Cerrahpaşalı profesör Etiyopya’daki çocuklara şifa umudu oldu
Dünya Baş Ağrısı Derneğinin pediatrik baş ağrıları global proje koordinatörü olan Prof. Dr. Derya Uludüz Etiyopya’ya giderek çocukluk çağı baş ağrısı sıklığını tespit etmek için yerinde incelemeler yaptı. Projenin ikinci aşamasında ise tedaviye yönelik çalışmalar yapılacak.
Cerrahpaşalı profesör Etiyopya’daki çocuklara şifa umudu oldu
26 Haziran 2018 -

Dünya Baş Ağrısı Derneği özellikle baş ağrılarının dünyada hastalık yükünün ülkeler arasında farklılıklarının belirlenmesi ve tüm dünyada farkındalık uyandırılması ile ilgili
proje başlattı. Tüm dünyayı kapsayacak global projenin pediatrik baş ağrıları  komisyon koordinatörlüğüne ise  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Uludüz seçilmişti.

Öncelikli olarak Asya ve Afrika ülkelerini kapsayacak projenin çalışmaları başladı. Özellikle sosyoekonomik açıdan geri kalmış ülkeleri hedefleyen proje için Dünya Baş Ağrısı Derneği koordinatörü olarak Prof. Dr. Derya Uludüz Etiyopya’daki çalışmalarını tamamladı. 

 

 

Bir çok okulda, Etiyopyalı hekimlerle birlikte çalışan Prof.Dr.Uludüz Medimagazine yaptığı açıklamada ‘Burada başağrısı görülme sıklığı gerçekten çok yüksek. İlk amacımız özellikle sıklığını saptamak. Daha sonra da ilaçsız olarak bu çocukların tedavisine destek vermek, gerekirse ilaç tedavisine başlamak. Bu sayede bir Türk hekimi olarak bir çok çaresizlik içeren bu ülkede, çocuklara başağrısı konusunda yardım etmek gerçekten hem gurur, hem de mutluluk verici’ diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
21/03-23/03Sağlık Bilimlerinde Araştırma SempozyumuTIP EĞİTİMİİZMİ
27/03-30/0318. Nefroloji Kış OkuluNEFROLOJİKIBR
05/04-07/04TOD Nisan KursuGÖZ...ANKA
07/04-10/0441. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİÇOCUK...İSTA
12/04-13/04Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019RADYOLOJİANKA
12/04-14/04Hedef Kanser 2019TIBBİ...KIBR
10/04-14/04Türk Toraks Derneği 22. Yıllık KongresiGÖĞÜS...ANTA