İşte Acil Servise en komik başvurular!
İşte Acil Servise en komik başvurular!
27 Aralık 2015 -

Kendilerini acil hasta olarak nitelendiren bazı kişilerin gereksiz başvurularla acil servisleri meşgul ettiği bildirildi.

Acil sağlık yardımı gerektiren hastalara hizmet veren acil servislerde, randevu sistemiyle bakılması için yeterince beklenemeyecek kalp krizi, yanık, travma gibi rahatsızlıklara ilk müdahale yapılıyor.

Ağır hastalar için hayat kurtarmanın ilk adımı olan acil servislerde, bazı kişiler gereksiz yoğunluğa neden oluyor. Kendilerini acil hasta olarak nitelendirenlerin acil servislere başvurma gerekçeleri şaşırtıyor.

"Kalbim 5 dakikadır atmıyor",

"Uyuyamıyorum",

"Başım ağrıyor",

"Kaşınıyorum",

"Ayaklarım yanıyor",

"İçimde bir şey kıpırdıyor",

"Kulağıma sinek kaçtı",

"Kulağıma kene yumurtladı"

gibi gerekçelerle acil servislere başvuru yapıldığı öğrenildi.

- Gereksiz yoğunluk yaşanıyor

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, AA muhabirine yaptığı açıklamada, acil servise başvurulardaki yoğunluğun gerçek acil vakaların bakımını engellediğini söyledi.

Hastaların, durumun aciliyetine göre hizmet almasının temel kural olduğunu belirten Cander, bazı bilinçsiz davranışlar nedeniyle gereksiz yoğunluğun yaşandığını dile getirdi.

Cander, birçok ülkenin acil servislerinde Türkiye kadar yoğunluk yaşanmadığına işaret ederek, Avrupa'da ve gelişmiş ülkelerdeki meslektaşlarının "Bu kadar hasta bize başvursa ekonomimiz felç olur, ülkemizde kriz olur. Biz bunu 'afet' olarak tanımlarız" dediklerini ifade etti.

Cander, acil servislerdeki yoğunluğu azaltmak için çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, buna rağmen insanların geceleri gereksiz yere hastanelere koşmaya devam ettiğini bildirdi.

- Pantolon cebinde eli moraran da başvurdu

Bazen başvuru nedenlerinin kendilerini bile hayrete düşürdüğünü anlatan Cander, şöyle dedi:

"Nabzını dinleyip, 'kalbim 5 dakikadır atmıyor' diye acil servise koşan kişi bile oldu. Kalbi atmadan acile nasıl geldiyse artık. Bu başvurular bizi çok şaşırtıyor. 'Ellerim morardı' şikayetiyle başvuran başka birinin, ellerinin yeni aldığı dar pantolonun cebinde uzun süre durdurduğu için morardığını gördük. Acil servisler problem ve stres çözme yeri olarak görülüyor. Acile gelen bazı insanların şikayetlerini birleştirecek bir tıp kitabı yok çünkü değişik şikayetlerle geliyorlar. Şu anda acil servise başvuran insanların başvurularını tanımlayacak yeni bir kitaba ihtiyacımız var."

Cander, acil servisleri gereksiz yere meşgul edenlerin "Hiçbir şeyiniz yok" açıklamasına, "Hiç bakmadınız, tahlil yapmadan nasıl bir şey yok diyorsunuz?" gibi cümlelerle tepki gösterdiğini söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
31.12.2015 09:55:57
Belki de bizim ülkenin vatandaşlarının bir bölümünün acil servise geliş nedenlerinden bir tanesi de ; kendisinden daha kötü durumda olduğunu düşündüğü kişileri görüp "benden daha da kötüleri varmış ya rabbi şükür.." diyerek görsel-işitsel kendini rahatlatma sevdasıdır..

Acil servisten ayrılırken bunu bizlere farkettirmiyorlar mı ?

"Ben neden buradayım ? " Sorusu asla bu tiplerin soracağı bir soru değildir..

Bu insanlar gerçekten çok kötü durumda olduklarında bu noktaya ulaşırlar..

Bu durum da yine geçicidir..

Düzeldiklerinde yine aynı şekilde davranırlar...

People
3
2) aqcil (dr)
30.12.2015 22:19:52
acilde en saldırgan olanlar,bizi en çok üzenler eğitimsiz kişilerden ziyade kendini beğenmiş kokoşlardır.ukala tiplerdir bunlar.
People
5
3) aydin sinal (hekim)
28.12.2015 14:57:56
epeyce zaman oldu,isim hastahanede olmasina ragmen (para kazanmak icin ) hafta sonlarida aile hekimligi acil merkezinde nöbet tutardim,bir nöbetimde bizim anadoludan gelmis birisi geldi, günde birkac defa kalbinin bagzan durdugunu tekrar calistigini söyledi,konusmamizda hastada psikosomatik bozukluklar farkettim,rahatlamasi icin tam bir muayene yaptim sonra EKG cektim,normaldi, sihhatli oldugunu söyledim,bitkisel Baldirian bitkisinden yapilan sakinlestiri verdim tesekkür edip gitti, ertesi hafta benim tekrar nöbetim oldugunu duyunca tekrar geldi cektigim EKG yi kastederek"doktor bey gecen hafta yaptiginiz elektrik tedavisi iyi geldi bir daha yaparmisiniz" Belki "elektrik tedavisi!" belkide Baldirian surubu iyi gelmis,her neyse her halukarda yardim etmisim demekki.
People
9
4) doktor mengene (hekim)
28.12.2015 09:03:28
Hasta şikayetinin komiği olmaz. Somatizasyon bozukluklarının memleketimizde yaygın olduğu söylenir. Bunlar da bu durumun ifadesi gibi.

Acil başvurularında asıl sorun bu gibi hastalarınkiler değil ama, acil olunmadığı bilinerek iş çabuklaşsın diye yapılan acil servis başvurularıdır. Bu gibi durumlara önlem olarak, "acil tanı" olarak tanımlanmış tanılar dışında tanı alanlara (ör. akut nazofaranjit) daha yüksek ek ödeme ve hatta sistemi suistimal etmelerinden dolayı -bunun aslında suç olması gerekir ve muhtemelen de öyledir- para cezası uygulanması düşünülebilir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA