Evlilik için en uygun branş hangisi? Hangi branş en şık giyiniyor?
Branşlar hangi özellikleriyle ön plana çıkıyor? Hangi branş evlilik hangisi yöneticilik için uygun. Peki hangi branş en şık giyiniyor?
Evlilik için en uygun branş hangisi? Hangi branş en şık giyiniyor?
04 Aralık 2018 -

Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar yöneticilikte, evlilikte, sosyal hatta branşlarını Medimagazin Genel Yayın Yönetmeni Dr.İbrahim Ersoy'a anlattı. Bilimsel bir araştırma olmadığını ve kişisel görüşlerini aktardığını altını çizerek söyleyen Adapınar, evlilikte kardiyoloji, yönetimde kardiyoloji, şıklıkta psikiyatristler diyor.

Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar sözlerine hekimlerin birbirini analiz edebildiğini vurgulayarak başlıyor ve kişilik özelliklerini sıralıyor:

 “ Hiperaktif olan arkadaşlarımızın cerrah olma ihtimalinin son derece yüksek olduğunu düşünüyoruz. Çünkü onlar çok durağan ortamları sevmeyen ve sonuca odaklı çalışan, başlayıp bitirme odaklı çalışıyorlar. Sosyal hayatları da bu şekilde oluyor genellikle. Sonrası takip aşamasını klinik branşlarda görüyoruz. Dolayısıyla obsesifler klinik branşlardan çıkar.

En obsesifler örneğin iç hastalıklardır. Tahminime göre en çok hematologlar obsesif özelliği gösteriyor. Nörologlar kesinlikle obsesiftir. Çünkü bizim hastalarımız düzelmez. Biz nerede yanlış yaptık düşüncesi ile kendimizi ve hastayı sorgulamaya devam ediyoruz. Çok konuşanların çoğu dâhiliyeci ya da nörologlar olabilir.  

Psikiyatristler hastaları ile beraber birçok şeyi aşmış hekimlerdir. Zaman zaman sınırların ötesinde yaşayabiliyorlar.  En neşeli grup olduğunu söyleyebilirim. Ortam liderleri de her zaman onlar olabiliyorlar. Onların dertleri de halletmeye yönelik. Bir sosyal ortamda eğer bir kavga varsa bunu sorgulayan kişiler psikiyatristlerdir.

 Kardiyologlar benim izlenimlerime göre son derece ciddi. Hatta ciddiyetlerini korumak için özel bir ekranları var gibi. Disiplinli giyinir, yürür ve her şeylerini disiplin ile yaparlar. Nörologlar disiplini kendi aralarında kaybederken onlar hiçbir zaman disiplini elden bırakmıyor. Çoğunlukla gözlüklü olurlar. Çoğunlukla takım elbise giyerler.  “


Doktor olmayanlar için: Bir doktorla evli olmak nasıl bir şey?


En şık hekimler Nörologlar…Dahiliyeciler ve pediatristler

En şık giyinen kadınları sorduğumuz Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar bekletmeden “Nörologlar” cevabını veriyor ve ekliyor: “ Psikiyatristler şıklığın çılgınlığını yansıtabiliyorlar. Kırmızının altına yeşil giyebiliyorlar çünkü onlar için sorun değil, o onun beğenisi. Dahiliyeci ve pediatristlerin çok sistemli doktor giyimleri vardır. Bu kongrenin takım elbiseli tayyörlü kadınlarıdır. Nörologlar bu konuda biraz farklıdır. Genç nesile baktığımda çok daha özgür ve hoş olduklarını görüyorum. Plastik cerrahlar ve dermatologlar şıklık ve estetik açısından kendi yaptıkları işi de takip eden kişiler olduklarını düşünüyorum.”

Branşların yönetici özelliklerine de hekim gözü ile bakıp ileten Adapınar şunları kaydetti:

“Yönetici özelliği açısından kardiyologların çok daha iyi olacağı kanaatindeyim. Psikiyatristler yargıladıkları için toplumda zaman zaman taraf oluşturabilirler. Dahiliyeciler ise kesinlikle daha demokrattır.  Endokrin uzmanı da çok iyi bir yönetici olabilir, bir hematolog çok iyi bir yönetici olabilir. Çünkü hematolog karşısındakine sabır ve motivasyonla çok iyi iletişim kurar. Bir lösemili çocuğa umut verir ve bunu devam ettirir. Analitik düşünce de endokrin uzmanlarında çok gelişmiştir. Tüm dahiliyecileri bu sıralamaya sokalım ama endokrin uzmanları ve hemotogları  ben önde tutuyorum gerçekten. Onkologlar pesimist oluyorlar. Çünkü kaldıkları süreç onları pesimist olarak şekillendiriyor. Yöneticilikleri nasıl olur onu bilmiyorum yargılamak istemem ama onlar çok çabuk düşüyorlar. “


Bir Kadın Doktor ile Evlenmeniz için 8 Sebep!


Evlilikte ideal branş kardiyoloji…

Kadınlar için evlilikte ideal tıp branşlarını sorduğumuz Adapınar pediatrist ve dahiliyecileri ön plana çıkararak şunları ekliyor: “ Göz cerrahları gibi küçük cerrahi işlemleri yapan cerrahlar olabilir. Kulak Burun Boğaz uzmanları için bunu söyleyemeyeceğim. KBB daha iddialı bir kadın branşıdır. Kadının cerrahide iddiasının daha yüksek olduğu bir branştır. Çünkü iddia aynı zamanda bağımsızlık da getirir.

 Beyin cerrahisinde çalışan erkek hekimler narsist olabiliyor. Çünkü en tepeyi görüyorlar ve çok farkında oluyorlar. Dolayısıyla bunları da çevrelerine narsist olguları ile yansıtabiliyorlar. “

Evlilik için en ideal erkeklerin hangi branştan çıktığını sorduğumuz Adapınar “ hekimlik zor bir branş. Erken evlilik koşullarını getiriyor. Birlikte meslek hayatına başlayan meslektaşlar birbirinden farklı yöne doğru gidebilirler. Birbirlerini 30’lu yaşlarda farklı tanıyor da olabilirler. Dolayısıyla erkeklerin çok daha hızlı bağımsızlık ilan ettiklerini de görüyorum ben.” diyerek erkeklerin meslekteki genel analizini yapıyor.

Zorlayarak en iyi ideal erkeğin olabileceği branşı sorduğumuz Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar “ Kardiyologlar diyebiliriz yine. Kulak Burun Boğaz uzmanları ve Göz uzmanlarının daha sebatkar olduklarını gördüm. Beyin cerrahları ve ortopedistleri bu listeye bile koyamıyorum. Ürologlar da bir evliliği çok zor sürdürebilirler. Çünkü branşları çok değişken bir branş. Yeniden öğrendikleri çok şey olabiliyor. Orta yaş paranın ve kariyerin had safhasıdır. Burada kişiler farklı düşünebilirler” dedi.

Orta yaş ile gelen para ve kariyerin erkekteki evliliği nasıl etkilediğini ifade eden Adapınar, somut konuşmalar için tepki alacağını düşünerek kimlik kişilik özelliklerinin de önemli olduğunu belirtip “tercihler değişebilir” diyor.

Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, hekimlerin akıl parametrelerindeki yüksekliğin evliliği de etkilediğini ve bu kurumda da kararlı analitik düşünen bir formda yer aldığını savunuyor.

Erkek doktorlar ile evliliğin en zor yanının beklentilerin geleneksel beklentilerin dışına çıkması gerektiğini ifade eden Adapınar, “çocuklara bakan ve seninle aynı iş koşullarına bakan bir insan olduğunu düşünmeyeceksiniz” diye ekliyor. Kadın hekimler için de evliliğin geleneksel evlilik anlayışı ile farklı olduğunu vurgulayan Adapınar hekimlikte genel evlilik anlayışının farklı olduğuna işaret ediyor.

Doktorun doktorla evlilik sürecine de kişisel penceresinden mercek tutan Adapınar, ortak zorluların empati gücünü yükseltebileceğini aynı meslek gruplarının anlaşmayı kolaylaştırdığını savunuyor. “Ancak saygı duyan ve farklı bir meslekten biri ile yapılan evlilik de yine çok iyi olabilir” diye ekliyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Derya (Aile hekimi)
05.01.2019 18:45:15
Kesinlikle çok kişisel ve gerceklik payı olmayan bir söyleşi.. Böyle bir yazının burda ne işi var ki.. Gazetelerin güzin abla köşesinde olsa neyse...
People
5
2) A (İ)
06.12.2018 13:51:56
Aydın sinal yorumu yayınlanmıyor diye sitem etmiş. yuh artık. tüm tıp camiası seni medimagazin ile tanıdı aydın abi. sende şikayet edersen artık
People
1
3) Umut (Dr)
06.12.2018 10:46:05
Aydin bey e katiliyorum. Medimagazine yorun yazma ve takip etme istegim kalmadi.
People
22
4) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
05.12.2018 11:44:21
Demet ablamız her zamanki neşesiyle içinde saklamadığı duygularını burada güzel dile getirmiş. "Bizim hastalarımız düzelmez " ifadesi genel bir anlatım olduğundan ve ablamız şu dönemde demans üzerinde ağırlıklı çalıştığından, algıda seçiciliğin kadrine uğrayan kardeşlerimiz, bunun serebrovasküler hastalıklara bir gönderme olduğunu düşünerek serzenişte bulunarak invaziv nörolojinin nimetlerini göstermek istese de, çoğu nörolojik hastalığın kronik olduğunu unutmamak lazım.
People
10
5) Süslü (Nöbette çay)
05.12.2018 10:56:22
Cildiye kazanmak tıpın Şeyma Subaşısı olmaktır
People
8
6) Ertem Küçükgıdılı (Dr)
05.12.2018 09:32:55
Aydın beye katılıyorum. Burada hakaret içeren yorumlarımız da yayınlanmayacaksa medimagazinin anlamı yok. Aynı haberler zaten her yerde var, en ufak olumsuz yorum, eleştiri yayınlanmıyor, haberler uçup gidiyor. www.magazin.com olarak devam edin bence.
People
4
7) Fuat (Dr)
05.12.2018 05:40:21
“”Çünki bizim hastalarımız düzelmez”
Dr hanım invaziv nörolojiyi unutmuş Galiba öyle bir sekelsiz düzeliyor ki.Antep nörolojiye davet ederiz
People
12
8) aydin sinal (hekim)
04.12.2018 16:17:13
yorumsuz.............zaten yorumlar yayinlanmiyor veya haber silindikten sonra yayinlaniyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA