Rıza Ayhan hakkını bir üst mahkemede arayacak
En çok oyu almasına rağmen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in göreve atamadığı Gazi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan’ın Ankara 2. İdare Mahkemesi’ne açtığı davada mahkeme, yürütmenin durdurulması talebini reddetti
04 Şubat 2005 -
En çok oyu almasına rağmen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in göreve atamadığı Gazi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan’ın Ankara 2. İdare Mahkemesi’ne açtığı davada mahkeme, yürütmenin durdurulması talebini reddetti.

Kararı değerlendiren eski Rektör Ayhan, bir üst mahkemeye itiraz edeceklerini söyledi. Ayhan, talebin reddedilmesinin normal olduğunu, kararın iptal edilmesi talebini etkilemeyeceğini düşünüyor.

Mahkemenin davada Cumhurbaşkanlığı’ndan savunma istemesinin haklılıklarını ortaya koyduğunu anlatan Ayhan, “Hakkın tecelli edeceğine inanıyorum. Hukuk devleti gelişmiş ülkelerde aynı ilkelerle anılır. Öğretim üyelerinin iradesinin yok sayılması hukuka, hukuk devleti anlayışına, demokrasiye ve özerk üniversite anlayışına aykırıdır.” diye konuştu. Ayhan, Cumhurbaşkanı’nın rektör atama işlemine karşı açtıkları davanın Türkiye’de bir ilk olduğunu, dolayısıyla tartışmalı bir durumun söz konusu olduğunu dile getirdi. Ayhan şunları söyledi: “Yürütmenin durdurulması kararının verilmemesi son derece normaldir. Davanın esasıyla ilgili bir karar değildir. Davanın esasına girildiğinde Cumhurbaşkanı’nın takdir yetkisini nasıl kullandığını mahkeme mutlaka tetkik edecektir.”

Ayhan’ın avukatı Sedat Aksakallı tarafından Ankara İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle 2003 Eylül ayında dava açılmıştı. Davanın dilekçesinde, Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer’in 698 daha az oy alan Prof. Dr. Kadri Yamaç’ı rektör atadığı, bunun hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmadığı öne sürülmüştü. Köşk’ün savunmasında ise Sezer’in “mutlak takdir” yetkisini kullandığı ifade edilmişti. Hukukçular, Cumhurbaşkanı’nın takdir yetkisinin mutlak olamayacağını ifade etmişti. Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Ali Ulusoy, Cumhurbaşkanı’nın takdir yetkisini, hizmet gerekleri ve kamu yararına uygun kullandığını kanıtlamak zorunda olduğunu kaydetti. Köşk’ün açıklamasını yeterli görmeyen mahkeme, ikinci bir savunma isteyerek, atamanın gerekçelerini sormuştu. Köşk’ün ikinci savunmasında ise, Cumhurbaşkanı’nın mutlak takdir yetkisini kullandığı tekrarlanarak, gerekçe göstermeye zorlanamayacağı savunulmuştu.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) mehmet terzi (işadamı)
16.02.2018 20:33:11
saygıdeğer hacam içinde ne varsa beyninde ne varsa olduğu gibi anlatmış gururla okudum ağzına sağlık değerli hocam
People
1
2) serhat dikici (temizlik )
09.10.2013 22:35:25
sayın başhekimim sizden tek ricam var hastane döner sermayesınden personellere ufak da olsa bi katkı yapsanız asgari ücretle geçim gercejden çok zor lütfen duyun sesimizi
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA