Cumhurbaşkanı talimatı: Özel hastanelerde ücretsiz kanser ameliyatı
Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Gümüş, “Kanser yüzünden varını yoğunu satan aileler var” dedi ve ekledi: “Artık devlet ‘Özel hastanelere tüm harcamayı ben vereyim ama hastadan 5 kuruş para almayın’ diyecek”
Cumhurbaşkanı talimatı: Özel hastanelerde ücretsiz kanser ameliyatı
04 Aralık 2016 - SABAH SAFURE CANTÜRK

Sağlık Bakanlığı, dünyada bir ilke imza atarak özel hastanelerde yapılan tüm kanser ameliyatları ve tedavilerini ücretsiz yapacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, kanser tedavisinde devrim niteliği taşıyacak yeni uygulamaları SABAH'a değerlendirdi: "Ücretsiz sağlık harcamalarında Türkiye hastaya karşı en cömert ülke. Ancak buna rağmen cepten sağlık harcamalarımız yüzde 17 oranında. Sağlığa 105 milyar TL harcama yapıyoruz, bunun 17.6 milyar TL'si cepten sağlık harcaması olarak gerçekleşiyor. 10 binde 30 hane ise cepten sağlık harcaması katasroiye yani gelirinin gıda hariç 3'te 2'sini sağlık için harcıyor. Bunu 10 binde 20'lere, cepten harcama oranını yüzde 10'lara düşürmek için çalışma başlattık. Devlet hastanelerinde tüm tedaviler gerçekleşmesine rağmen cepten harcamaların yüksekliğini araştırdık. Hastalar en çok kanser cerrahisi ve bazı özel ortopedik özel cerrahi operasyonlar için özel hastaneleri tercih ediyor."

'DOZU KAÇIRIYORLAR'
"Bu tür operasyonlar özellikli işler, bir fıtık ameliyatı değil. Özele gidince yüzde 200 fark var. Yüzde 200'ü aşan hastaneler olduğunu da tespit ettik. Sosyal Güvenlik Kurumu prostat kanserine 5 bin TL ödüyorsa hastanenin en fazla 10 bin TL alma hakkı var. Ama burada dozu kaçırıyorlar. 15 bin, 20 bin alıyorlar. Bu hoca yaparsa fiyat bu diyorlar."

'AİLELER VARINI YOKUNU SATIYOR'
"Aileler için en çok katasrofiye sebep olan hastalık kanser cerrahisi. Şimdi aileden biri kanser olduğunda en iyi doktor kimse ona gitmek isteniyor. Aile tüm fedakârlığı yapıyor. Kanserin süreci, kontrolü, ışın tedavisi, kür tedavisi var ama esas para ameliyata gidiyor. Ameliyat için 50 bin TL isteniyor. Aile borç alıyor, yiyeceğinden kesiyor, evini arabasını satıyor. Tedavi süreci ister başarılı ister başarısız olsun ekonomik yıkıma gidiyor."

CUMHURBAŞKANI TALİMAT VERDİ
"Cumhurbaşkanımız kanser ameliyatlarından özel hastanelerin fark almaması için talimat verdi. Bunu yerine getirmek için SGK ile çalışıyoruz. Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) düzenleme yaparak özel hastanelerin kanser cerrahisi fiyatlarını artıracağız. Devlet tüm harcamayı ben vereyim ama hastadan para almayın diyecek. Aynı acil servisler, yoğun bakım, organ nakli gibi kanser cerrahisi de SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz olacak. Tüm parasını devlet ödeyecek. Bir kanser hastası tüm tedavi süresince özel hastanede özel doktordan tedavi almak istiyorsa, ışın tedavisi, kürleri, ilaçları ve ameliyatında cebinden 5 kuruş ödemeyecek. Bunun maliyeti 1 milyar ise 1 milyar ödeyeceğiz. Yılbaşı itibariyle bir durum değerlendirmesi yapacağız."

10 KANSER ÇEŞİDİ BELİRLENECEK
"TÜİK, katasrofiye neden olan sağlık harcamalarıyla ilgili 15 bin kişilik çalışma yaptı. Katasrofiye neden olan ilk 10 kanser çeşitleri belirlenecek. Sağlık Bakanlığı, 100 bin kişilik geriye dönük kanser hastalarıyla yüz yüze görüşerek faturalı faturasız ne kadar harcama yaptıklarını soracak. Bu analize göre SUT fiyatlarında revizyon da yapabiliriz."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) postenflamatuar (uzm dr)
08.12.2016 11:52:00
Benim derdiğim vergi parasıyla neden özel hastane patronlarının boğazından akıtıyorsunuz ki? Size bu yetkiyi kim verdi? O parayı ben yatarak kazanmıyorum ki? Zar zor kazandığım paradan aldığınız vergi ile patronları zengin mi edeceksiniz?
Devletin çok sayıda hastanesi ve her türlü kanser ameliyatını yapacak doktoru var. Devlet ve üniversite hastanelerinde doktor yok ise amenna diyeceğiz ama durum hiç de öyle değil ki?

Bu dönüşüm sürecine girildiğinde vatandaşın sarı öküzünü sattırmayacağız, doktorların ellerini vatandaşın cebinden çıkaracağız denilmişti. Şimdi de patronların elini vatandaşın cebine attıracaklar üsteli kanun ile.
Devlet ameliyatı devlet veya üniversite hastanelerinde çok açıktır ki daha ucuza mal ediyor. Peki niye özel hastane patronlarına daha fazla para ödeyerek bu işler yapılsın? Bizim vergimiz kutsaldır. Hastane patronları gibi bir zümreyi, bir lobiyi zengin etmek için kullanılamaz. İlle de birisi özel hastanede muayene olacağım derse devlet bir devlet hastanesine vereceğinden fazla ödeme yapmasın. Gerisini hasta kendisi ödesin. Ben niye ödeyeyim ki?
People
4
2) aydin sinal (hekim)
06.12.2016 12:36:18
aciklamada anlamadigim bir konu var:"prostat kanserine 10 bin lira ödenecek!!??) bu ödenecek 10 bin lira total tedavi ücretimi yoksa ameliyat( pre.op.tetkikler,narkoz,kan,ameliyat ekibi,post.op.bakim) ücretimi?Eger total(ameliyat,yogun bakim,radyoterapi,kemoterapi) ücreti 10 bin ise özel hastahane simdiden kapisina kilit vursun,yok eger ameliyat ücretiyse belki sadece masrafini cikarir diyelim.
Yazida SGK nun bu ameliyata devlet hastahanesine 5 bin lira ödedigini belirtirtiliyor.Devlet hastahanesinde doktor,hemsire , diger personal giderleri ,bina,ameliyathane ve diger yan giderler zaten devlet tarafindan karsilaniyor.Özel hastahanelerde bu giderlerde ameliyat ve tedavi ücretine dahil edilecektir.
özel hastahaneleri tercih eden kisi tedavi ücretini önceden bilmek sartiyla cikarilan ücreti ne yazikki ödemeye mecburdur.
People
8
3) mehmet ince (hekim)
06.12.2016 12:11:21
gitme özele kardeşim zorlayan mı var senni,ün,v ve eğitim hastanelerinde bu işi yapacak adam çok,ameliyatı yaparsın iyi kötü önemli olan ameliyat sonrası ve multidisipliner yaklaşım,o yüzden bu işler özelde değil üniv.ve eğitim araştırma hst de omalı...
People
1
4) Aile hekimi (Dr)
06.12.2016 01:40:00
Adı üstünde özel hastane özel herşeye özel fiyat işine gelmeyen devlet hastanesinde bedava muayene olur değil mi
People
19
5) Murat celikten (Uzman)
05.12.2016 20:54:13
Recep Akdağ ın öncüsü olduğu sağlıkta dönüşümün özeti şudur:
"Muayenehaneleri kapatın oradan kazandığınızı biz vereceğiz"
denildi. Verilemedi aradan 10 sene geçti ek ödemeler kuşa döndü.
Doktorlarda gayrimeşru gelirlerin peşinde koşmaya başladı. Yani vergilendirilmemiş gelirler. Her meslek grubunda bu var hekimlerde o kadar yapıyor.
Gelelim kanser ameliyatlarına;
Sözde kanser ameliyatı yapsın diye saglik bilimleri üniversitelerinde kadro alan hocalar kaç tane asistana bunu öğretti?
Kaç kanser vakası yaptı? (Para almadan)
Takke çoktan düştü. Kel parlıyor ama görmezden geliniyor. Görmezden gelinmesi içinde sağlıkta yeniden dönüşüm deniliyor adına...
People
3
6) doktor (k dogum)
05.12.2016 18:22:25
Sayin cumhurbaskanim devlette bu isi cok iyi yapacak eahst uzmanlari var ozele okadar para vermeye gerek yok bizleri yetkilendirin .bu algi operasyonu .ozellerden baska olmaz el mahkum hava si estiriliyor .
People
6
7) pepe (Dr)
05.12.2016 15:40:49
Çok iyi oldu, ne 10 bini 100-150 bin alan var. Ben nasılsa doktorum bulurum bir yolunu. Önceden bedavaya üniversitelerde yapılırdı o ameliyatlar. İyi oldu iyi...
People
5
8) Dr Hakan (Öğretim Üyesi)
05.12.2016 14:49:52
Bu işi çok yüksek ücretle yapan hocaların alidığı paranın yanında SGK nın ödemesi zaten devede kulak. Bu sefer adamlar SGK sız hastaneler türeyecek, vatandaş SGK sını hem hiç kullanamayıp hem de daha çok para ödeyecek. Gerçekten zor durum, benim aklıma bir çözüm gelmiyor açıkcası ne yapılabilir bilmiyorum. Biz o grup hocalardan değiliz, perifer üniversite şartlarında kanser ameliyatlarını zaten yapıyoruz. Ama bizi beğenmeyip İstanbul'a Ankara'ya en büyük hocalara gidenler bu durumu yaratıyor...
People
7
9) Dr Hakan (Öğretim Üyesi)
05.12.2016 14:40:03
Demek Dünyada ilk olacak. Olabilseydi başka ülkeler daha önce yapardı. Tribünlere oynuyorlar gene...
People
7
10) dr (op)
05.12.2016 13:22:00
Bu haber kanser ameliyati ozelden baska olmuyor algisi yaratiyor.eahst de bu isi yapacak donanimda ama yetkisizlestirilmis uzmanlara yetki verin devletin parasini israf etmeyin
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA
24/09-28/09 28. Ulusal Dermatoloji Kongresi DERMATOLOJİ ANTA
27/09-28/09 TUSYAD 9. Bahar Toplantısı DİĞER İSTA
26/09-29/09 6. KBB de Dört Mevsim Kongresi KULAK-BUR... NEVŞ
26/09-29/09 Uluslar arası Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi KADIN... İZMİ