‘Formasyonla doktor olmak istiyorum’
Şubat ayında yapılacak 30 bin öğretmen atamasına sayılı günler kala “pedagojik formasyon” tekrar tartışılmaya başlandı. Prof. Dr. Yaşar Özden de sosyal medyada formasyonla her isteyene öğretmenlik yolunun açılması uygulamasının kaldırılması için kampanya başlattı
‘Formasyonla doktor olmak istiyorum’
14 Ocak 2016 - HABERTÜRK Pervin KAPLAN

Şubat ayında yapılacak 30 bin öğretmen atamasına sayılı günler kala eğitim fakülteleri dışındaki fakültelerden mezun olanlara öğretmenlik yolunu açan “pedagojik formasyon” tekrar tartışılmaya başlandı.

Eğitim fakültesi mezunlarının diğer fakülte mezunlarına “kota” konulması için sosyal medyadan başlattıkları kampanyalara akademisyenler de destek veriyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Özden de sosyal medyada formasyonla her isteyene öğretmenlik yolunun açılması uygulamasının kaldırılması ve uygulamanın yeniden düzenlenmesi için #FormasyonlaDoktorMühendisHukukçuOlmakİstiyorum kampanyası başlattı.

 


Doktorlar nasıl öğretmen olacak? İşte ayrıntılar!


 

Öğretmen kaynakları ve yetiştirilmesi alanında büyük bir aymazlık yaşandığına işaret eden Özden, “Eğer müdahale edilmezse ileride telafisi olmayan sorunlarla karşılaşacağız” diyor. Bir toplumun gelişmişlik düzeyinin öğretmenin niteliği ve kalitesi ile ilişkili olduğuna değinen Özden, “Mühendislik, tıp ve hukuk için çok anlamlı gelmeyen bir uygulama öğretmenlik için vahşice uygulanmakta ve kimse dur demediği gibi sürekli sulandırılarak, yaygınlaşarak sürdürülmekte. İlgili alan bilgisine sahip kişiler gerçekten öğretmen olmak istiyorlarsa bunlar için çözümler sunulabilir ama bugün kullanılan formasyon yöntemi ile değil. 4 -5 yıllık eğitim birkaç saate sığdırılamaz” diye konuşuyor.

Öğretmenin öğrenci üzerindeki etkisini kimse inkâr edemez. Araştırmalar da öğrencilerin başarısında da gelişiminde de öğretmenlerin özellikle de sınıf öğretmenlerinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Ancak Türkiye’de son yıllarda sürekli “öğretmenin niteliği” konusu tartışılıyor. Buna karşın öğretmen kaynakları ve yetiştirme konusunda yaşanan vurdumduymazlık aslında “nitelik” konusunda dile getirildiği gibi bir duyarlılığın olmadığını da gösteriyor. Birkaç haftalık derslerle hukukçu, doktor, mühendis olunamıyor ama öğretmen olmanızda bir sorun yok. Bu kampanyaya destek verenler arasında en dikkat çeken paylaşımlardan biri de formasyon ile öğretmenlik yolunu açanlara seslenen öğretmenlerden geliyor: “Formasyon alarak doktor olsam bana muayene olur musunuz?”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Doktor (Doktor)
17.01.2016 03:49:33
Pedagojik formasyon demek zaten mevcut var olan bilgiyi Nasıl ne yöntemle teknikle anlatacağını öğretmek demek alanında zaten 4 yıl lisans eğitimi alan kişiye 1 yıl süre ile bu eğitim artı olarak veriliyor eğitim fakültesi mezunu olan öğretmenlerden eksik değil çok fazla bile donanıma yeterliliğe sahip olmuş oluyor. Tıp eğitimi yada farklı birçok lisans eğitimi alan bir kişi 1 yıl pedagojik formasyonla alan öğretmeni olması çok normaldir.öğretmen olan birisinin farklı herhangi bir mesleği yapması mümkün değildir alakası yoktur birbirine karıştırmayalım.
People
9
2) tuncay (dr)
15.01.2016 09:01:16
Bence hiç sakıncası yok.Formasyonla doktor hadi diyelim oldunuz ama doktorluk yapamazasınız.Öyle ben formasyonla doktor olacam demekle olmaz sizide pistlere,acil polk. lere bekleriz.Ben formsayon alsam öğretmenlik yaparım bu benim mesliğimi kapsar .Bundan 25 sene önce lise mezunları vekil öğretmenlik yapıyorlardı.Demekki neymiş sadece siz değil diğer branşlarda eğitimci olabilrimişşşş.....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA