Sağlık-Sen Başkanı: Hekimlere yapılan düzenleme sağlık çalışanlarına da yapılmalı
Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, hekimlere yönelik düzenleme ve zam müjdesinin memnuniyetle karşılandığını belirterek, "Yapılacak olan düzenleme hayati ve tarihi bir düzenlemedir, bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor." dedi.
Sağlık-Sen Başkanı: Hekimlere yapılan düzenleme sağlık çalışanlarına da yapılmalı

Semih Durmuş

02 Aralık 2021 14:15 - AA Ayşe Yıldız

Durmuş, "Sağlık-Sen Türkiye Buluşmaları" programına katılmak için geldiği Antalya'da AA muhabirine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın hekimlere yönelik zam ve yeni yapılacak düzenlemeye ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Sendika olarak uzun zamandır bunları gündeme taşıdıklarına dikkati çeken Durmuş, hekime verilen değerin önemli olduğunu ifade etti.

Durmuş, hekimlerin hak ettikleri ücreti almadıklarını bildiklerini, bunu her platformda dile getirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sağlık çalışanlarının döner sermaye, performans sistemi dediğimiz sistemden dolayı gelirleri azaldı. Toplu sözleşmede sağlık çalışanlarının gelirlerini bir nebze artırmakla alakalı önemli bir kazanım elde ettik. Bu kazanımlar yeterli değil. Dolayısıyla bugün yapılmış olan düzenleme içerisinde sağlık çalışanlarının göz ardı edilmemesi gerekiyor. Hekimlere yapılmış olan düzenlemenin aynısının sağlık çalışanlarına da yapılması gerekiyor."


Zam açıklamasına tepki: 'Sağlık Bakanlığı değil Doktor Bakanlığı'


"Hayati ve tarihi bir düzenlemedir"

Durmuş, şöyle devam etti:

"Ek ödemelerin merkezi bütçeye aktarılması güzel, yerinde bir gelişme, destekliyoruz, doğru buluyoruz. Sağlık-Sen olarak bunu sürekli gündemde tutuyoruz ama sağlık çalışanlarının gelirlerinin hastanelerin döner sermaye bütçesine bağlı olarak ödenmesini yanlış buluyoruz. Diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan devlet memurları nasıl tüm ilave ödemelerini, maaşlarını, ek ders ve nöbet ücretlerini merkezi bütçeden alıyorlarsa sağlık çalışanları da tüm bu kalemlerde ödenen tüm ödemeleri merkezi bütçeden alması gerekiyor.

Hekimlere yönelik uygulanacak sistemde bireysel performans sisteminin belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yapılacak olan düzenleme hayati ve tarihi bir düzenlemedir, bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. İnsanların iş barışı ve iş huzurunu sağlayacak bir düzenleme olması lazım."

Hekimlere yönelik düzenlemenin önemine değinen Durmuş, adil ve adaletli bir ücret politikasının belirlenmesinin önemli olduğunu, belirlenecek bu politikayla da iş barışının sağlanması gerektiğini söyledi.

"Yapılacak düzenlemeyi destekliyoruz"

Durmuş, iki farklı hastanede çalışan iki uzman hekimin kadroları aynı olmasına rağmen farklı ücretler aldığına işaret ederek, "İki hemşire, aynı hizmeti sunmasına, aynı emeği vermesine rağmen sırf farklı hastanelerde çalışıyor oldukları için farklı ücretler alıyor. Bu da iş barışını bozuyor. Hekimlerle alakalı yapılacak düzenlemeyi destekliyoruz. Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere yapılan 5 bin liralık yerinde zamdır. Döner sermayeyi nasıl kurgulayacaklarını bu süreçte göreceğiz. Yapılan düzenleme hekim camiası arasında memnuniyetle karşılandı." diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL zam yapacağız


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mesleki (Dayanışma)
03.12.2021 14:00:17
Maaşa 5bin TL zam algı çıktı ama en azından Sağlık-Sen'nin toplu sözleşme ile hekimlere attığı kazık düzeltildi.Sağlık çalışanlarına yapılan %20 iyileştirme tabi ki yapılsın az bile ama hekimleri 2022'den itibaren maaş artı sabite mahkum edecekti.(sağlık çalışanında 400-500 TL artış hekim ek ödemesinde en az 2-3 bin TL eksilmeye yol açıyordu ) Madem toplu sözleşme yapıyorsun orada sabitlerin genel bütçeye aktarılması talebinde diretecektin ki kaş yapayım derken göz çıkarmayasın.Bu kazık sonrası çok sayıda hekim zaten sendikanızdan istifa etti son tavrınız da hekimlere bu sendikada yer olmadığının kanıtı.

Sonuç olarak hekimler açısından değişen bir şey yok mağduriyet giderildi eskiden 5500(maaş)+4100(sabit)+3-4-5 (ortalama performans)=13-14 bin TL toplam şu an 5500+9000=14.500 oldu geliri çok iyi bir hastanedeyseniz 2-3 bin ilave ek ödeme alabilirsiniz.Ama çoğunluğun toplam geliri 14-15 bin TL ye sabitlenmiş oldu.

Herzaman ki gibi algı başka tabi günlerdir basının gündemindeyiz.Saldıranlar daha bir galeyana gelerek saldıracak.
People
14
2) Uzm.Dr. Radyoloji (Doktor)
02.12.2021 22:29:37
Birkaç ay önce tarihi kazanımlar elde ettik diye reklam mesajları gönderen bu sendika değilmiydi. Ne oldu da şimdi doktora birkaç bin zam yapılınca hersey altüst oldu.
People
15
3) Doktor (Doktor)
02.12.2021 21:16:02
Doktor zammını talep etmediğin halde verdiler ona mı bozuldun
People
8
4) İş bırakma eylemi hakkında (Hemşire)
02.12.2021 17:33:52
İş bırakma eylemi ile meslekten atılınca sayın Semih durmuş arkamda duracak mı ? Memurlar iş bırakamaz ben 3 çocuk bakıyorum meslekten atılırsam ne olacak kim doyuracak çocuklarımı insanları lütfen mesleğinden edecek eylemlere kışkırtmayın
People
53
5) Mehmet K (Uzm.Dr)
02.12.2021 16:43:52
Arkadaş, geçtiğimiz aylarda hekim dışı sağlık personeline zam yapıldığında biriniz de çıkıp yav doktora da şu zamdan verilsin demedi, biz hekimler de sendikanıza üyeyiz, bizi de savunmanız gerekmezmiydi, üstelik hekim dışına yapılan sabit zammı bizim dönerleri negatif etkiledi. En azından hekime yapılacak olan zam hekim dışının gelirini olumsuz etkilemiyor
Ekip ekip diyorsunuz, ekibin geri kalanı olan bizlere de şimdi zam verildi, işte şimdi ekip tamamlandı
People
26
6) dr.mikro (hekim)
02.12.2021 15:06:25
Sağlık-Sen tarafından yapılan toplu sözleşmede hekim dışı sağlık personeline verilen ek ödemede %20 artış (2022 den itibaren 400-500TL artış yeterli mi tabiki değil) hekimlerin ek ödemlerinde 2-3 bin TL eksilmeye neden olacaktı bunu kısmen düzeltmişler.2022 den itibaren birçok hekim maaş+sabit ile çalışacaktı şimdi yine 2-3 bin TL ek ödeme alırlar.Sonuc olarak hekimlerin toplam gelirde 1-2 bin TL iyileştime dışında bir şey olacağını düşünmüyorum.Bu düzenlemeyi yapmasalar Ocak 2022 den itibaren var olan istifalar katlanarak giderdi.

Bence bu düzenleme Sağlık-Seni de bir anlamda kurtardı durumun farkına varan üye hekimler yoğun şekilde istifa etmişti Ocak ayından itibaren üye hekim bulamazlardı.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)