Sağlık Bakanı: 'Adli sorunları getiren branşların tercihi daha aşağılarda'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eskişehir ziyaretinde tıp fakültesi öğrencileriyle buluştu. Öğrenciler branş, medyadaki doktor haberleri gibi konular ile ilgili Fahrettin Koca’dan bilgi aldı
Sağlık Bakanı: 'Adli sorunları getiren branşların tercihi daha aşağılarda'
20 Şubat 2019 -

Eskişehir ziyaretinde tıp öğrencileri ile buluşan Koca öğrencilerin sorularını yanıtladı. Cerrahi branşlara talebin azaldığı yönündeki sorulara  “adli sorunları da beraberinde olan branşların tercihinin daha aşağılarda olduğunu görüyoruz” dedi.


TUS 2018 Değerlendirme Raporu: En yüksek puan yine Dermatoloji’de 


Cerrahlığa asistan bulunamıyor mu şu an? Bunun sebebi sizce ne? Neden tıptan mezun olanlar hastaları daha az görecekleri bölümleri tercih ediyor? Bununla ilgili bir politikanız olacak mı?” sorusu üzerine Sağlık Bakanı Koca şunları aktardı: 

“Bunun çözümü aslında sizlerde. Tercih yapan sizlersiniz. Bu noktada kadroları açan bizleriz. Geçen TUS’ta sıralamayı  söyleyeyim size: 
1. sırada  tercih edilen dermatoloji. 
2. sırada tercih edilen plastik cerrahi. 
3. sırada tercih edilen radyoloji.
4. sırada tercih edilen radyasyon onkolojisi.
5. sırada göz, 6. sırada çocuk psikiyatrisi, FTR, tıbbi genetik, sonra KBB, psikiyatri… Hatta spor hekimliği 11.sırada, nükleer tıbbın önünde.
Enfeksiyon 14. Sırada.
Çok acıklı bir durum: Kardiyoloji 15. sırada.
Nöroloji 16. sırada. Üroloji 17. sırada.
Ortopedi 18, su altı hekimliği 19, anestezi 20, göğüs hastalıkları 21.
İç hastalıkları, ana branştan bahsediyorum, iç hastalıkları 22!
Halk sağlığı 23, Adli Tıp 24. Halk sağlığı  ve adli tıptan sonra kalp damar cerrahisi geliyor. 
Kadın doğuma daha yeni geldik: 26. 
Çocuk hastalıkları 27! Ben çocuk hekimiyim, ilk tercihim çocuktu.
Aile hekimliği 28, ondan sonra geliyor 29 olarak genel cerrahi. 
Beyin cerrahisi 30.sırada! 
Çocuk cerrahisi 31, acil tıp 32, göğüs cerrahisi 33 ve gidiyor…

Bu tabloda gördüğümüz çok açık ve net. Özellikle riski düşük olan, hastayla fazla meşgul olunmayan; cildiye, fizik tedavi ve radyoloji gibi branşların daha çok tercih edildiği, ama beyin cerrahisi gibi kalp damar cerrahisi gibi kadın doğum gibi meşakkatli, sorunlu, adli sorunları da beraberinde olan branşların tercihinin daha aşağılarda olduğunu görüyoruz. 

Bunun ülke için hayra alamet olmadığını hepimiz söyleyebiliriz. Bu doğru bir şey değil. En önemli, kendinizi emanet ettiğiniz bölümlerle ilgili “olsa da olur” diye tercih edildiğini görüyoruz." 


Araştırma: Meslek seçiminde idealler branş seçiminde malpraktis kaygısı etkili 


Bakanlık olarak bu konu ciddi olarak gündemlerinde olduğunu belirten "Koca Biz diğer branşları ne yaparak daha da tercih edilebilir hale getirebiliriz. Mesela performansla ilgili bir uygulamamız var. Bu uygulamanın, yani performansın, teorik olarak olması gerektiğine inanıyorum ama performansın bu şekliyle uygulanmasını doğru bulmuyorum. Yapılması gereken performans düzenlemesini de çalışıyoruz. Onu da birkaç ay sonra açıklamış oluruz. " dedi. 

Performans sistemi değişiyor 

Sağlık Bakanı Koca: Performansta biraz daha farklı kriterler devrede oluyor olacak. Yani özellikli, nitelikli, meşakkatli, beceri gerektiren işlerle, müdahalelerle ilgili performansın farklı şekilde devrede olması gerekiyor. Riski düşük olan ve bulunduğu yerden puan toplayarak elde edilen performansın hakkaniyetli olduğuna inanmıyorum. Bunun sebeplerinden bir tanesinin bu olduğuna inanıyorum, bunu düzeltmek gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında da bir takım sebeplerin varlığını düşünüyoruz. Mesela özellikle adli olaylar son dönem ciddi bir sorun haline gelmeye başladı. Birçok avukatın hastadan ücret talep etmeden harekete geçtiğini, bu noktada müdahale yapan hekim ile ilgili bunu iş edinen avukatların olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla bu istismarı da önleyen bir düzenleme yapılması gerektiğine inanıyorum. Biz, temelde 20 yıl önce, 30 yıl önce veya dünyada olduğu gibi özellikli, nitelikli ve meşakkatli işlemlerle ilgili farklı bir yaklaşım içerisinde olduğumuzda, beyin cerrahisi de tercih edilebilir olur, kadın doğum, onkolojik ve cerrahi branşlar da tercih edilir. O nedenle bunu biz çözmek için gayret içerisinde olacağız. Sizler de tercih gayreti içerisinde olursanız iyi yaparsınız.”

Hep birlikte mücadeleye devam

“Son zamanlarda basında doktor karşıtı birçok haber yapılıyor, yalan haber yapılıyor.  Bu ister istemez halkın doktora karşı olan bakış açısını olumsuz etkiliyor ve doktora karşı güven azalıyor. Sizin acaba bu yönde denetiminiz veya yaptırımınız var mı? “  sorusunu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu sözlerle yanıtladı: 

“  Bu da bakanlık olarak da hepimizin sizlerin ve bizlerin muzdarip olduğu bir konu. Bir şekilde bir muhabir arkadaşın,  ilgililere sormadan kendi bildiği yaklaşımla haberin içinden bir cümle ile cımbızla alıp ve o oluşturduğu algı ile de vatandaşımızın bilinçaltına her geçen gün farklı bir algı oluşumuna sebep olduğunu görüyoruz. Bunu en son amniyotik bantta görmüştük. Bu aslında yapılması gereken yapılacak sağlıkla ilgili haberlerin bir yerden mutlak sorularak teyit edilerek, doğrulunun teyit edilerek yapılmalı gerektiği kanaatindeyim. Hep birlikte mücadeleye devam.”

İntern öğrenciler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Koca şunları kaydetti: 

“ Son yıllarda TUS sınavının devreye girmesiyle, pratikte birçok mezun arkadaşımızın sahada olmayıp direk TUS imtihanına girerek uzmanlığa başladığı bir eğitim sisteminden bahsediyoruz. Ben bunun doğru olduğuna inanmıyorum. Bir şekilde internlik döneminde mutlak pratiğin sistematiğinin oluşturulması gerektiğini hatta asgari bir dönem sahada da bunun pratiğinin yapılması gerektiğini, hatta yer yer belli dönemler itibariyle ücretli olması gerektiğini, bunun her yerde benzer ve eşit şekilde uygulanması gerektiği kanaatindeyim. Bu konuyla ilgili de bakanlık olarak bunu kendi aramızda tartışıyoruz. Bir çalışma grubu bunu gündemine aldı. Bu konuyla ilgili öğrencilerle de yani paydaşlarla da bu konuları konuşmayı düşünüyoruz. Ben burada bir sorun olduğunu, bu sorunun mutlak bir şekilde aşılması gerektiğini, 5. sınıftan itibaren 6. sınıf dahil olmak üzere sadece uzmanlık eğitimi için geceli gündüzlü çalışan ve TUS’a hazırlanma gayreti içinde olan ama pratikten uzak, devamında da uzmanlık eğitiminde de pratiği yapmayarak uzmanlık eğitimin devam edildiği bir sistemden bahsediyoruz. Bu kabul  edilebilir bir durum değil. Bunu bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Dershanelerin yoğun bir şekilde bu konuyla ilgili açığı kapatma noktasına ne kadar gayret içinde olduğunu sizler de bizler de iyi biliyoruz. Gidişatın doğru olmadığını söyleyebilirim. “ 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) Osman D (Doktor)
26.02.2019 11:33:38
Sayın bakanım, malumunuz bir dermatoloji uzmanı ile tüm sağlık sorunlarını çözmek mümkün değil. Trafik kazasında ağzı yüzü parçalanmış hastaya kaşıntı kremi yazmak sorununun çözmüyor. Sistemde cerrahlara da ihtiyaç var. O zaman yapılacak şey açık değil mi? Meşakkatli ve cefakar bölümlere pozitif ayırımcılık yapılması, onların özlük haklarının artırılması, ayrıca çıkarılacak yasalarla hukuki başvurularda onların bir miktar kollanması gerekmiyor mu? En basit örnek: Aylık geliri 5.000 tl olan cerraha hasta yeri geliyor trilyonluk tazminat davası açıyor, çoğu zaman da kazanıyor. Bu durumda o cerrahın hayatı kararmış olmuyor mu? Kusura bakmayın, ancak gençler de ahmak değil. Durumu görüyor ve bu bölümlerden bucak bucak kaçıyorlar. Biran önce pozitif ayırımcı ve koruyucu yasalar çıkarmalısınız. İlk planda benden bir fikir: Açılacak tazminat davalarına üst sınır konulmalı ve davaya konu para miktarı hekimin aylık gelirinin beş katını geçmemeli. Lütfen acilen göreve. Değilse bu ülkede on yıl sonra insanlar ameliyat olacak cerrah bulamayacaklar. Benden söylemesi. Arz ederim, efendim. Saygılarımla.
People
6
2) HEKİMZADE (HEKİM )
23.02.2019 11:43:18
DAHA PERFORMANS SİSTEMİ İLK BAŞLADIĞINDA BUNUN BÖYLE OLACAĞI O ZAMANDAN BELLİYDİ. YETKİLİLERE SÖYLENDİ ANCAK ONLAR PERFORMANS YEMİNİ TUZAK OLARAK KULLANIP YEMLENMEK TELASIYLA İLGİLENİRKEN KAFESİ ÜZERİMİZE GEÇİREREK KAFESLEDİLER. ARTIK İLK ZAMANKİ PERFORMANSIN BOLLUĞU KALMAYACAK NE VERİLİRSE ONUNLA YETİNİLECEKTİ. ÇÜNKÜ ARTIK KAFESTE TUTSAK BİRİ OLARAK ŞU YEMEĞİ BU KADAR İSTİYORUM PAZARLIK GÜCÜ KALMAMIŞ TÜM İNSİYATİF KAFESİ GEÇİRENLERİN ELİNE GEÇECEKTİ. VE ÖYLE DE OLDU ARTIK ONLAR NE KADAR YEM MÜNASİP GÖRÜRLERSE O KADARLA YETİNİLECEKTİ. SAHİ HİÇ VERMESELER SANKİ İSTEME İNSİYATİFİMİZ VAR MIYDI? HEKİMLER VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI YOĞUN ÇALIŞMAYA RAĞMEN PEDALİN BOŞA DÖNDÜĞÜNÜ ANLADIKTAN SONRA TÜKENMİŞLİK SENDROMU BAŞLADI. BUNDAN SONRA DEFANSİF REAXİYONLAR, PASİF AGRESİF TUTUMLAR GÖSTERMEYE BAŞLADILAR. VE ARTIK HİZMET ALANI DA VERENİDE MUTLU ETMEYEN SADECE DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN DOKTORCULUĞU YAPILMAYA BAŞLANDI. BUNDAN SONRA YAPILACAK ŞEYLER;1) HEKİMLER VE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İTİBARI İADE EDİLMELİDİR(İADEİ İTİBAR KANUNU)2- ADALETSİZ OLAN VE AZ EMEKLE ÇOK DÖNER ALMAYI SAĞLAYAN PERFORMAN SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLMELİ MÜMKÜNSE KALDIRILMALI DEĞİLSE HER BRANŞI VE HASTANEYİ KENDİ İLE YARIŞA TABİ KILAN PERFORMANSA GEÇİLMELİDİR. YANİ DERMATOLOG KADIN DOĞUMLA,GÖZCÜ CERRAHLA YARIŞMAMALIDIR. 3- HEKİMLERİN ARTIK DAHA FAZLA DÖNER ALMAK PAHASINA TAKINDIKLARI AÇGÖZLÜ DAVRANIŞ MODELİNDEN UZAKLAŞIP BİRBİRLERİNİ DESTEKLEYEN ,GÖZETEN OLGUN VE OTURAKLI HEKİM ONURUNA HALEL GETİRMEYECEK ŞEKİLDE TAVIR TAKINMALIDIRLAR. YANİ BELLİ AMELİYAT VE BELLİ SAYIDA POLİKLİNİKLE İKTİFA ETMELİLER BÖYLECE DAHA AZ PUANLA ORTALAMA DÜŞECEĞİ İÇİN AYNI PARALARI ALACAKLARINI BİLMELİ ONA GÖRE DAVRANMALILAR. 4- MALPRAXİSİN ARTIK DUYULDUKÇA DAHA ÇOK İNSAN TARAFINDAN TAZMİNAT TALEPLERİ ARTMIŞ OLACAĞI İÇİN HER VAKAYA ATLAYAN SÜPERMEN DOKTOR OLMAK YERİNE AKLI BAŞINDA SONUÇLARI ÖNGÖRÜLEN EYLEMLER İÇİNDE OLMALILAR.
5- HEKİMLERİN BİRBİRLERİNİ YEMEK YERİNE GÜÇLERİNİ PALYATİF VE YIPRATICI PERFORMANS SİSTEMİ YERİNE KALICI, ONURLU BİR HAYAT YAŞAMALARI İÇİN NE ORANDA BİR MAAŞ VE EMEKLİLİK ÜCRETİ GEREKİYORSA ONUN İÇİN MÜCADELEYE HARCAMALARI GEREKMEKTEDİR. BUNLAR YAPILMADIĞI SÜRECE GELECEKTE İŞŞİZLİKLE KARŞIKARŞIYA KALAN MUTSUZ BİR MESLEK GURUHU OLMAK KAÇINILMAZ OLACAKTIR.
People
12
3) Aile hekimi (Dr)
22.02.2019 00:47:58
Bu milletin içinden çıkan çok zor yetişen degerli doktorlarımızın itibarını zedeleyici, haklarında her türlü karalayıcı onur kırıcı haber yapan medya ve basın kuruluşları aleyhinde adli makamlara başvuru yapıp hukuksal sürecin takibinde olacağız diyeceğinize sağlık bakanımız ne diyor? "Bu aslında yapılması gereken yapılacak sağlıkla ilgili haberlerin bir yerden mutlak sorularak teyit edilerek, doğrulunun teyit edilerek yapılmalı gerektiği kanaatindeyim." Yani bir doktor gercekten hata yaparsa malpraktis olursa dogrulugu teyit edilirse medya tüm turkiyeye 80 milyona duyursun doktor yanlış yaptı diye onda sorun yok degil mi?. Tüm problem amniyotik bant haberi gibi yanlis haberlerdeymiş. Sayın bakanımız ne dediginizin farkinda misiniz acaba? Bilincaltinizda derinlerde bu ülkenin doktoruna değer vermiyor olmanız, kurduğunuz cümlenin içinde kendini belli eder hâle gelmiş ne yazık ki.
People
6
4) Dr (Cerrah)
21.02.2019 23:48:29
Sayın gazeteci Osman bey lafım size; sizin önerdiğiniz şartlarda zaten zeki adamlar tıp fakültesini tercih etmez, hepten doktorsuz kalırsınız ya da toplumdaki yarım alıllılar yazar tıpı, o zaman da canından olursun, aklını başına topla, unutma tıp fakültesine giren öğrenciler üniversite sınavında 1 milyon içinde ilk 10 bine girenler; senin gibi sondan 10 bininciler doktor olursa hepimizin hali yaman olur, o da ayrı mesele.
People
7
5) Dr (Dr)
21.02.2019 17:36:28
Yorumum yayınlanmış teşekkür ederim. Şunu düşünüyorum zaten yaşadığımız yani bilerek yaşadığımız bir tanecik hayatımız var. Sağlık çalışanı olarak insanların hayatlarına dokunmak bize iyi geldiği için bu mesleği seçeriz. Yaptığımız işi severek yapabiliriz. Tabi ki hayatımız kolaylaştırılırsa. Hiç kimse hastasının yüzüne bakmadan reçete yazıp göndermek istemez kapıda 200 kişi beklemedikçe. Hiç kimse ameliyatını bunun da puanı şu kadar şimdi dahiliyeci olsaydım şu kadar hastadan bunun şu kadar katını alırdım demek istemez iş barışı oldukça. Hiç kimse bu ay şu puanı yetiştireyim de performans yapayım biraz döner alayım ödemelerim var demez yaptığı işe göre adaletli puan dağılımı yapıldıkça.
People
22
6) m. murat (dr)
21.02.2019 13:21:14
Recep Akdağ'ın bıraktığı performans ucubesi ulusal sağlık sistemini tehdit eder hale geldi.
People
11
7) m. murat (dr)
21.02.2019 13:17:55
"Aslında çözüm siz hekimlerde" diyerek sorunun çözümünde sorumluluğu üstünüzden atamazsınız.
People
14
8) m. murat (dr)
21.02.2019 13:17:15
İşi yine para havucunu göstererek çözme anlayışı... Onlar için para her şey ya... Adli sorunlarla ilgili hukuki çözüme yönelik somut arayışlar yok, ya ne var? Serzeniş var.
Dönerler kuşa döndü, ne performansı! İsterseniz katsayıyı 5'e katlayın, o parayla o cefa çekilmez, akıl karı değil.
People
11
9) Fzt mustafa (Fizyoterapist)
21.02.2019 09:51:56
Birincisi Umarım bu döner sermaye pastası dağıtlırken yardımcı sağllık personelleride yok sayılmaz.
İkincisi bi takım meslekler düzgünce tanımlanır ve personelller tanımsal eksikliklerden dolayı lastik gibi bi orasından bi burasından çekiştirilip durulmaz.
Mesleğim icabı mesela kendim sınırımın nerde başlayıp bittiğini bilmiyorum. Perşembe pazarı gibi her şey.
People
23
10) Husamozer (Dr)
20.02.2019 20:46:59
SUT fiyatlandırması değişmediği sürece puan performans sistemi ne değişirse degissin sonuç değişmiyecek. hastaneler hızla sabit ödeme dışında ek ödeme yapamayacak noktaya gidiyor SGK nin yaptığı ödemeler paket ödeme birçok işlemde maliyetini kurtarmiyor
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori