Tam kan hücre sayımı yapan yeni hemogram cihazı Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde
Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin Tıbbi Biyokimya Araştırma Laboratuvarında hizmete giren çok açılı polarize saçılım teknolojisine sahip tam kan hücre sayımı yapan yeni hemogram cihazının birçok hastalığın erken teşhisini yapabileceği bildirildi.
Tam kan hücre sayımı yapan yeni hemogram cihazı Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde
10 Nisan 2019 - AA

Tıbbi Biyokimya Araştırma Laboratuvarı Ana Bilim Dalında görevli Dr. Öğr. Üyesi Ataman Gönel, yaptığı açıklamada, HRÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin son yıllardaki yenilik ve çalışmalarla bölgeye hitap ettiğini söyledi.

Hastanenin sahip olduğu yeni teknolojik cihazlarla birçok alanda tanı ve tedavinin yapılabildiğini belirten Gönel, büyük uğraşlar sonucu hastaneye bu cihazı da kazandırdıklarını, söz konusu cihazın eski teknolojilere nazaran daha fazla boyuttan hücre tanımlayabildiğini ve ölçüm hatalarını en aza indirgeyebildiğini dile getirdi. 


Hekimlere önemli uyarı: Virüsler tıbbi cihazlarda sahte tümörler yaratabiliyor 


Bu teknolojiyi Türkiye'de ilk kez HRÜ hastanesinin kullanmaya başladığını ifade eden Gönel, şunları kaydetti:

"Eski hemogram cihazımız daha kısıtlı bir lazer tarama özelliğine sahipti. Yeni cihazımız 8 farklı sensörle kan hücrelerini ayırarak en doğru sonucu verebiliyor ve hatalı ölçüme neden olan interferansları uyarı ekranında belirterek kullanıcıyı uyarabiliyor. İçinde barındırdığı yazılım sayesinde lösemi, aplastik anemi gibi bazı hastalıkların ön tanısı yanında Ar-Ge için de ekstra test menüsüne sahip. Klinisyenlerin hızlı ve doğru sonuç elde etmesi, erken tanı ve tedavi açısından hastanın sağkalımını etkileyebiliyor. Lösemi son yıllarda yaygınlaşan bir hastalık haline geldi. Bu tür hastalıklarda erken tanı çok önemli ve hayati önem arz ediyor."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA