Asistan hekimi boğazından jiletle yaralayan sanığın cezai ehliyeti tam
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde görevli asistan Dr. Kadir Songür’ün boynunu jiletle kesen Bayram K.'nin cezai ehliyetinin tam olduğunu gösteren rapor mahkemeye gönderildi.
Asistan hekimi boğazından jiletle yaralayan sanığın cezai ehliyeti tam

Dr. Kadir Songür

27 Ekim 2021 10:16 - İHA Ali İhsan Çiftçi

16 Ekim 2019 tarihinde tarihinde İKÇÜ Hastanesi Fizik Tedavi Bölümünde meydana gelen olayda iddiaya göre, geçen hafta diz ağrısı nedeniyle geldiği hastanede, Asistan Dr. Kadir Songür tarafından kendisine ilaç yazılan Bayram K., "Yazdığın ilaç ağrımı geçirmezse, o zaman görürsün" diyerek, hastaneden ayrıldı. Bugün, yine hastaneye gelen Bayram K., bir anda Songür'ün odasına girip, yanında getirdiği jiletle saldırdı. Boğazından jiletlenip, kanlar içinde kalan Kadir Songür'e, çalıştığı hastanedeki meslektaşları ilk müdahaleyi yaptı. Jiletin, koroner damara zarar vermediği, ancak derin kesik oluştuğu bildirildi.

Olay yerinden kaçan Bayram K. ise polis ekiplerince kısa sürede yakalandı. Emniyetteki işlemlerin ardından Bayram K., sevk edildiği mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olayla ilgili hazırlanan iddianamede sanığın ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen yargılamada, sanık ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırılırken, cezada indirim de uygulanmadı. Sanık müvekkili, kararı istinafa taşıdı.


Öldürmeye teşebbüs! İlaç yazdırmak isteyen hasta doktoru boynundan jiletle yaraladı


"Fazla ceza tayini yapılmış"

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesinde görülen davada 20 yıllık hapis kararına bozma kararı çıktı. Heyet, sanık Bayram K.'nin 2017 yılında Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde akut psikotik bozukluk tanısıyla yatarak tedavi gördüğünü; buradan alınan raporlarda sanığın akli dengesinin akıllıca yaşam sürmesi için kısmen yeterli olduğuna ve akli dengesinin normal yaşam sürmesine kısmen izin verdiği belirtildi. İki dosya arasında farklılıklar olduğuna kanaat getiren heyet, İstanbul Adli Tıp Gözlem İhtisas Dairesi ve devamında 4. İhtisas Kurulu’nda rapor alınması, bu raporlar arasında çelişki bulunması halinde, çelişkinin giderilmesi için Adli Tıp Genel Kurulu'ndan rapor alınmasına hükmetti.

Heyet, 13 ila 20 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanan sanığa, alt ve üst sınırlar arasında makul seviyeden yukarı doğru bir miktar ayrılmak suretiyle ceza tayinin yeterli olduğu düşünülmeden en üst sınırdan 20 yıl hapis cezasına hükmolunmak suretiyle fazla ceza tayini yapıldığına karar verdi. Bu kararlar ışığında heyet, yerel mahkemenin verdiği 20 yıl hapis cezasını bozarak dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi.

Cezai ehliyeti tam

İstinafın bozma kararının ardından yeniden görülmesine başlanan davada, Adli Tıp Kurumunun sanığın cezai ehliyetine ilişkin hazırladığı rapor, İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Raporda sanık Bayram K.'nin yapılan muayenesinde cezai sorumluluğunu etkileyecek ve kişide şuur ve hareket serbestisini ortadan kaldıracak veya azaltacak mahiyet ve derecede herhangi bir akıl hastalığı ve zeka geriliğinin saptanmadığı belirtildi.

Sanığın suçu işlediği sırada fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını idrak etme ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğini ortadan kaldıracak veya azaltacak boyutta bir akli arızanın içinde olduğuna delalet edecek herhangi bir tıbbi bulgu ve belgeye de rastlanmadığının da yer aldığı raporda, Kaynak'ın bulunduğu suça karşı cezai sorumluluğunun tam olduğuna oy birliğiyle karar verildiği bildirildi.

Olayla ilgili duruşma 28 Ekim Perşembe günü görülecek.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Dr (Dr)
29.10.2021 10:38:49
Fatma hemşirenin değindiği metal dedektör konusu kaç kez gündeme getirildi. Tık yok. Önleme yönelik tedbirleri artırmak şart, koruyucu hekimlik gibi. Maganda, şehir eşkiyası, psikopat elini kolunu sallaya sallaya yoğun bakımlara varıncaya kadar saldırıyor. Bu tiplere aman vermeyecek yasal düzenlemeleri acilen çıkarmanın vakti geldi de geçiyor !!! ...
People
2
2) Uzman dr (Doktor )
28.10.2021 21:31:03
Herhangi bir sağlık çalışanına kılına dahi zarar vereni SGK dan mahrum et para ödeyerek girsin bak bakalım şiddet devam ediyor mu?
People
8
3) Fatma Gülsüm Aslan (Hemşire)
27.10.2021 20:05:27
Öncelikle Dr. Kadir Songür'e geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum Umarım en yakın zamanda sağlığına kavuşur. Fakat benim hala akıl sır erdiremediğim bir konu var ki; en ufak bir mağazaya dahi girerken metal detektörden geçiyoruz da hastanelerin girişlerinde neden hala önlem alınmıyor? İlla kelle koltukta mı gezmemiz gerek? Daha kaç kişi yaralanacak? Daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor? Böyle giderse bu devlet bir tane bile sağlık personeli bulamayacak. Yazık... Çok yazık...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)