6) mecburi (hekim)
11.01.2018 08:46:52

dr.bio meslektaşıma katılıyorum. Şu an zaten biyokimya ve mikrobiyoloji branşlarında hekim açığı yok. Bu nedenle hekim dışı alım olmamalı.

Diğer yandan mecburileri olmadığı için iyi yerlerdeki hastanelerdeki kadroların birçoğu hekim olmayan uzmanlarla doldurulmuş vaziyette. Biz 5.6. bölgede mecburi hizmet tamamlıyoruz ama bu arkadaşlar yüzünden kendimize yer bulamıyoruz.

Bakanlık bu konuya el atmalı ve hastanelerde sadece hekim olan uzmanların çalışmasını sağlanmalı. Hekim olmayan arkadaşlar halk sağlığında görevlendirilebilir. Hastane dururken hekimin halk sağlığı laboratuvarında çalışması saçma.

Ben zorunlu olarak halk sağlığında çalışanlardanım.6. bölgede mecburi hizmet yaptım vatandaş hiç rahatı bozulmadan devlet hastanesinde çalıştı. Ben mesleğimden, hastanemden uzaklaştım. Gelir anlamında da mağdur oldum sizce bu adaletli mi?
People
95
7) drhayati kimya (dr)
10.01.2018 14:39:39
önceki yorumumda bir bölümde 3 asistan var diye yazmıştım aslında 4 asistan örneği olacak. biyokimya/mikrobiyolojide 4 tür asistan türü var. burada olan TUS'la gelen tıp mezunu arkadaşa oluyor. Yazıktır günahtır. 120 bin dr oldu 1923 yılından beri değişmeden sorunsuz devam eden uzmanlık tababet yönetmeliğini son 10 yılda yaz-boz tahtasına çevirdiler,olmadı hala yeni yönetmelişkler filan. Tek şeye dokunmadılar tıp dışı mezunların TUS'a girmelerini engellemediler. BU tıbba yapılan saygısızlık. O zaman cerrahiye de veterinerin kimya mühendisinin girmesini sağlasalar. Demek ki ortada birilerinin korunması var. Tıp dışı ihtisaslar EAH'da yapılıyor ama sonunda uzman olunuyor ama mecburi yok. ciddi bir hukuk açamazı. söyle denenmeli madem ki uzman olduk sen de mecburiye gideceksin "non medikal" arkadaş.Ciddi uğraşan olsa Anayasa Mahkemesinde kazanılacak dava. İşin diğer yönü uzmanlık derneklerinde de bu kişilerin özü geçiyor. Üniversiteler de de "sağlık enstitüsü" marifeyiyle bu kişlere ve TUS kazanamamış am torpilli kişlere doktora programı ile öğretim üyeliği sağlanıyor. 42 yıllık hekim ve öğretim üyesiyim işin tuhafı "hayati kimya" dalı da değil uzmanlığım ama hekim olarak bu konuyu adil görmüyorum. Veterinerden biyokimyacı ol mecburiye gitme. Biyolojiden biyokimya masteri yap doç prof ol. TUS'ta puan tutturma hekimsin ama mikro biyolojide doktoraya başla bitirdiğinin ertesi günü yard doç ol. TUS giren arkakadşın mecburiye gitsin yemen gibi bir daha dönemesin sen oturduğun yerden prof ol. Adalet dağıtalım derken adaletsiz işlerin yapılması vicdanları yaralıyor.Tek bildikleri muayenehane kapatmak, muayenehanelere zorluk çıkarmak akıllarınca "bıçak parasını "engellemek. Halk tetkiklere kolay ulaşır oldu doğru ama hekimliğin kalitesi arttı mı hayır.
People
61
8) mehmet d. (uz.dr.)
10.01.2018 11:27:25
Sınavın adı (TUS) ''tıpta uzmanlık sınavı'' ama tıp harici herkes orada...veteriner,biyolog,kimyager,eczacı,mühendis vs.vs. böyle bir saçmalık olurmu ya! ...Tıp fakültesini bitirme başka fakülte mezunu ol, sonra gel bu sınava gir hem tıp fak.mezunlarının önünü kes,hemde beleşten tıp mezunu olmadan uz.dr.ünvanını al,sonra mecburi yapma ,sonra en güzel hastanelere atama yap, sonra nöbet tutma,sonra ortalamadan uz.dr.döneri al,sonra torpille prof.doç. ol... vs.vs. yahu Dünyanın neresinde var böyle bir kıyak iş? Pes vallahi !...
People
150
9) dr.bio (hekim)
10.01.2018 09:41:12
Dr hayati kimya meslektaşıma katılıyorum. Ciddi bir mesele. Hekim olmayan bu arkadaşlar hekimlerin tüm haklarından faydalanıyor ama zorluklarını çekmiyorlar. Örn.mecburi hizmet yok nöbet yok vb. Çarpıcı bir örnek askeri hastanelerin devri ile hastanemize gelen bir arkadaş(hekim değil) aylık 12.000TL maaş alıyor nöbet vs. yok izin kullansa da gelirinde düşme yok.20 yıllık hekimim aylık bu kadar gelirim hiç olmadı.

Diğer yandan mecburi hizmete 5.6.bölgeye giden meslektaşım mecburi hizmeti tamamladığı halde oradan çıkamıyor çünkü hastanelerdeki kadroların büyük çoğunluğu bu arkadaşlarca doldurulmuş.

Örneğin bir hastanede 6 biyokimya uzmanı var sadece biri hekim. Hekim arkadaşlarda zorunluluktan halk sağlığında çalışıyor. Aslında tam tersi olmalı. Bakanlık düzenleme yaparak hekim olmayan arkadaşların halk sağlığında çalışmasını sağlamalı. Bu sayede hekimlere asıl olmaları gereken yerde hastanelerde kadro açılır.
People
141
10) dr hayati kimya (dr)
09.01.2018 15:47:00
1-tıp dışı dallar artık TUS'tan çıkartılmalı. Doktorun az olduğu 50-60 ,'lı yılların "hayati kimya" dönemi bitti.
2- tıp dışı dalların Sağlık Bilimleri Enstitüsü" marifetiyle doktora yaparak doç prof olunması kaldırılmalı.
Örnek:
Bir üniversitenin biyokimya/mikrobiyoloji bölümünde 3 asistan var.
Biri, tıp mezunu TUS'la iyi bir puan alarak girmiş. Sonrasında mecburi bekliyor
İkincisi veteriner mezunu, TUS'a girmiş nasılsa puanı tutmuş ihtisas yapıyor. mecburisi yok. kamu hastanesinde biyokimya/mikrobiyoji uzmanı olarak çalışacak.
Öteki, biyoloji mezunu iyi bir tanıdığı var. Sağlık bilimleri kadrosundan biyo/mik doktorası yapıyor. 10 yıl sonra orada pdoç prof olacak
En sonuncusu tıp mezunu. TUS'a defalarca girmiş.Puan tutmamış. Okkalı bir torpili var. Sağlık Bili Kadrosundan biyo/mik doktorası yapıyor. Uzmanlık olmadığı içn mecburisi yok. Ama torpil güçlü. Doktorası bittiğinin ertesi tıp mez TUS'tan gelen arkadaşı kızılçakçak'ta mecburi yaparken kendisine hemen yrd doç kadrosu açılır.10 yıl sonra prof.
Selda Bağcan söylüyor "adaletin bu mu dünyaaaaa"
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.01-07.02SATILIK POLİKLİNİK hissesi & tamamiDiğer
07.01-06.02Kadın doğum cildiye uzmanıPersonel Arayanlar
20.12-19.01KEMİK YOĞUNLUĞU ÖLÇÜM CİHAZITıbbi Cihaz