Doktor çift başarılarıyla dünyada adından söz ettiriyor
"Türkiye'nin ilk yüz ve çift kol, dünyada kadavradan ilk rahim nakli"ni gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve eşi Prof. Dr. Özlenen Özkan çifti, başarılarıyla dünyada adından söz ettiriyor
Doktor çift başarılarıyla dünyada adından söz ettiriyor
27 Kasım 2019 15:17 - AA

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyesi olan Özkan çifti, başarılarıyla göz dolduruyor. 

Çiftin nakil serüveni, 2010'da çift kol nakliyle başladı. Organları bağışlanan bir kişinin kolları Aydın'da yaşayan Cihan Topal'a başarılı şekilde nakledildi. Özkan çifti, bu naklin ardından yüz nakli için de kolları sıvadı.


Türkiye'nin 4'üncü çift kol nakli ameliyatını Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi yaptı 


Antalya'nın Manavgat ilçesinde henüz 1 aylıkken çıkan yangında yüzünün büyük bir kısmı yanan Uğur Acar'a 21 Ocak 2012'de Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştiren çift ve çalışma arkadaşları, ardından Turan Çolak, Recep Sert, Salih Üslün ve Recep Kaya'ya da yüz nakli yaptı.

Dünyanın ilk kadavradan rahim naklini de gerçekleştiren Özkan çifti, Atilla Kavdır ve Mustafa Sağır'a da çift kol nakli gerçekleştirdi. Son olarak Antalya'da güneş enerjisi montajı sırasında elektrik akımına kapılması sonucu kollarını kaybeden 25 yaşındaki Yusuf Oğuz Şimşek'e çift kol nakli yapıldı.

Özkan çifti, bu nakillerle dünyada 10 kompozit doku naklini gerçekleştiren doktorlar olmanın gururunu yaşadı.

"Her zaman hem yüz hem de kol nakli için hazırız"
Prof. Dr. Ömer Özkan, AA muhabirine, Türkiye'nin kompozit doku nakliyle ön plana çıktığını söyledi.

Bu tür ameliyatların Türkiye'de yapılıyor olmasının önemli olduğuna işaret eden Özkan, şöyle konuştu:

"Bir ülkede bu yapılabiliyorsa, Sağlık Bakanlığı buna destek veriyorsa, hastanın cebinden 5 kuruş çıkmıyorsa, bu hastalar takip edilip ilaçları sağlanıyorsa, o ülke için çok önemli bir prestijdir. Bu ameliyatlar o ülkenin hekimlik ve tıbbın seviyesini, ülkenin ekonomik ve refah düzeyini gösterir. Organ nakli merkezi olarak dünyada bu çeşitlilikte olan ve sayı olarak da en fazla yapılan bizim ameliyat türlerinden en iyilerinden bir tanesiyiz. Biz bu işi gönüllü olarak yapmaya devam ediyoruz. Nakil serüvenimize 2010'da başladık. O dönemden bu nakillere geleceğimizi düşünmüyorduk. Cihan'a özel izinle nakil yapmıştık. Tek düşüncemiz onu iyileştirmekti. Çok şükür her şey güzel oldu, bu noktaya geldik. Her zaman hem yüz hem de kol nakli için hazırız."

Ömer Özkan, donör olursa organizasyonun çok hızlı şekilde gerçekleştiğini de dile getirdi.


Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi yaptıkları yüz nakilleri ile tıp tarihine geçti 


"Bir hastanın hayatını değiştirmek için bir adım attık"

Prof. Dr. Özlenen Özkan ise 10 kompozit doku nakline ulaştıkları için mutlu olduklarını dile getirdi.

Uzuv bağışının Türkiye'de az olduğuna işaret eden Özkan, "Bir hastanın hayatını değiştirmek için adım attık. Bunlar zor ve uzun ameliyatlar. Sonrasını da çok yakından takip etmemiz gerekiyor. Yüz nakli bekleyen hasta sayımız az. Kol nakli için 100 hasta başvurdu. Yaptığımız değerlendirmede 40'ının uygun olduğunu belirledik." diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) ORHAN BİNİCİER (PLASTİK CERRAHİ UZMANI)
28.11.2019 11:59:04
Sayın hocalarımızı tebrik ediyor , onlarla gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum.Ayrıca çok değerli ekibinde başarılarının devamını diliyorum.
People
3
2) Keldan (Hekim)
28.11.2019 11:46:00
Sayın Aydin sinal dediğin ülkerlerde de yapılıyor. Hatta tam yüz nakillerinin çoğu Fransada yapıldı. Kıskanma ne olur çalış seninde olur. Yumurtadan çıktın yumartanı beğenmiyorsan git Fransada yaşa.
People
3
3) Naim ünsal (Dr)
27.11.2019 18:29:08
Tebrik ederiz gurur duydum.bu ameliyatlar bilmen nerde niye yapılmıyo diyen aydın sinal isimli hekimin yorumuda çok ilginç.tamamen edilgen bir anlayış. komplex dolu
People
16
4) aydin sinal (hekim)
27.11.2019 16:06:04
benim merak ettigim bu gibi ameliyatlar nicin almanya,ingiltere,fransada veya kuzey amerikada yapilmaz?cerrahlarimi kabiliyetsiz,hastalarmi istemiyor yoksa maddi imkanlarimi sinirli...sade bir vatandas olarak merak ediyorum
People
139
5) Mr.Zotto (Prof)
27.11.2019 15:44:16
Zamanında torpili yok diye Hacettepeye almadıkları adama bakın. Yıllar önce Cerrahpaşa veya Çapa'ya alınmayan kardiyologda endovaskuler USG çalışmaları ile ABD'de 100 dr arasında seçilmişti.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)