'Doktora dayağa ihmal savunması' haberi için suç duyurusunda bulunuldu
Hukukçu Hekimler Enstitüsü 'Doktora dayağa ihmal savunması' haberine ilişkin hukuki süreç başlattı. Hukukçu Hekimler Enstitüsünden yapılan açıklamada "Hukukçu Hekimler Enstitüsü (HHE) üyelerinden bazı meslektaşlarımız aşağıda paylaştığımız dilekçe ile bu kışkırtıcılığı yapan kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur" ifadeleri yer aldı
'Doktora dayağa ihmal savunması' haberi için suç duyurusunda bulunuldu
12 Mart 2019 08:52 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN- Yaklaşık iki hafta önce hasta yakınının saldırısına uğrayan Doktor Hasan Cabbar'a ilişkin yapılan habere gelen yorumlar Hukukçu Hekimler Enstitüsünü harekete geçirdi.


Doktor hasta yakını tarafından darbedildi: 'Elim ve burnumda kırıklar tespit edildi' 


Yapılan açıklamada "Hukukçu Hekimler Enstitüsü (HHE) üyelerinden bazı meslektaşlarımız bu kışkırtıcılığı yapan kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur." ifadeleri yer aldı. 


Hekimlerin haklarını kim koruyacak? 


Hukukçu Hekimler Enstitüsünden yapılan açıklama şu şekilde: 

"Son zamanlarda hızını daha da artıran sağlık personeline şiddet olayları sağlık personelini çok üzmektedir.  Geçenlerde ortaya çıkan bir saldırı sonrası yaralı hekimin fotoğrafına çok olumsuz haberler yapılmıştır. Hukukçu Hekimler Enstitüsü (HHE) üyelerinden bazı meslektaşlarımız aşağıda paylaştığımız dilekçe ile bu kışkırtıcılığı yapan kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur. Bundan sonra da bu tür olaylara karşı HHE olarak hukuki yoldan hekimlere destek vermeye devam edeceğiz.

“Sosyal medya sitesi Facebook’ta “Show Ana Haber” başlıklı sayfada, 28.02.2019 günü 19:27’de yapılmış olan “Doktor’a dayağa ihmal savunması!” başlıklı paylaşımın altındaki yorumlarda halk açıkça hekimlere karşı kışkırtılmakta, aşağılanmakta, alenen hakaret edilmekte, kişiler, hekimlere şiddet uygulamaları yönünde tahrik edilmektedirler.”

Saygılarımızla kamuoyu ile paylaşırız. " 


Doktora şiddet uygulayan şahıs 'yağmaya teşebbüs' suçundan tutuklandı 


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Kelaynak (Dr)
14.03.2019 04:14:03
A(İ) , gelişmekte olan ülkelerde insanlar maalesef eğitimsiz, cahil. Cahilin ahlakı, merhameti, izanı, vicdanı olmaz. Bir de cahilin devlette işi olmaz, bundan dolayı ne yaparsa yapsın, yaptığı yanına kar kalır. Misal, bir kişi devlette memur,işçi olduğu zaman, memurluğunu yakmamak , mahkemelere düşmemek adına saldırmaya davranmaz. Aynı şekilde, referans sistemi ile iş bulunan prestijli özel işlerde çalışmak da aynen böyledir. Ama Türkiye’de insanımızın çoğu günlük yaşıyor, havada yakalayıp tavada pişirerek günü kurtarıyor. Devletle , yardım almak dışında işi yok. Devletten bir ceza da almıyor. Şiddetten dolayı aldığı ceza erteleniyor. Ahlak, akıl sahibi insan, ceza ertelense dahi aldığı cezaya üzülür, bunlar fiili anlamda cezalandırılmadığı için saldırıdan şiddetten ötürü aldığı cezanın utancını da algılamıyor. Al-gı-la-mı-yor. Yani o kadar düşük bir seviyedeyiz. Konuşma yetisi olan canlılar sınıfında maalesef bazı insanlar. idrak yok denecek kadar az. Bu sebeple de saldırganlar. Saldırganlığının bizlerle ilgisi yok, sistemle ilgisi olabilir ama o sistem en çok bizi üzüyor zaten. Bangladeşli bir doktor arkadaş da benzer durumlardan bahsediyordu. Ülkelerinde , zenginin şımarık ve rahat olduğunu, cahilin zaten kendinden bihaber olduğunu, doktorların konumlarının ise eğitim olarak üst seviyede ama maddi ve manevi anlamda cahil kesimle olduğunu ve bu durumun kendilerini çıkmaza soktuğunu ve çok yıprattığını anlatmıştı. Aynı durumdayız.
People
1
2) ihsan (uzm dr)
14.03.2019 01:15:01
A (İ), 1 günlük bebek 3000g ise 3 günlük olunca yaklaşık 3050g olması mı, 3150g olması mı gerekir?
People
5
3) acilde (tbb)
13.03.2019 18:00:23
Acillerde ŞİDDET e uğramaktan bıktık.sağlık politikaları sebebiyle doktor olarak bize hiç saygı kalmamış.uşak azarlar gibi azarlanıyoruz.mahkemelerde rezil oluyoruz.siyaset ise bizim halımızden OY devşiriyor.
People
2
4) murat çınarsoy (hematolog)
13.03.2019 12:57:54
Şiddeti azaltmak mümkün ancak gerekeni yapacak babayiğitler nerede?? Gelmiş geçmiş en korkak hekim kuşağının bir üyesi olarak hem kendimden hem de bu duruma ses çıkarmayan tüm meslektaşlarımdan utanıyorum..işin doğrusu paraya tamah edip gereğini yapmaktan kaçıyoruz.Devlet görevini yapmaz,vatandaş kanun hukuk bilmez ise ortaya çıkacak sonuç budur."Haddini bildirmek" diye bir şey varmış eskiden....
People
50
5) misafir (dr)
12.03.2019 12:58:18
herkes sonucu konuşuyor... şiddet sonuçtur. izlenen politikiların sonucu tabi... neden doktora şiddet 2002 den sonra katlanarak arttı. neden hasta memnuniyeti bir kat artarken doktor memnuniyeti tersine azaldı . neden defansif tıp gelişti. bunun sebebini düzeltmedikten sonra doktora şiddeti ciidi olarak nasıl bitirebiliriz...kınamaktan öteye geçemiyoruz çünkü...
People
12
6) A (İ)
12.03.2019 11:44:33
Arkadaşlar ben bir hekimim. Vatandaş hakkımızda böyle yorum yapıyorsa bizim de şapkayı önümüze koyup özeleştiri yapmamız gerekmez mi? Şiddet asla tasvip edilmez; ben de zaten şiddet mağduruyum ve her an şiddet riski altında çalışıyorum. Ama bir haberin altına halk böylesine nefret mesajları atıyorsa kendimizi çek etmemiz lazım, yanlış mıyım
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)