‘Sağlam girilip hasta çıkılan hastaneler ortadan kalkacak’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devri ile birlikte vatandaşların insanca muamele göreceği yeni bir sağlık hamlesinin başlayacağını belirtti
30 Ocak 2005 11:09 -
10 kişilik koğuşların olduğu hastane döneminin kapanacağını dile getiren Başbakan, tuvaleti ve banyosu olan, 1 ve 2 yataklı odaların bulunacağı hastane devrinin başlayacağını kaydetti. Silivri’ye doğalgaz verilmesi törenine katılan Erdoğan, hastanelerdeki çarpıklığa işaret ederek, “Koridorun bir ucunda bir tuvalet. O da rezalet. Böyle sefalet olmaz. Burada zaten şifa bulamazsın. Buraya sağlam girer hasta çıkarsın. Bunu gidermek durumundayız. Ondan dolayıdır ki, SSK’ya bağlı hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na devrini gerçekleştirdik.” diye konuştu. Başbakan, devir işleminin devlete maliyetinin fazla olacağı eleştirilerini de cevapladı. “Bir kere insan sağlığının devlete maliyeti hesap edilmez.” diyen Erdoğan, “Bana akıl veriyorlar. Her zaman akla ihtiyacım var. Ama bazı işe yaramayanları da elimin tersi ile itiyorum.” şeklinde konuştu.

‘Kaçak yapıya müsamaha yok’

Başbakan, konuşmasında kaçak yapılara yönelik mesajlar da verdi. Erdoğan’ın konuşmasını yağmura rağmen meydanı hıncahınç dolduran vatandaşlar ilgiyle dinledi. Erdoğan’ın hemen her cümlesini tezahürat ve alkışlarla karşılayan vatandaşların kaçak yapıya asla müsamaha gösterilmeyeceği açıklamalarına sessiz kalmaları dikkat çekti. Meydanı dolduran kalabalığa “Ne olur kaçak yapıya iltifat etmeyin.” diye seslenen Erdoğan, ‘çatı arasına da bir kat koyayım’ veya ‘Bir çocuğum var o boşta kalmasın. Ona da bir kat atayım’ şeklindeki yaklaşımlara son vermeleri çağrısını yaptı. Kaçak yapı ile mücadele için her şeyi göze aldıklarını vurgulayan Başbakan, şehrin de insanlar üzerinde hakkı olduğunu dile getirerek, “Bakın açıkça söylüyorum; asla müsamahımız yok. Gereken her şeyi yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Başbakan, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yoksul ülkelere yönelik geliştirilecek politikalara değindiğini de aktardı. Küresel terörün altında yoksulluğun bulunduğunu belirten Erdoğan, “Zengin ülkeler, teröre ayırmış oldukları yüz milyarlarca doları fakir ülkelere ayırmış olsalardı bügün belki de böyle bir terör ile karşı karşıya kalmayacaktık.” dedi. Törene Erdoğan’ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Devlet Bakanı Güldal Akşit, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bazı milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları da katıldı. Bu arada Silivri’ye doğalgazın gelmesi nedeniyle sanayiciler adına konuşan işadamı Erol Şeritçioğlu, dili sürçerek Başkan Kadir Topbaş’a “Tayyip Topbaş” diye hitap etti. Hem Başbakan Erdoğan hem de vatandaşları güldürdü.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)