Sağlıkta şiddeti önlemesi planlanan kitapçığa tepkiler: ‘Zaytung haberi sanmıştık’
Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem Planı kapsamında çıkarılan “Yöneticiler, Sağlık Çalışanları, Hasta ve Hasta Yakınları İçin Eğitim/İletişim Kitapçığı”na sağlık çalışanları tarafından tepki ile karşılandı. Kitapçıkta Sağlıklı Tutum, Davranış Geliştirme Süreçleri başlığındaki tavsiyeler ‘derin nefes alın, sizi en çok mutlu eden anı hayal edin, sakin kalın, mümkünse espri yapın’ hekimlerce tepki ile karşılandı
Sağlıkta şiddeti önlemesi planlanan kitapçığa tepkiler: ‘Zaytung haberi sanmıştık’
22 Mayıs 2019 14:08 - MEDİMAGAZİN

Sağlık çalışanları yaşanan her sağlıkta şiddet olayında Sağlıkta Şiddet Yasası taleplerini yinelerken Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınları için bir iletişim kitapçığı yayımladı.


Sağlıkta şiddeti önleme kitapçığında dikkat çeken öneri: Mümkünse espri yapın 


Kitapçıkta sağlık çalışanlarına tavsiyelerin yer aldığı bölümler sağlık personelleri tarafından tepki ile karşılandı. Hekimlerce sahadaki çalışma koşullarından bihaber hazırlandığı ileri sürülen kitapçık için gelen tepkiler şu şekilde:

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
14
1) dr (doktor)
24.05.2019 11:52:10
son vukuatta, hastanede olay çıkmış olan yoldan geçen biyolog arkadaşımız camla rehin alındı. Heralde yakınlarını kaybetmiş ama bunu zaten ölmek üzereyken getirdikleri hastanedekilerden bilen, eceli, azraili, vadeyi bilmeyen insanlara espri yapsaydı bunu yapmazlar mıydı. Sağlıkta şiddetle ilgili hekime düşen yüzde beşlik kısım var evet ama bunların hepsi tam yapılsa da yüzde beş çözülür ve doksan beşi kalır.
People
33
2) gerçek (doktor)
24.05.2019 09:58:43
Gül (biyolog) hanımefendi, hiç ana-baba günü bir poliklinikte hasta baktın mı, klinikte nöbet tutup ,yerine göre 50-60, bazen daha fazla hastayla ilgilenirken, acilden gelen hasta ve bazen ordu gibi gelen yakınlarıyla uğraştın mı ? Acil demişken, hiç acilde çalıştın mı, nöbet tuttun mu, savaş gibi bir ortamda bulundun mu? Kan revan içindeki hastayla uğraşırken, “benim hastama bak” diyen hasta yakınından ağza alınmayacak hakaretler işitip ,sopa yedin mi ? Yoğun bakımda çalıştın mı ? Ameliyat yaptın mı ? 10 saatlik ameliyattan pestil gibi çıktığında, teşekkür beklerken “kaç saat sürdü bu ameliyat, naaptın içerde ?” gibisinden laflar işittin mi ? Bunları yaparken kesinlikle kontrolun dışında, kapının aniden açılmasıyla içeri dalan, ya da arkandan yaklaşan bir maganda tarafından hakaretler ve tehditler arasında darb edildin mi ? Binlerce gerçek doktor ve sağlık çalışanı bunları yaşadı ve hergün yaşıyor. Eğer bunları yapmadıysan ve yaşamadıysan, kitapçıkta okuduklarının ve yazdıklarının bana göre hiçbir anlamı yok .
People
7
3) dokturun biri (pratisyen doktur)
24.05.2019 08:19:45
nasıl bir madde kullanıyorlar acaba??
People
30
4) aydın şanlı (dr)
23.05.2019 15:40:14
Bunu yazan kim ki, çok merak ettim. gerçi niye merak ediyorsam. Ne bekliyordum ki....
People
26
5) A.K (TABİB)
23.05.2019 09:14:08
BEN DE BÖYLE DURUMLARDA EN MUTLU OLDUĞUM ANLARI ..ÇİFLİK KURDUĞUMU...HAYAL EDİYORUM
People
75
6) uzman (dr)
23.05.2019 08:32:12
Bizimle kafa buluyorlar galiba. Bu rehberi hazırlayanı tanımak isterdim.
Şaka gibi.
Bize bir tek ölü taklidi yapın demedikleri kalmış.
People
84
7) Serkan (Sağ. Mem. )
23.05.2019 02:00:13
Herif ana avrat küfür ederken "en mutlu anını" düşünerek soğukkanlılığını koruyacak insanı bırakın sağlık çalışanlarından, en deneyimli film, dizi ya da sinema oyuncuları bile canlandıramazlar. Şayet senarist böyle bir çalışma yapsa bile yönetmen svo geçirir. Çok değişik bir ruh halindeyim okurken bile kendimi hayal edip kafamda canlandıramıyorum.. İlginç..
People
50
8) dr (acil)
23.05.2019 00:11:55
bırakın acil doktorunu adam başhekime saldırıyor.başhekim alttan ala ala bir hal oldu.hastaya yumuşak davrandıkça ,tepesine tepesine çıkıyor.
People
16
9) Gül (Biyolog)
22.05.2019 22:40:45
Yazık insanlar ne hale gelmiş. kitapçığı okudum. Sağlık çalışanları için çok önemli ve aydınlatıcı bilgiler var. Hastalar için de bölüm hazırlanmış hasta eğitimleri de düzenlenmiş ama muhalefet etmek bazı kişilerin gözünü kör etmiş. Bu siteyi de ciddi bir site olarak görüyordum ama sanki bir takım hesaplar içinde hareket ediyor.
People
58
10) A (İ)
22.05.2019 16:38:02
Benim bir süredir kullandigim rumuzum zaten bir eşek sesi. 10 yıldan uzun süredir buraya şiddetin önlenmesi için gereken tedbirleri yazmaktan bihal olduk ; baktık kimse takmıyor, ben de rumuzumu eşek sesi yaptım. Ben buradan defalarca yazdım ki şiddet vakalarının artması dolaylı yoldan hasta memnuniyetini düşürecektir. Çünkü hastayı memnun edecek olan ancak doktordur. Doktor şiddet riski nedeniyle poliklinik önünde sıra olmasın diye hastaları başından savarsa bunun sıkıntısını hastalar çeker. Dolayısıyla bakanlık bizden önce vatandaşın sağlık memnuniyetini arttırmak için hiç vakit kaybetmeden bir an evvel şiddeti sıfıra indirecek adımları atmalıdır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)