Özel hastanelere habersiz denetim
Sağlık Bakanlığı, özel hastanelerin işleyişlerini ve verilen sağlık hizmetlerinin standartlara uygunluğunu habersiz denetleyecek
Özel hastanelere habersiz denetim
08 Ağustos 2014 12:08 -

Sağlık Bakanlığı, özel hastanelerin hizmet kalitelerini ansızın gerçekleştireceği denetimlerle kontrol edecek.

Ruhsata esas denetimler ile seviyelendirme ve tescil denetimi dısındaki denetimler, onceden bildirilmeyecek.

Sağlık Bakanlığı, Özel Sağlık Kurum ve Kuruluşlarının İl Sağlık Müdürlüklerince Denetimine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge yayımladı.

Özel saglık kurum ve kuruluslarının denetim usul ve esaslarını, denetim birimleri ile denetleyicilerin gorev, yetki ve sorumluluklarını, idari yaptırımların uygulanmasında uyulacak usul ve esasları belirleyen yönerge kapsamında, denetimler için il sağlık müdürlüklerinde birimler kurulacak.

Gerek duyulması halinde Bakanlıkca, iller arasında capraz denetim yapılabilecek.

Denetleyiciler, saglık kurum ve kuruluslarının olagan ve olagandısı denetimlerini yapacak, ayrıca denetim sonunda formlar duzenleyecek.

-Öz denetim

Denetçiler, denetimin yapılacagı saglık kurum ve kuruluslarının ismini acıklayamayacak, yaptıkları gorevle ilgili islemler hakkında ucuncu sahıslara bilgi veremeyecek, ihbar ya da sikayetler uzerine yapılan olagandısı denetimlerde ihbar ve sikayette bulunanların kimliklerini acıklayamayacak, gorevleri sırasında nezaket kurallarına uygun hareket edecek.

Saglık kurum ve kurulusların sorumlu mudurleri veya yardımcıları, 6 ayda bir oz denetimini yaparak sağlık mudurlugüne bildirecek.

-Amacına göre denetimler

Yönergeye göre, ruhsata esas denetim, hizmete esas denetim, seviyelendirme ve tescil denetimi olmak uzere amacına gore 3 turlu denetim yapılacak.

Ruhsata esas denetimde, Bakanlıkca ruhsatlandırılan ozel saglık kurum ve kuruluslarının, ruhsata esas sartları tasıyıp tasımadıklarına bakılacak.

Hizmete esas denetimde, özel saglık kurum ve kuruluslarının hizmet sunumlarının Bakanlık mevzuat ve duzenlemelerine uygunlugu degerlendirilecek.

Seviyelendirme ve tescil denetimi ise özellikli birimlerin seviyelendirme ve tescil surecinde yerinde yapılacak.

-Gerekçesine göre denetimler

Olagan, olagandısı ve sure sonu denetimi olmak uzere gerekcesine gore de 3 turlu denetim gerçekleştirilecek.

Olagan denetimler, ruhsata esas, hizmete esas ve seviyelendirme-tescil denetimlerinin belirlenen surelerde yapıldıgı rutin denetimler olacak.

Olagandısı denetim ise ihbara, sikayete binaen veya resen yapılacak. Bu denetimler, ihbar ve sikayetin il sağlık mudurluğü kayıtlarına girdigi tarihten itibaren en cok 1 ay icerisinde tamamlanacak.

Sure sonu denetimi, olagan ve olagandısı denetimlerde tespit edilen eksiklik ve uygunsuzlukların giderilmesi icin verilen sure bitiminde yapılacak. Sure sonu denetiminde sadece uygunsuzlugun giderilip giderilmedigine yonelik denetim yapılacak ve denetim tutanagında bu belirtilecek.

-Cezalar

Denetim sonunda, özel hastanede eksiklik tespit edilmesi halinde, süre verilmesi, uyarı, idari para cezası, faaliyet durdurma cezası, ruhsat iptali, ruhsatın geri alınması şeklinde mueyyideler uygulanacak. Süre verilmesi dışındaki mueyyideler uygulanmadan once özel sağlık kuruluşlarının savunmaları alınacak.

Denetimler, Bakanlıkca yayımlanan mevzuata, politika ve duzenlemelere uygunlugun saptanmasıyla sınırlı olacak. Ayrım gozetmeme ve gizlilik ilkelerine uyulacak.

Ruhsata esas denetimler ile seviyelendirme ve tescil denetimi dısındaki denetimler, denetimi yapılacak özel sağlık kuruluşuna onceden bildirilmeden (habersiz) yapılacak.

Ihbar ve sikayet uzerine yapılan olagandısı denetimler de sağlık kuruluşları açısından ansızın olacak.

Bu yıl içinde yapılan denetimler sonucu faaliyet durdurma mueyyidesi ongorulenlerden henuz uygulanmamıs olanlar icin lehteki mueyyide uygulanacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) derman dr (dr)
15.08.2014 11:44:32
Ağrıda 3 yıldır soruşturması süren ...hastane SGK yı soyuyor ama nedense sadece doktorlara mahkeme ve meslekten men veriliyor...hastane sahibi SGK ile anlaşma yapıyor ve bu anlaşmaya uymayıp medulla üzerinden usülsüz hasta girişleri yaptırıyor...SGK bu hastaların girişlerini doktorlar yaptırmış gibi 20 nin üzerinde hekime ceza veriyor ama nedense hastane çalışmaya devam ediyor...SGK bu hastanenin faturlarında mesul müdür imzası bile yokken sahte imza??? % 1 kesinti bile yapmadan ödemeleri aksatmıyor, Erzurum sgk( izmirin kesintilerinide iptal ediyor) tüm Ağrı halkı hırsızı tanıyor ama sgk müfettişi doktorların bu girişleri yaptığını tespit etmiş ne hikmetse
People
0
2) Dr (Dr)
12.08.2014 07:16:06
Denetimlerde nedense görmezden gelen memur ne olacak, buna göz yuman müdürler, onlara göz yuman valiler, ve yukarı doğru diğerleri ne olacak? Saadet zincirini kıramazsınız bence ama hayırlısı olur umarım. Denetim hemde habersiz hemde kapatacak kadar ceza....güldürmeyin adamı...
People
0
3) Alaattin Öztürk (Genel Cerrahi Uzmanı)
10.08.2014 17:21:55
Her fırsatta özel hastaneleri kanunsuz iş yaptığı izlenimi vererek şüpheli gösterme işi kabak tadı verdi. Bakanlık özellikle kayırmıyorsa, özel hastaneler kanunlara kamu hastanelerinden daha uygun davranıyorlar. Bir denetleme olacaksa bakanlık öncelikle ve örnek olmak için kamu hastanelerinden başlamalı. Kamu hastanelerinin durumu hiç de iyi değil.
People
0
4) Dr (Dr)
09.08.2014 07:19:56
Buradan ihbar ediyoruz Hemen bu gece tüm Türkiye'deki yoğun bakımları denetleyin bakın bakalım kaç hastaya kaç hemşire ve personel var.!!! Birde sana gelen nöbet listesine bak orada kaç gösterilmiş. Hayret etmeyeceğini sanıyorum çünkü buna göz yuman yine sensin. Enfeksiyon nasıl, bakım ne durumda, kaç kişi ölmüş kaçı taburcu, hastalar kokuyormu, yatak yaraları varmı.??.?.
People
0
5) d.y. (sendikacı)
08.08.2014 22:44:50
esas denetlemeniz gereken yer,yüksek miktarda fatura yapan kamu hastanelerinin faturalandırma servisleridir.medulla sisteminin tüm açıkları keşfedildi.sut kurallarına uyulmadan fatura yapılıp sgk kandırılıp haksız kazanç elde ediliyor.sgk müfettişleri,sayıştay denetçileri nerede?taburcu olan hastaların epikrizleri,bt ve mr sonuçları bile yazılmıyor.paket ameliyata dahil olması gereken tüm malzeme ve ilaçlar ayrıca fatura ediliyor.yazık bu ülkeye.
People
1
6) dr (doktor)
08.08.2014 15:38:17
Sağlık bakanımızın ortak olduğu özel avcılar hastanesine de habersiz denetim yapılır mı ?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)