Dördü birarada bir hapla kan basıncı ve kolesterolde düşüş gözlendi
Antihipertansif ve kolesterol düşürücü 4 ilacı birleştiren bir hap, ABD'deki hastalarda kan basıncını ve kolesterolü düşürdü.
Dördü birarada bir hapla kan basıncı ve kolesterolde düşüş gözlendi
23 Eylül 2019 13:43 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-Sosyoekonomik durumu düşük toplumlarda kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için düşük dozda ilaç içeren kombinasyon haplarının 'polipiller' kullanılmasıyla ilhili araştırmaların sonuncusu ABD'de yapıldı. 

Alabama'daki araştırmada 10 mg atorvastatin, 2.5 mg amlodipin, 25 mg losartan ve 12.5 mg hidroklorotiyazid içeren bir polipill kullanımıyla Sistolik kan basıncında ve LDL kolesterol seviyesindeki gözlenen düşüşler istatistiksel ve klinik olarak anlamlı bulundu.

Araştırmacılar olipilllerin ABD'de yaygın olarak bulunmamakla birlikte, ilk kalp krizini veya felci önlemek için faydalı bir yaklaşım olabileceğini savunuyor. Polipillerde düşük dozda ilaç kullandığını ve bu nedenle çok az yan etkisi olduğunu söyleyen araştırma NEJM'de yayımlandı.

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Fatih (Hekim)
24.09.2019 14:41:11
Kolesterolü, tansiyonunu sınır değer diye kabul gören değerlerde hemen müdahale etmek, faydadan çok zarar verir. Vücudun kendini koruma mekanizmasıdır tansiyonu yükseltmesi. Aksi taktirde İskemiye siz sebep olursunuz. Kilo verdiriniz, önce kilo. Kilosunun 10 kaybı, %50 ŞİFA sağlıyor. Salah değil tedavi sağıyor. Hem HT hem de diyabette.
People
11
2) fomai (dr)
23.09.2019 14:07:38
atorvastatin dışında üçü bir arada antihipertansif ilaç piyasada var zaten
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)