Yavuz Dizdar 'Kılıç kılıfından çıktı bir kere' dedi ve yine hekimlere yüklendi: 'Ellerine hasta düşmüşse yolma mantığındalar'
Bodrum’da bir dizi etkinliğe katılan Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, hakkında disiplin incelemesi başlatan İstanbul Tabipler Odası (İTO) yönetim kurulu üyelerine ve meslektaşlarına tepki göstererek açıklamalarda bulundu. Dizdar, kitabında tıbbı değil, sistemi eleştirdiğini ifade etti. Kanser olmayan hastalara kanser teşhisi koyulduğunu da iddia eden Dizdar, Hipokrat yemininin doktorlukla bir alakası kalmadığını açıkladı.
Yavuz Dizdar 'Kılıç kılıfından çıktı bir kere' dedi ve yine hekimlere yüklendi: 'Ellerine hasta düşmüşse yolma mantığındalar'
14 Aralık 2018 15:36 -

MUĞLA (İHA) - Bodrum’da bir dizi etkinliğe katılan Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, hakkında disiplin incelemesi başlatan İstanbul Tabipler Odası (İTO) yönetim kurulu üyelerine ve meslektaşlarına tepki göstererek açıklamalarda bulundu. Dizdar, kitabında tıbbı değil, sistemi eleştirdiğini ifade etti. Kanser olmayan hastalara kanser teşhisi koyulduğunu da iddia eden Dizdar, Hipokrat yemininin doktorlukla bir alakası kalmadığını açıkladı. 


Hekimlikte vicdan tartışması!


Yazdığı kitap ile gündeme gelen Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, İstanbul Tabipler Odası (İTO) yönetim kurulunun kendisi hakkında disiplin incelemesi başlatmasıyla ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bodrum’da bir dizi etkinliğe katılan Dizdar, kitabında kanser olmayan insanlara kanser teşhisi koyulduğunu ve paralarının alındığını iddia etmişti. Yazdığı kitap nedeniyle İstanbul Tabip Odası tarafından hakkında inceleme başlatılan Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar'a, meslektaşlarından da tepki gelmişti. Dernekten yapılan yazılı açıklamada isim verilmemekle birlikte Yavuz Dizdar'ın “Vicdan Hayat Kurtarır” adlı kitabındaki ifadelere gönderme yapılarak, hastalarının doğru tedavi alamamasına, hekim hasta ilişkisinde güvenin bozulmasına, meslektaşlarının itibarsızlaştırılmasına yönelik ifadeler eleştirilmişti. 


Yavuz Dizdar'dan doktorlarla ilgili şok tespit: Doktorlar vicdanlarını kaybetti!


“Ellerine hasta düşmüşse yolma mantığındalar” 
Dizdar, İstanbul Tabip Odası'na ve Türk Radyasyon Onkoloji Derneği'ne yanıt vererek “Kılıç kılıftan çıktı” dedi. Konuyla ilgili olarak İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dizdar, bazı özel hastanelerin ve özel kliniklerin ellerine hasta düşmüşse yolma mantığında ilerlediklerini ifade ederek şu sözlere yer verdi: “Kanseri özel tetkikler yapıp saptıyorsak ve hastanın bir şikayeti yoksa ileride kanser olup olmayacağını bilmediğimiz ama kanı olarak cam üstünde kansermiş gibi görülen tanılar oluyor. Kanser dediğiniz zaman kilo kaybı olur, iştahsızlık olur, hasta bitkinleşir. Bir şekilde hastalığın kendini göstermesi lazımdır. Elimizdeki teşhis imkanı çok hassaslaştı. MR'lar artık her yerde var, pet her yerde var. Eğer önlerinde kanser tanısına yakın bir hasta varsa bu metastaz diyorlar. Çünkü buna artık kafa yormak, bunun gidişatını kimse araştırmak istemiyor. Elimizde hasta varken biz bunu yolalım, çekelim, alalım. Aksi takdirde nasıl olsa başkası yapacağa geliyor iş. Bu yüzden iş köpürmeye başlıyor. Kendi kendini köpürten sistemden bahsediyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Kendinizi çok fazla kurcalatmayın” 
Kanser olup olmadığını bilmeden tiroit alıyorlar diyerek sözlerine devam eden Dizdar, “Tanılarının önemli bir kısmı genç yaştaki vatandaşlar. Öyle genç yaşta tiroit falan olunmaz, bu tanılar ileride bir hastalık tablosuna dönüşür mü bilinmeden tiroidin alınmasıyla sonuçlanıyor. Bu durumu tiroit cerrahları da söylüyor. Bu durumun tiroidi, prostatı ve meme kanseri var. 3 ana hastalık gurubu var kanser açısından. Diğer taraftan gidiyorsunuz doktora işine geldiği gibi değerlendirmek gibi bir şey var. Hastalara genel uyarımız kendinizi çok fazla kurcalatmayın. Gerçekten şikayetiniz varsa gidin, şikayetiniz yoksa ve giderseniz orada çarpılma ihtimaliniz çok yüksektir” şeklinde konuştu. 

“Hastanelerde birilerinin kesilmesi lazım” 
Dizdar, hastanelerin bu şekilde kazanç elde ettiğini ifade ederek, “Siz hastaneyi kuruyorsunuz, muayene kuruyorsunuz bu yerler bir şekilde dönecek. Bunlar birbirine bağlı olarak dönecek şeyler. Sen olmasan, sen kesilmesen, birinin kesilmesi lazımdır. Çünkü şişmiş bir sistemden bahsediyoruz. GDO meselesi kongre çerçevesinde hiç tartışılmadı. Hep medyada biz tartıştık. Bunun gibi birçok konu var. Mesela tarım ilaçları kanser yapar mı diye? Bir oturum yapılmadı. Bütün kongreler tedaviye yönelik yapılan toplantılardır. Bir hastalığın nedenini anlamazsanız siz sürekli artığını görüyorsunuz bu hastalığı tedavi ederek nereye kadar gidebilirsiniz ki. Bir portakaldan 3 adam birer dilim yiyor ve zehirleniyor. Portakalı adli tıpa gönderiyorsun ve 20 çeşit ilaç çıktı. Bunun gibi bir olayın içinden çıkma şansınız yok. Bu portakalı bir anne çocuğuna sıkıp içirebilirdi. Çocuğum sağlıklı besleniyor diyebilir. Bunun sorumluluğunu vicdanen nasıl taşıyabilirsin ki... Bunu açıklayın dedim, açıklamayacağız dediler. O üründen numune alınması için bir sürü işlem gerekiyormuş dediler. Bunlar hikaye uğraşmak istemiyorlar” dedi. 

“Kılıç kılıftan çıktı” 
Meslektaşları tarafından eleştirilmesi konusuna da cevap veren Yavuz Dizdar “Bir kitap yayınlandı. 2 kişi karşılıklı oturduk konuştuk, ağzımdan çıkanlar deşifre edildi. Belli bir mantık içerisinde birleştirildi. Ama kimsenin ismi zikredilmedi. Birçok şey anlatıldı. Orada anlatılanlar sistem eleştirisiydi, tıp eleştirisi değildi. O kadar konunun üzerine gittiler ki, bir televizyon, gazete söyleşisini sosyal medyada öyle bir abarttılar ki, sonunda kaldırılamaz hale gelince soruşturma açarak bunu örtmeye çalıştılar. Onlara haklılık paylarını da veriyorum. Çünkü vatandaşta uyanan imaj küçük bir tıpa güven vardıysa, o da gitti ekrandaki 3 saatlik bir programda. Onu seyreden vatandaşlar artık tıpa güvenmez. Bunu bitirmenin soruşturmayı açmış olmaktı. Bizde onların söylemine uyduk bir şey söylemedik. Bir öğreniyoruz ki dernek bu konuda kınama yayınlamış. Sen kimsin ya, nasıl böyle bir şey yapabiliyorsun. Senle ilgili bir durum yok ki ortada. Daha ileriye gidecek bu durum, başladı artık durulmaz. Kılıç kılıfından çıktı bir kere” diye konuştu. 
Basın mensuplarına açıklamalarını sürdüren Dizdar, “Kanser olmayan bir insana kanser teşhisi koyma tabi ki var. Mesela tiroitten örnek alıyorsunuz, şüpheli diye bir sonuç çıkıyor. Şüpheli durumunu isteyen cerrah kullanarak burada da bir şüpheli durum var yarın bir gün kansere dönüşmeyeceğini kimse söyleyemez der. Biz de buna hayır diyemeyiz. O yüzden şüpheli gibi lafları etmemeleri gerekiyor. Madem şüpheli bir daha alınsın örnek takip edeceksin. Biz bunu kansere kadar götürüp gerekenlerin hepsini yapabiliriz. Hastaların, küçük bir meme modülü ile başlayan hikayeleri kemoterapi, radyoterapi, cerrahi işlemin hepsini almalarıyla bitiyor. Sonra hastaya diyorsun ki çok şanslıymışsın erken evre. Erken evrenin ne alakası var ki. Zaten bütün tedaviyi almış oluyor bütün evrelerini tamamlamış oluyor. Bütün masraflar da yapılmış oluyor" şeklinde konuştu. 

“Hipokrat yemini tarihte kaldı” 
Doktorluğun Hipokrat yeminiyle bir alakası olmadığını ileri süren Dizdar, “Artık bir meslek dalı olarak görülüyor. Bu bir yaşam biçimidir aslında. Hipokrat yemini tarihte kalmıştır. Bir bakıma baktığınızda iyi niyet, temenni şeklinde Hipokrat'ın bize öğütleridir. Ama bunu şu an tutan hekim sayısında azalma var. En azından bazıları kırılmasın azalma var diyelim. Vatandaş zaten doktorların ne kadar Hipokrat yeminine sadık olduğunu değerlendirme kapasitesine sahip” ifadelerini kullandı. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Betül (öğretmen)
07.11.2019 15:02:52
Bilim insanlarından dedikodu yapmaları değil bilimsel temelleri olan beyanlar beklenir
People
2
2) HALUK (UZM DR)
06.01.2019 19:05:44
dr yavuz beye hakvermemek mümkün değil böyle hekimler malesef var.hergün bende bizzat şahit oluyorum.kendi hastanemde bile aman döner sermaye kabım olmasın diye 100 civarında kanser hastası öğrenci fizkcilerin planlamaları ve ölçümleri ile tedavi edildi. o kadar uyardım kimse dinlemedi bile . para artık her şey olmuş. yeni yetişen genç hekim arkadaşlar dikkat etmeli.yavuz beyin dediklerini hergün gören biri olarak önce biz düzelmeliyizki.sonra hastaları düzeltelim
People
8
3) korman_007 (Üst düzey yönetici)
26.12.2018 09:09:16
Tıp mensubu değilim, ancak sayın dizdarın bazı konulardaki söylemleri doğruluk içeriyor.Fakat bunu tüm doktarlara fatura etmek yanlış olur.Özel hastanelerde bu söylemler doğru olabilir sonuçta bir maliyeti var ve bunu işletme çıkarmak zorunda bununda yolu doktorların ek tetkikler ve işlemlerı yolu ile olabılır .Zira bana göre konusuna hakim bir doktor zaten hastanın kapıdan gırıp doktora şikayetlerını anlattığı süre aralığında olayın %60-70 ını çözmüş olması gerekli .Kendı adıma çok doktora hastaneye gıtmıs bırı degılım ancak doktorlarımızın büyük kısımı cok cıddı fedakarlıkla ve ellerınden gelen çabayla çalışmaktadırlar. Art niyet anlamında her meslekten çıkar böyle ınsanlar Misal biz e tıcaret ile ugrasmaktayız turkıyede kendı alanımızda ilk 3 teyız bunun sebebı ıse %100 musterı memnunıyetı odaklı ve şeffaf olmamızdan ve problem çözme yüzdemızın yüksek olmasından kaynaklı ,fakat bızım içimizdede musterılerı çok magdur eden satıcılar fırmalar var ama onlar bız baglamıyor bız kendı ısımızı en ıyi yapalım, yapmayanlar da kendı vızyonu ve vıcdanı ıle başbasa kalsın .Sorun her konuda oldugu gıbı sıstem sorunudur sistemı oturmus bır ulkede ınsanlar magdur olmaz.Allah doktorlarımızı ve sağlık personelını yokluğunu eksıklıgını başımızdan eksık etmesın hepsi çok kıymetlı degerlı ınsanlar .Umarım gün gelır hak ettıklerı degerı ve emegın karsılgıını alırlar
People
8
4) ismail yk (dr)
23.12.2018 09:30:06
Peki bu adamı dinleyerek,rutin takibi bırakan kitleli hastaların vesairenin,kansere yakalandığı takdirde sorumlusu kim olacak?
People
9
5) uz.dr (doktor)
19.12.2018 08:11:13
Sağlık sektörünün magazin figürü arkadaş, kitap reklamına devam ediyor.
People
16
6) hamdi suat junior (onko-patolog)
19.12.2018 01:30:23
radyasyon onkologu kanser bilimci değidir. zaten kanser bilimcisi diye dal yok. patoloji, cerrahi, medikal onkoloji tüm dalları kapsar.radyasyon onkolojisi patolojiden ,cerrahiden,radyolojiden,medikal onkolojiden gelen bilgileri şablona yatırır ışın verir. kanser patogenezi, moleküler patoloji,1000 tane türün adını,huyunu,suyunu bilmez. tedavi hariç kanseri en iyi bilen dak onko patologlardır.1000 küsür kanser türü hepsinin adını resmini, davranışını onkopatolog bilir..söyle bakalım yavuz bey bednar tümörü nedir.nasıl davranır. interenete bakmadan söyle.
People
14
7) Fethi Kabir (Mezar Kazıcısı)
18.12.2018 15:03:04
Değerli Yavuz Hocam O Kılıç sizin elinize Hiç yakışmıyor..

Lütfen bir kaza çıkmadan , çıkarmadan onu tekrar düzgünce yerine ((Kınına) koyun..

Değerli Meslektaşlarınız da savaş Baltalarını toprağa gömsünler..
People
43
8) yakup sivri (Hekim)
18.12.2018 14:37:41
Şu an hekimlerin içinde bulundukları durum 40 yıl öncesi gibi değil...Deontoloji unutulmuş,empati Hak getire...Bugün her meslekte olduğu gibi kokuşma giderek artmış...Biz hekimler de hakkını vermişiz...Performansla çıkan kokuşma,özel klinikler arttıkça metastaz gibi yayılmış...Bunlar görmek,kabullenmek ve çarelerini aramak gerek...Hocanın söyledikleri işinize gelmediği için aklınızca tıbben ve ya hakareten hocaya vuruyorsunuz...Tekrar saygınlığımızı çok geçmeden kazanmak için gözümüzü biraz daha açalım arkadaşlar...
People
18
9) Ali Yücel (Tıp Doktoru)
17.12.2018 13:00:15
TTB buna adam akıllı bir disiplin cezası veremiyorsa bizden adam olmaz. Baksana kılıç kılıftan çıktı diyor adam hekimlerle savaşa devam.
People
44
10) Adnan Özpek (Genel Cerrah)
17.12.2018 09:41:18
Sayın Yavuz Dizdar,
Özellikle çok üzerinde durduğunuz prostat, meme ve tiroid kanserleri ve bunların şüpheleriyle ilgili uygulanan cerrahi tedaviler, dünyadaki tüm cerrahların kanıt derecesi A veya B düzeyde gösterilmiş olan araştırmalarla kabul ettikleri ve uyguladıkları tedavi ve takip yöntemleridir. Eğer bunlara bir itirazınız varsa bunu söyleme yeri televizyonlara çıkıp sansasyonel açıklamalar yapmak değil, bilimsel araştırmalarınızın sonuçlarını kongrelerde ve dergilerde yayınlamaktır. Her türlü etik kurallar da bunu gerektirir değil mi sayın Dizdar?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer