Doğum izninde Avrupa uyumu
Türkiye doğum izni hakkında AB'ye uyacak. Doğum sonrası anne veya baba 12 aya kadar ücretsiz izin kullanabilecek. Evlat edinen evli veya bekârlar da aynı haklardan yararlanacak
18 Ocak 2005 07:40 -
Doğum izninde Avrupa Birliği'ye uyum sağlanıyor. Doğum izniyle ilgili işçi-memur farkı kaldırılırken, babaya da ücretsiz doğum izni hakkı tanınıyor. Evlat edinmede hem evli çiftler, hem de evli olmayanlar bir yıla kadar ücretsiz izne ayrılabilecek.
İşçi ve memurların doğum iznine ilişkin düzenlemelerde değişiklik yapan yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Mevcut uygulamaya göre, eşi doğum yapan erkek memur ve işçi üç gün izin kullanabiliyor. Annelerse, sekizi doğum öncesi sekizi sonrası ücretli izin, 12 aya kadar da ücretsiz izin kullanabiliyor. Tasarı yasalaştığında ise 12 aylık ücretsiz izin altışar aylık bölümler halinde anne ve baba tarafından paylaşılabilecek ya da tamamını baba kullanabilecek. Anne-babanın işçi ya da memur olması fark etmeyecek.


Süt verme izni
Annelere, çocuklarını emzirmeleri için dört ay süreyle günde üç saat, daha sonraki altı ay süre ile günde 1.5 saat süt izni verilecek. Süt izninin hangi saatte ve kaça bölünerek kullanılacağı annenin tercihine bırakılacak. Erkeğin ücretsiz izin kullandığı dönemde de annenin süt izni sürecek.
Doğum sonrası annelere verilen sekiz haftalık aylıklı izin hakkından, en fazla iki yaşında bir çocuğu evlat edinmek amacıyla geçici bakım sözleşmesi yapan kadınlar ile evli olmadığı halde bir çocuğu evlat edinen erkekler de yararlanabilecek. Doğum veya evlat edinme izni dolayısıyla kadın veya erkeğin iş akitleri feshedilemeyecek. Tasarının gerekçesinde, 1990'da yüzde 34 olan Türkiye'de kadınların işgücüne katılım oranının, 2004'te yüzde 27.7'ye gerilediği vurgulandı.


Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)